سرویس: اجتماعی ۲۰:۵۱ - شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۸

موسوی لارگانی:

بیشتر افرادی که قاچاق وارد می کنند منصوب به یکی از مسئولان هستند

رئیس مجمع نمایندگان استان اصفهان گفت: برای تحقق شعار رونق تولید باید جلو واردات گرفته شود، چرا که با وجود واردات و قاچاق کالا دیگر رونق تولید وجود نخواهد داشت؛ امّا بیشتر افرادی که کالای قاچاق وارد می کنند متأسفانه منصوب به یکی از مسئولان هستند.

حجت الاسلام و المسلمین سید ناصر موسوی لارگانی در گفت‌و‌گو با خبرنگار صاحب نیوز با اشاره به وضعیت اقتصادی کشور اظهار کرد: اگر افراد زیاده خواه دست از زیاده خواهی خود بردارند دیگر مشکل اقتصادی نخواهیم داشت و به طور قطعی وضعیت اقتصادی مردم بهتر خواهد شد.

رئیس مجمع نمایندگان استان اصفهان تصریح کرد: اگر در این ۱۲ سال که مقام معظم رهبری سال‌ها را با مباحث اقتصادی نام‌گذاری کردند، مسئولان ۳۰ درصد به فرمایش ایشان عمل کرده بودند، دیگر مشکل اقتصادی نداشتیم.

نماینده مردم شهرستان فلاورجان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: زمان خفقان که میرزای شیرازی فتوا داد استعمال تنباکو حرام است، دیگر در خانه خود پادشاه هم قلیان آماده نمی‌شد، سال ۱۳۹۶ مقام معظم رهبری فرمودند اگر کالایی که در کشور تولید می‌شود مشابه خارجی آن را وارد کنید حرام شرعی است که متأسفانه در آن سال تراز واردات بیشتر از سال قبل شد؛ به این دلیل که عده‌ای تیلیارد تیلیارد از راه واردات درآمد کسب می‌کنند.

موسوی لارگانی بیان کرد: در سال ۱۳۹۷ که نابسامانی بازار ارز وجود داشت، ۲۰ میلیارد دلار پول برای وارد کردن کالای اساسی و مورد نیاز کشور گرفته شد، امّا متأسفانه موبایل، خودرو و لوازم آرایشی وارد کردند که به درد معیشت مردم و اقتصاد کشور نمی خورد.

وی با اشاره به نام‌گذاری و شعارهای سال، توضیح داد: شعارهای سال قبل بیشتر به مسئولان و کارگزاران نظام مربوط می‌شد، ولی در سال ۱۳۹۷ که سال حمایت از کالای ایرانی نام‌گذاری شد مردم دخیل شدند و بهتر به این شعار عمل شد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس بیان کرد: امسال رونق تولید دو طرفه است و هم به مسئولان و هم به مردم مربوط می‌شود؛ برای تحقق این شعار باید جلو واردات گرفته شود، چرا که با وجود واردات و قاچاق کالا دیگر رونق تولید وجود نخواهد داشت؛ امّا بیشتر افرادی که کالای قاچاق وارد می کنند متأسفانه منصوب به یکی از مسئولان هستند.

وی با اشاره به واردات و صادرات قاچاق، افزود: به گفته جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور در منزل دختر مظلوم تحصیل کرده وزیر آموزش و پرورش که فوق لیسانس دارد ۲۰۰ میلیون تومان کالای قاچاق کشف شد.

رئیس مجمع نمایندگان استان اصفهان گفت: مگر سایر تحصیل کرده‌ها مظلوم نیستند، از این قبیل موارد زیاد است که باید از زیاده خواهی، قاچاق کالا و واردات جلوگیری شود؛ قبلاً قاچاق کالاهای وارداتی بیشتر انجام می‌شد ولی اکنون می‌بینیم که کالاهای اساسی و مورد نیاز مردم به صورت قاچاق از کشور خارج می‌شود.

موسوی لارگانی اظهار کرد: این گونه موضوع‌ها برای کشوری که از نظر امنیتی کارهای بزرگ انجام داده و چشم سازمان‌های امنیتی جهان را متحیر کرده است دردآور است؛ هواپیمای ریگی را بنشانند و آن را دستگیر کنند ولی از طرف دیگر افرادی کشتی کشتی و کامیون کامیون دام مولّد صادر کنند و کسی متوجه نشود.

وی افزود: بعضی افراد در ایران هستند که اموال زندگی آن‌ها را نمی‌توان محاسبه کرد، به همین دلیل مجلس ورود کرد تا اموال نامشروعی که افراد از دهه ۶۰ تا کنون به دست آورده‌اند را به بیت المال بازگردانند که متأسفانه علی‌رغم امضای نمایندگان به آن رأی داده نشد.

این نماینده مجلس با اشاره به حمایت از تولیدکنندگان، تصریح کرد: در کشورهایی که رکود است به جای فشار، بسته‌های حمایتی به تولیدکنندگان داده می‌شود، امّا در ایران در سال‌هایی که رکود بود فشارهای مالیاتی را افزایش دادند که این‌ها باعث می‌شود رونق تولید انجام نشود و مشکلات اقتصادی ادامه دار باشد.

موسوی لارگانی خاطر نشان کرد: اگر بخواهیم تورم کاهش پیدا کند، کشور رونق اقتصادی پیدا کند و اشتغال ایجاد شود باید دست تولید کننده را گرفت، شهرک صنعتی کشور و به‌ویژه استان اصفهان با ۲۰ تا ۳۰ درصد ظرفیت کار می‌کنند که برای ایجاد رونق تولید باید با کمک دولت و مجلس به ۸۰ درصد برسد.

وی در پایان گفت: متورم‌ترین قانون در کشور ماست؛ مجلس باید قوانین زائد و مزاحم را از سر راه تولیدکنندگان حذف و قوانین لازم را تصویب کند؛ برای مثال پنج سال پیش برای ایجاد رونق تولید و به حرکت در آوردن چرخه اقتصاد قانون رفع موانع تولید تصویب شد که یکی از موارد آن، این بود که با‌نک‌ها بنگاه دار نباشند و آن‌ها را به فروش برسانند و رسالت بانک‌داری خود را انجام دهند ولی حاضر به فروش بنگاه‌های خود نشدند و با این روش کاری در سمت و سوی رونق اقتصادی پیش برده نمی شود.

همچنین بخوانید:

پاسخی بگذارید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.