سرویس: اجتماعی ۱۵:۴۰ - جمعه ۰۳ خرداد ۱۳۹۸

آزادی یک خرمشهر

الطاف و امدادهای غیبی الهی ادامه داشت تا این‌که خرمشهر پس از۵۷۸ روز اسارت در چنگال دشمن بعثی آزاد شد و به آغوش میهن اسلامی ایران بازگشت.

به گزارش شهرضانیوز؛ چهارمین مرحله عملیات پیروزمندانه بیت‌المقدس در اول خرداد۱۳۶۱ به قصد آزادسازی خرمشهر آغاز گشت، این عملیات که با رمز «یا‌محمدبن عبدالله(ص)» شروع شد در مراحل اولیه با تصرف پاسگاه مرزی کوشک همراه بود.

هم‌چنین ضربات هولناک و سختی بر تیپ‌های گارد مرزی دشمن وارد آمد و تعداد کثیری از مزدوران بعثی به اسارت لشکریان جبهه توحید درآمدند که در میان آن ها افسران علی‌رتبه رژیم بعثی هم به چشم می‌خوردند.

به دنبال این پیروزی‌های بزرگ بود که خاکریزهای دشمن یکی پس از دیگری به تصرف قوای اسلام درآمد و فرماندهان مزدور عراقی در اوج وحشت و هراس، پی‌در‌پی فرمان عقب‌نشینی صادر می‌کردند.

در ساعت ۶ و۱۵ دقیقه بامداد روز یکشنبه دوم خرداد سال۱۳۶۱ شمسی سپاهیان اسلام، خرمشهر را به محاصره خویش درآوردند و دشمن زبون را که چاره‌ای جز فرار نداشت با بلندگو دعوت به تسلیم کردند، تا ساعت۹ بامداد بیش از۰۰۰/۵ نفر از قوای کفر به اسارت رزمندگان اسلام در آمدند .

روز سوم خـرداد، مزدوران بعثی کفر به قصد بازپس‌گیری مناطق آزاد شده اقدام به پاتک نمودند که با هوشیاری دلاوران اسلام این پاتک دفع شد و تعداد زیادی از آنان کشته و زخمی و بیش از۰۰۰/۳ نفر دیگر به اسارت درآمدند.

 

الطاف و امدادهای غیبی الهی ادامه داشت تا این‌که خرمشهر پس از۵۷۸ روز اسارت در چنگال دشمن بعثی آزاد شد و به آغوش میهن اسلامی ایران بازگشت.

نتایج نهایی عملیات بزرگ بیت‌المقدس عبارتند از: آزادسازی۵۴۰۰ کیلومتر مربع از خاک میهن اسلامی از جمله خرمشهر و تأمین۱۸۰ کیلومتر خط مرزی؛ ۱۹هزار اسیر و ۱۶ هزار کشته و زخمی از دشمن؛ انهدام۶۰ فروند هواپیما، سه فروند هلی‌کوپتر، ۴۱۸ دستگاه تانک و ده‌ها دستگاه خودرو؛ به غنیمت درآوردن یک فروند هلی‌کوپتر، ۱۰۵ دستگاه تانک و نفربر، ۹۵هزار عدد انواع مین و هزاران قبضه سلاح انفرادی؛ سالروز آزادسازی خرمشهر، به عنوان یک روز ملی- مذهبی در کشور گرامی داشته می‌شود و از رشادت‌ها و شجاعت‌های رزمندگان اسلام و شهیدان سرافراز، تجلیل به عمل می‌آید.

امام خمینی(ره) دراین باره فرمودند: «خرمشهر را خدا آزاد کرد».

همچنین بخوانید:

پاسخی بگذارید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.