سرویس: اجتماعی ۲۱:۵۵ - چهارشنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۸

شهرضا نیز جوانان خوب، فعال و با نشاطی دارد/ شهرضای جوان را بسازیم

اصلی ترین عامل حرکت یک جامعه به سمت پیشرفت و عدالت، نیروی جوان آن جامعه می باشد. جامعه ای که به فکر جوان و نوین جوانان خود بهاء ندهد محکوم به مرگ است. در این رابطه و طبق درخواست امام جمعه شهرستان شهرضا، به سمت جوانان شهر رفتیم و این انتظار را داریم تا مردمان جامعه ما آنها را بازخوانند.

گروه مصاحبه شهرضانیوز_ در نماز جمعه هفته قبل بود، که حجت الاسلام و المسلمین صالح از جوانان خوش فکر و پر استعداد شهرضا گفت. برای شروع از حجت الاسلام موسوی امام جمعه موقت شهرستان دعوت کردند تا مردم با بینش جوان بیشتر آشنا شوند. به همین بهانه به سراغ ایشان رفتیم، تا بیشتر بشناسیمشان.

ابتدای کلام خودتان را معرفی کنید و بگویید در چه سطحی از تحصیلات هستید و فعالیت شما در چه زمینه ای است ؟

با سلام و دعای خیر خدمت حضرتعالی و همه مردم خوب شهرستان شهرضا، برای معرفی خودم به طور کلی عرض کنم، بنده سید احمد موسوی، فرزند سیدجعفر، متولد ۲۳/۱/۱۳۶۰ در شهرستان شهرضا هستم. حقیر پس از اتمام دوره متوسطه از سال ۱۳۷۵ توفیق حضور در حوزه علمیه قم را دارم و هم اکنون نیز در همان نهاد مقدس مشغول علم‌آموزی در مقطع خارج فقه و اصول هستم و از محضر اساتیدی چون حضرات آیات سید رسول موسوی تهرانی، سید احمد خاتمی، احمد عابدی، نجم الدین طبسی حفظهم الله بهره برده‌ام.
علاوه بر شرکت در دروس خارج فقه و اصول از سال ۱۳۹۰ وارد مرکز تخصصی مهدویت حوزه علمیه قم شدم و دوره سطح سه این مرکز را با موفقیت به پایان رساندم و همینک نیز به عنوان مربی و پژوهشگر در همان مجموعه مشغول به فعالیت می‌باشم.
اینجانب توفیق حدود دو دهه سابقه تبلیغ و تدریس در مجموعه‌های متعدد فرهنگی و مذهبی شهرستان شهرضا و حومه را داشته و دارم. همچنین سابقه ۷ سال تدریس و سخنرانی در موضوع معارف مهدویت در مراکز حوزوی و دانشگاهی استان‌های مختلف کشور را دارم.
چند سال حضور فعال در پایگاه بسیج شهید رجایی شهرستان شهرضا از دیگر توفیقات حقیر می‌باشد.

 بیشترین موضوعات منبر های شما مهدویت است چرا؟ نگاه شما به موضوع مهدویت یک نگاه انگیزشی است یا عملکردی؟

طبیعی است که حقیر با توجه به رشته تخصصی خود توجه بیشتری به مباحث مهدویت داشته باشم، البته این به معنای غفلت از سایر موضوعات و نیازهای جامعه و رسالت‌های تبلیغی یک طلبه نیست و اینجانب سابقه برگزاری دوره تربیت مربی قرآن کریم، دوره معارف نماز، دوره عفاف وحجاب، دوره سبک زندگی دینی و موضوعاتی از این قبیل را دارم و در مناسبت‌های مختلف تبلیغی، مناسب با آن مناسبت مباحثی ارائه کرده‌ام.
در موضوع مهدویت معتقدم باید به سطحی از معرفت افزایی برسیم که بتوانیم فرد منتظر، خانواده منتظر و جامعه منتظر با شاخص‌های سبک زندگی مهدوی داشته باشیم و بتوانیم به وظایف خود در حوزه زمینه‌سازی برای ظهور و حکومت مهدوی عمل کنیم. بدیهی است در این زمینه باید شاخص‌های معرفتی، عاطفی و رفتاری به خوبی شناخته و تبیین گردد. تلاش برای ایجاد تمدن نوین اسلامی و حرکت مطابق با سند گام دوم انقلاب که رهبر معظم انقلاب مورد تأکید قرار داده‌اند در همین راستا و از رسالت‌های مهم همه ما به شمار می‌آید.

اینکه رهبری جوانگرایی را ملاک و ملزوم حرکت نوین در گام دوم انقلاب گفته اند، را چگونه ارزیابی می کنید؟

جوان‌گرایی از ویژگی‌های مهم سنت نبوی و جزء آموزه‌های دین مبین اسلام است. حضرت امام خمینی قدس سره و مقام معظم رهبری حفظه الله نیز در سیره رفتاری خود جوان‌گرا بوده و همواره به اعتماد بر نیروهای جوان سفارش کرده‌اند. نیروی جوان و شور و شوق و اخلاصی که در جوانان وجود دارد حرکت به سمت آرمان‌ها را شتاب مضاعفی می‌بخشد. البته باید توجه داشت که جوان‌گرایی باید تبدیل به یک فرهنگ عمومی شود و صرفا در سطح یک شعارِ مخاطب‌پسند، باقی نماند.

 شهرضای ما چگونه آرمان جوانگرایی را لبیک بگوید و چگونه به سمت جامعه مهدوی حرکت کند؟ 

شهرضا نیز جوانان خوب، فعال و با نشاطی دارد که باید مورد حمایت مسؤولان شهر و عوامل تصمیم‌گیر شهر قرار گیرند. جوانان شهرضا چه در آغاز نهضت اسلامی، چه در دوران دفاع مقدس و چه در دوره تثبیت و شکوفایی انقلاب اسلامی حقیقتا خوش درخشیده‌اند و در عرصه‌های مختلف علمی، ورزشی و اجرایی توانمندی‌های خود را ثابت کرده‌اند. امروز نیز جلسات خوبی در سطح شهر، توسط جوانان برگزار می‌شود و حقیقتا حمایت‌های بزرگان شهر و نهادهای مختلف، از این قشر با نشاط و پویا و برنامه‌ریزی‌های مناسب فرهنگی و غیره می‌تواند موجب رشد این سرمایه ارزشمند و پیشرفت هرچه بیشتر شهرستان شود.

اگر بخواهید یکی از اصلی ترین دغدغه های خودتان را در شهرضا بگویید، چیست؟ 

شهرضا از ظرفیت‌های بسیار بالایی برخوردار است. وجود عالمان و اساتید و هنرمندان فرهیخته، خانواده‌های معظم شهدا و مردم متدین و غیور و ولایتمدار، هیئات مذهبی، جوانان پرشور و با استعداد، آستانه مقدسه امامزاده شاهرضا و مساجد و حسینیه‌های فعال، حوزه علمیه با پیشینه طولانی و دانشگاه‌ها، محصولات متعدد کشاورزی و صنایع دستی و ظرفیت‌های فوق‌العاده دیگری که همه و همه این شهر را بسیار غنی و پرسرمایه کرده است ولی در این میان، نیاز جدی به یک روحیه جهادی و انقلابی با اشراف یک امام قوی و وحدت کلمه عموم مردم می‌تواند موجب هرچه بیشتر شکوفا شدن این ظرفیت‌ها و استعدادها گردد.

 نیاز اصلی شهرضا الان چه چیزی است؟

بدون تردید، وحدت کلمه و یکی شدن قلب‌ها و دست‌ها و آغاز یک حرکت جهادی همه جانبه در سطح شهرستان می‌تواند فضای جدید و متفاوتی را رقم بزند. ظرفیت‌سنجی درست و آسیب‌شناسی دقیق، در ثمربخشی و پایداری این حرکت بسیار مؤثر خواهد بود.

 نقش مردم در پیشبرد سعادت و عدالت و پیشرفت شهرضا چقدر است؟ 

در همه قیام‌ها و نهضت‌های اجتماعی این مردم هستند که بار قیام را بر دوش می‌کشند و بدون حضور و همراهی ایشان تغییر و حرکتی صورت نمی‌گیرد. البته باید توجه داشت که حرکت عمومی مردم، نیازمند راهبری خردمند و امین و برنامه‌ای متین و استوار است. حرکت‌هایی که از برنامه و رهبر، تهی هستند پایداری و دوام ندارند.

 در پایان حاج آقا موسوی اگر صحبتی هست بفرمایید؟

در پاسخ این سؤال باید عرض کنم شهرضا و مردم خوب زادگاهم را از عمق جان دوست دارم و دلم می‌خواهد همواره در قالب رسالت طلبگی خویش در کنار هم‌شهری‌های خوب خود، ادای خدمت کنم. از خداوند متعال می‌خواهم که همواره در تشخیص و ادای تکلیف یاریم کند.
در پایان از لطف امام جمعه محترم و استاد گرامی حضرت حجه الاسلام و المسلمین حاج آقا صالح (زید عزه) و سایر اساتید و همه عزیزانی که حقیر را مشمول لطف و عنایت خویش داشته‌اند، صمیمانه ممنون و سپاسگزار هستم. والسلام علیکم و رحمت الله و برکاته.

همچنین بخوانید:

پاسخی بگذارید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.