سرویس: اجتماعی ۲۲:۴۱ - شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۸

برای «رونق تولید» باید ستاد فرماندهی اقتصادی بسیار قدرتمند تشکیل شود

کارشناس مسائل اقتصادی و بانکی گفت: لازمه های رونق تولید باید در یک ستاد فرماندهی اقتصادی بسیار‌ قدرتمند و آشنا به شرایط کشور مطرح و برای آن برنامه ارائه شود.

به گزارش پایگاه خبری شهرضانیوز جلال حسینی اظهار کرد: رهبر انقلاب رونق تولید را راه حل برون رفت از شرایط اقتصادی امروز عنوان کردند و این یقیناً راه حلی امکان پذیر است.

کارشناس مسائل اقتصادی تصریح کرد: در این فرایند آنچه که مهم است و متأسفانه در چند سال اخیر علی رغم تأکیدات ایشان و سایر کارشناسان به آن توجه نشده، کار گروهی و تیمی و در یک راستا بودن اقدامات برای رسیدن به مقصود است.

وی افزود: همه می‌‌دانند که در زمان هشت سال دفاع مقدس اولویت اول کشور جنگ بود و اولویت‌های دیگر در این جنگ را ستاد فرماندهی بررسی، مطرح و تصمیم گیری می کرد؛ امّا در چند سال اخیر با وجود هجمه اقتصادی انجام شده به کشور، حرکت و برنامه مدوّن و با یک سیاست گذاری مشخص و هدایت شده توسط مرجعی واحد که سکان این جنگ اقتصادی را بر عهده بگیرد اتفاق نیفتاده است.

حسینی جزه عنوان کرد: در خصوص رونق تولید و به طور عام تولید داخلی که اساس برون رفت از شرایط فعلی است، قبل از هر اقدامی می بایست مواردی چون واژه «تولید» کامل تشریح شده و مشخص شود چه کالایی و در چه سطحی باید تولید شود؛ همینطور می بایست تولیدات مدرن و تولیدات دانش بنیان در این فرآیند تولید تعیین جایگاه شوند.

کارشناس اقتصادی در ادامه گفت: با توجه به اینکه هدف از تولید رساندن محصول به دست مصرف کننده است، پس باید قبل از تولید کانال های توزیع به صورت کاملاً شفاف و جامع مشخص شوند و مشخص شود کجا و چه کسی باید تولید کند.

حسینی جزه سرمایه گذاری تولید را هم یکی از چالش های پیش رو عنوان کرد و معتقد بود: می بایست متولی سرمایه گذاری تولید و نقش سرمایه های خُرد در تولید مشخص شود.

وی در بخش دیگری از گفتگوی خود خاطرنشان کرد: در خصوص بانک ها با توجه به شرایط تحمیلی که در این سال ها ‌داشتند، چگونگی حمایت از تولید توسط آن‌ها هم باید روشن شود و همچنین تأمین مالی تولید از طریق انتشار اوراق قرضه، بورسی و این گونه موارد باید مشخص شود که در چه مرتبه ای قرار دارد.

جلال حسینی جزه اذعان کرد: مواردی که مطرح شد باید در اسرع وقت در یک ستاد فرماندهی اقتصادی بسیار‌ قدرتمند و آشنا به شرایط کشور مطرح و برای آن برنامه ارائه و همراه امکانات کشور بسیج شود تا اصلاحات اقتصادی پیاده سازی شود و در همه این مدت با نظارت بسیار قوی از فسادها و رانت های احتمالی این فرآیند جلوگیری به عمل آید.

حسینی در پایان گفت: باز هم ناگفته پیداست این راه زمانی پیمودنی است که مسئولان با شفایت کامل موارد را مطرح و مردم با اعتماد کامل همراهی کنند.

همچنین بخوانید:

پاسخی بگذارید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.