سرویس: ویژه های خبری ۰۹:۰۲ - دوشنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۸

حجاب را سیاسی نکنید/ حجاب ریشه در فطرت زنان آریایی دارد

پویایی یک جامعه را اگر بخواهیم مورد بررسی قرار دهیم، باید ببینیم که در آن جامعه نقش زن چقدر در اصل تربیت مشارکت داشته و زن را به عنوان یک انسان پاک سرشت، در جامعه چگونه تعریف می کنند. به همین بهانه سراغ یکی از بانوانی رفتیم که سرکارش با انواع مسائل و مشکلات اجتماعی و فرهنگی است و حال می خواهیم بدانیم که چگونه حجاب بر روند فعالیت هایش تاثیر دارد.

گروه فرهنگی شهرضانیوز- آرزو قوامی، یکی از چند بانویی است که در عرصه های فرهنگی و اجتماعی، تلخ و شیرینی های بسیاری از جامعه دیده است. او در شورای اسلامی دوره پنجم نیز به عنوان تنها زن شورا و کسب عنوان نفر دوم، به عضویت شورا درآمد. هم اکنون رییس کمیسیون فرهنگی اجتماعی در شورای اسلامی فعالیت می کند.  اما ظاهرش به عنوان یک الگو برای بانوان و دختران جامعه مورد بررسی است و اینکه چگونه رسالت زن بودن و احیای هویت عفاف و حجاب را در خود بوجود آورده. سوالمان را اینگونه شروع کردیم که :

 

خانم قوامی، حجاب چقدر بر روی فعالیت های اجتماعی شما تاثیر داشته؟

برای جواب به این سوال، چند عامل را باید در نظر بگیرم تا بتوانیم جواب در خور شأن حجاب بدهم. اما من دوست دارم به این نکته اشاره کنم که حجاب به عنوان یک حریم امن، یک اصالت، یک اقتدار و شاخص وقار و متانت می باشد. برای چیزی که به عنوان چادر بر سر دارم هویت قائلم. حالا وقتی که یک زن با حجابش وارد یک جامعه می شود، دارد به جامعه خودش اقتدار می بخشد.

حالا چرا چادر و آن هم رنگ مشکی ؟

چادر، گزینش حریم من است و با آن احساس آرامش و سلامتی روح و جان دارم. رنگ مشکی هم برخلاف تبلیغات رسانه های بیگانه، رنگی است که در موقعیت تعریفی خودش، پر از نماد و اقتدار و زیبایی است.

چرا می گویند زنان باید حجاب داشته باشند و مردان از این مقوله مستثنی هستند؟

به هیچ عنوان. این مقوله قطعا در خصوص مردان به شدت صدق می کند. نمی توان جامعه ای سالم داشت وقتی فقط زنان آن، مقید به عفاف و حجاب باشند. اتفاقا حیا و عفت مردان چه در پوشش، چه در حیای چشم و کردار و گفتار می تواند هزاران روزنه  فساد و گناه را مسدود نماید. البته نباید این نکته را فراموش کنیم که حجاب و عفاف بانوان، مردان جامعه را کمتر گرفتار معصیت می کند.

شما در چه سالی وارد فرمانداری شهرضا شدید؟

من در سال ۱۳۹۰به فرمانداری شهرضا، منتقل و به عنوان مسئول امور اجتماعی و فرهنگی مشغول شدم.

قبل از آن کجا بودید؟

من در رشته کارشناسی ارشد حقوق جزا و جرم شناسی از دانشگاه تهران درس می خواندم.

با توجه به محل کار و فعالیت های اجتماعی خودتان، به نظر شما حجاب تاثیری بر روند سعادت جامعه دارد؟

اول این را بگویم که قطعا حجاب، به خودی خود برای زن ایرانی یک هویت است. یک اصالت ریشه دار است. حجاب چیزی نیست که نوع حکومتها بتواند آن را ریشه کن کند. چون با فرهنگ و اصالت ایرانیان آمیخته است. لذا یک بانو یا دختر باحجاب، با رعایت این امر، به اصالت خود بیشتر بها میدهد و فضای کار و جامعه برایش امن و سالم خواهد بود.

به نظر شما حجاب فقط در مقوله پوشش بدنی خلاصه می شود؟

ببینید، حجاب حد و مرزی است که کتاب آسمانی ما تعیین کرده، حال این حد و مرز برای رشد و تعالی مشخص شده و شامل حجاب چشم، دل، گوش و زبان هم می باشد. حجاب نباید فقط به پوشش ظاهر ختم شود بلکه آراستن و ستر همه اعضا و جوارح از امور ناصواب مهم می باشد. اینکه چادر حجاب برتر است یک اصل اصیل است اما یک پوشش آراسته به حیا و بسیار مطلوب است.در ادامه بگذارید من این را هم بگویم کسی نمیتواند بگوید اگر کسی چادری نبود پس دینش کامل نیست.

چرا بعضی از مسئولین نگاه سیاسی به حجاب دارند؟

حجاب هرگز سیاسی نبوده و نخواهد بود. زنان آریایی و ایران زمین از دیرباز، حجب و حیایی ویژه داشته اند،تمام لباس های قومیتهای ما اعم از لر،کرد، ترک، بلوچ، گیلک و هر کجای سرزمین ایران، پوششی کامل و با زیبایی تمام طراحی شده است. زن ایرانی، ذاتش، فطرتش و سرشتش با بی حجابی و بی بندو باری هیچ سنخیتی ندارد.

خانم قوامی با توجه به نزدیک شدن دهه کرامت و هفته حجاب و عفاف، در این موضوع سخنی دارید بفرمایید؟

هفته عفاف و حجاب و دهه کرامت را خدمت همه زنان و دختران ایران زمین، سرزمین اصیل زادگان نجیب تبریک و تهنیت عرض می نمایم.من صحبت خاصی ندارم و در پایان آرزوی توفیق روزافزون سعادت و تقوای الهی را برای تمام بانوان خدوم شهرم، دارم.

 

همچنین بخوانید:

پاسخی بگذارید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.