سرویس: فرهنگی ۱۵:۴۶ - جمعه ۱۰ خرداد ۱۳۹۲

هوش سیاه و یک سوتی امنیتی

با وجود نقاط قوت این سریال، شاهد یکسری اشتباهات فنی نیز در آن هستیم. مثلا هفته گذشته سرگرد سریال گفت: «بروید لیست دانلودهای آفلاین متهم را بیارید.» درصورتیکه اصلا چیزی بنام دانلود آفلاین نداریم. و یا در یکی دو شب گذشته، در قسمتی از سریال سرگرد با همکارانش نشسته بودند و تبلت در دست داشتند. […]

با وجود نقاط قوت این سریال، شاهد یکسری اشتباهات فنی نیز در آن هستیم. مثلا هفته گذشته سرگرد سریال گفت: «بروید لیست دانلودهای آفلاین متهم را بیارید.» درصورتیکه اصلا چیزی بنام دانلود آفلاین نداریم. و یا در یکی دو شب گذشته، در قسمتی از سریال سرگرد با همکارانش نشسته بودند و تبلت در دست داشتند.

« شعر هم وارد انتخابات شد» یوسفعلی میرشکاک، شاعر نامی انقلاب در شعری حمایت خود از سعید جلیلی را اعلام کرده و در شعری که خبرگزاری فارس آن را منتشر کرده است، آورده است: در این ره مرد مردستان جلیلی است؛ بهار باغ در دستان جلیلی است.

ذره‌بین فرهنگی : شعر به عنوان یکی از عرصه‌های فرهنگ و ادب ایران اسلامی قابلیت‌های بسیاری در تبیین گفتمان انقلاب اسلامی دارد که متاسفانه هنوز از ظرفیت‌های ویژه آن به خوبی استفاده نمی‌شود. امیدواریم دیگر شاعران انقلابی نیز قدم در مسیر تبیین اندیشه‌های انقلاب اسلامی با ابزار شعر بردارند و همچون میرشکاک، قزوه و دیگر شاعران ارزشمند انقلاب اسلامی در طوفان هجوم و تخریب‌هایی که علیه ایشان رخ می‌دهند نیز همواره گام‌های محکم و استوار خود را ادامه دهند.

یکی علیه ایران فیلم بسازه، تا ما هم بسازیم

پرویز شیخ‌طادی در گفت‌وگو با فارس با اشاره به عدم دغدغه فرهنگی مدیران برای ساخت آثار در حوزه جنگ نرم گفت: به نظر می‌رسد تنها در مقاطعی که یک فیلم ضد ایرانی ساخته می‌شود، مدیران در آن مقطع زمانی دچار شور و هیجان می‌شوند، شیخ طادی که با بی مهری برخی دستگاههای فرهنگی در ساخت فیلم جدیدش مواجه شده، افزود: حوزه هنری برای تولید فیلم «دریای سرخ» که در حوزه جنگ نرم است پاسخ صریح و درستی نداد، ارشاد هم جوابش منفی بود.

ذره‌بین فرهنگی: نبود استراتژی رسانه‌ای مناسب در مواجه با هجمه‌های جنگ نرم دشمنان ایران اسلامی علیه آرمان‌ها و ارزشهای انقلابی سبب می‌شد تا برخوردهای مقطعی در حوزه‌های فرهنگی و هنری انقلاب اسلامی را شاهد باشیم، سیاست‌های رسانه‌ای ایران اسلامی به ویژه در حوزه جنگ نرم علیه جوانان ایران اسلامی نیازمند برنامه‌ریزی کلان است و همانطور که رهبری عزیز نیز بارها فرموده‌اند دفاع صرف در صورت بروز حمله کارساز نخواهد بود.

هوش سیاه و یک سوتی امینتی

این روزها سریال هوش سیاه از شبکه سوم در حال پخش است. موضوع این سریال جرائم رایانه‌ایست. جرائم رایانهای بسیار پیشرفته که برای مبارزه با آنها، گروهی ورزیده و فنی پرونده‌های مربوطه را پیگیری می‌کنند. در این سریال سعی شده از رایانه‌هایی بسیار پیشرفته استفاده شود که جذابیت زیادی برای بینندگان بخصوص جوانان دارد، چون جوانان بیشتر با دستگاههای مشابه اینها سرو کار دارند.

ذره بین فرهنگی: با وجود نقاط قوت این سریال، شاهد یکسری اشتباهات فنی نیز در آن هستیم. مثلا هفته گذشته سرگرد سریال گفت: «بروید لیست دانلودهای آفلاین متهم را بیارید.» درصورتیکه اصلا چیزی بنام دانلود آفلاین نداریم. و یا در یکی دو شب گذشته، در قسمتی از سریال سرگرد با همکارانش نشسته بودند و تبلت در دست داشتند. آنهم تبلت سامسونگ. تبلتی که سیستم عامل اندروید آنرا ساپورت می‌کند. خاصیت اندروید این است که به محض متصل شدن به اینترنت، همه اطلاعات دستگاه را روی نت قرار می‌دهد. حال استفاده از آن در چنین سیستم پیچیده و نیروهای پیشرفته پلیسی بعید بنظر می‌رسد. البته چندین نمونه دیگر هم در این خصوص وجود دارد که اگر به این نکات ریز توجه می‌شد سریال در بین مردم خیلی قوی‌تر ظاهر می‌شد. امید است با توجه به علایقه بینندگان در گذر زمان شاهد فیلم‌ها و سریال‌هایی کم نقص‌تر در زمینه ژانر پلیسی باشیم.

توجه به دغدغه‌های مردم، مهمترین منبع تولید ادبیات

رسول یونان معتقد است، توجه به واقعیت‌های پیرامونش باعث استقبال مخاطبان از شعرهایش شده است. این شاعر که دو مجموعه‌ی شعر اولش «روز بخیر محبوب من» و «کنسرت در جهنم» دوباره تجدید چاپ شده‌اند، در گفت‌وگو با خبرنگار ادبیات و نشر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، عنوان کرد: از همان ابتدا درک و دریافتی را که از خود و دنیای پیرامونم داشتم، وارد شعرهایم کردم. گمان می‌کنم همین مسأله باعث استقبال مردم از شعرهای من شده است. او افزود: مردم به چگونه شعر گفتن ما اهمیت می‌دهند و با خواندن شعرهای‌مان به اندیشه‌ها و احساسات ما ارزش می‌دهند. اگر مردم کارهای مرا نمی‌خواندند، بی‌شک روش خود را در شعر گفتن عوض می‌کردم.

ذره‌بین فرهنگی: ای‌کاش همه‌ی کسانی که در عرصه‌های فرهنگی و هنری مشغول به فعالیت هستند، به این مسئله‌ی مهم توجه می‌کردند که برای خلق اثر فرهنگی فاخر و ماندگار، باید از دل جامعه بیرون آمد و با عنایت به دغدغه‌ها، خواسته‌ها و نیازهای عموم مردم دست به تولید ادبی زد. و نه مثل برخی از هنرمندان برج عاج نشین، تنها به یکسری مسائل انتزاعی و شخصی بپردازیم که هیچ تناسبی با فرهنگ عمومی جامعه و افکار مردم ندارد.

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.