سرویس: اجتماعی ۱۵:۳۰ - دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸

نماز جمعه انقلابی شهرضا

اگر بخواهیم نگاه ریشه ای به این فریضه الهی داشته باشیم، پی به نقش آموزش و تربیت نماز جمعه می بریم. نماز جمعه، مکتبی است که در آن افراد مسلمان جامعه در آن به کسب بصیرت می پردازند.

نماز جمعه؛ محل و زمانی برای مردم مسلمان یک جامعه که در آن به درک مسائل روز، منطقه و کشور خود می رسند. خیلی از جریانات اپوزیسیون نماز جمعه را تنها یک واژه  و یک حرکت صرف در اجتماع مسلمانان معرفی می کنند که فایده ای برای عدالت اجتماعی ندارد، این در حالی است که بسیاری از جریانات معاند داخلی با توسل به اپوزیسیون ها سعی در خدشه دار کردن چهره نماز جمعه و یا تغییر در اصول عدالتی آن دارند.

اگر بخواهیم نگاه ریشه ای به این فریضه الهی داشته باشیم، پی به نقش آموزش و تربیت نماز جمعه می بریم. نماز جمعه، مکتبی است که در آن افراد مسلمان جامعه در آن به کسب بصیرت می پردازند. به واقع می توان نماز جمعه را یک دانشگاه جامع معرفی کرد که اطلاعات روز را هفته به هفته، برای مستمعین فراهم می کند.

 

برای اهمیت نماز جمعه همین کافیست که قبل از انقلاب برای برپایی آن جلوگیری می کردند تا بصیرت سیاسی جامعه در چارچوب باورها و آرمان های اسلامی رشد نکند که این خود نوعی اعتراض به فرمان الهی بود. نماز جمعه خط کش و میزان مکتب شیعه است.

شاید بتوان گفت علت اصلی اینکه نماز جمعه دو رکعت و با آن کیفیت برپا می شود، این است که خداوند متعال حق صحبت با خودش را کم می کند و به جای آن دو خطبه گذاشته که این دو خطبه برای کسب معرفت می باشد. هر انسانی هر هفته باید معرفت خودش را نسبت به جامعه خودش بالا ببرد و این مسئله در نماز جمعه تحقق پیدا می کند.

پیامبر اسلام(ص) در حدیثی حضور در نماز جمعه را، برابر با تازه متولد شدن فرد شرکت کننده در نماز جمعه معرفی می کنند و می فرمایند: هر کسی نماز جمعه شرکت می کند مثل این است که تازه متولد شده باشد.

تاریخچه ای از نماز جمعه شهرضا

در شهرستان شهرضا در۲۶/مرداد/۱۳۵۸اولین نماز جمعه به امامت حجت الاسلام والمسلمین ملکیان که از طرف امام حکم داشتند در پادگان خوانده شد. این روال ادامه داشت تا اینکه در تاریخ در تاریخ ۷/۹/۱۳۷۶ حجت الاسلام والمسلمین مجیدی به عنوان امام جمعه انتخاب گردیدند. ایشان به مدت ۳سال در مسجد صدری به اقامه نماز جمعه وایراد خطبه ها پرداختند. در تاریخ۴/۹/۱۳۷۹بود که امامت نماز جمعه به دست حجت الاسلام والمسلمین                سیف الله یعقوبی افتاد که ایشان نماز جمعه را در مسجد صدیقه الطاهره به مدت ۱۷ سال برپا کردند و در تاریخ۲۰/۲/۱۳۹۸به حکم دفتر سیاست گذاری ائمه جمعه، امام جمعه ی شهرستان شهرضا حجت الاسلام والمسلمین صالح به عنوان امام جمعه معرفی شدند.

 

در پایان باید به این نکته اشاره کرد که نماز جمعه ای که طبق انتظارات مکتب اسلام و همچنین منویات مقام معظم رهبری(مد ظله) می باشد، این است که نماز جمعه باید به مشکلات جامعه مسلمانان در هر طبقه و طیفی رسیدگی کند و به صورت انقلابی پیگیر عدالت اجتماعی در سطح جامعه باشد.

همچنین بخوانید:

پاسخی بگذارید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.