سرویس: آموزش و پرورش ۱۹:۳۴ - یکشنبه ۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۸

یک شهردار برای مبارزه با رانت

شروع سال ۹۸ برای شهرضا با حضور شهردار جدید، راه جدیدی برای پیشبرد اهداف شهرستان رقم زد.
حبیب قاسمی را میتوان از جمله مدیران جوانی محسوب کرد که به مرور در حال نشان دادن پتانسیل های فراوان مدیریتی خود می باشد. با توجه به موج جدید جوان گرایی در کشور، انتخاب وی توسط شورای شهر را باید انتخابی ریز بینانه نامید.

حبیب قاسمی که از پس شهرداری قهدریجان با سختی های خاص خودش به خوبی بر آمده است حالا در شهرضا است تا با مشکلاتی که شاید در شهر قبلی هم آنها را تجربه نکرده است، دست و پنجه نرم کند.

سوابق کاری وی از جمله سمت قبلی اش یعنی شهرداری قهدریجان از این باب قابل ملاحظه است که در امکانات حداقلی و فرهنگ های مختص شهر های کوچک ارائه کارنامه عملکردی مناسب، در خور توجه است.

از جمله مشکلاتی که از پیشبرد اهداف قوانین شهر و شهرسازی در شهرضا جلوگیری کرده،  باید  اولا واگذاری مسئولیت ها به افرادی که تخصصی در این زمینه نداشته اند و سپس رانت هایی که متاسفانه مرسوم شده است جستجو کرد. باید نقطه قوت قاسمی را در مدرک تخصصی اش یعنی دکترای شهرسازی ذکر کنیم و البته قاطعیت وی در برخورد با متخلفینی که به بهانه های واهی به دنبال فرار از قوانین راهگشای شهرسازی هستند.

حبیب قاسمی از روز اول حضور در سمت شهرداری شهرضا تصمیمات قابل ملاحظه ای اتخاذ نموده است که در کانال سیمای شهر به اختصار به آن پرداخته شده و از حوصله این متن خارج است.

اما دیدار های شهردار جدید با مردم در ساعت های منظم از ابتدای حضورش تا کنون که در روزهای دوشنبه در دو وعده صبح و عصر که در راستای تسریع امور شهروندان برگزار می شود را می توان از جمله تصمیمات پسندیده وی بر شمرد.

با توجه به وضعیت نابسمان امور شهر و شهرسازی و احساس نیاز به یک مدیر قاطع با این روندی که حبیب قاسمی درباره صدور پروانه ساخت و برخورد با ساخت و ساز های بدون مجوز در پیش گرفته است امید است که نتایج مثبتی در این زمینه حاصل شود همچنین بازنگری قرارداد های پیمانکارانی که در عرصه های مختلف با شهرداری در حال همکاری هستند از جمله اموری است که قاسمی به تازگی در حال پرداختن به آنها است. در زمانی که منابع موثقی از حضور برخی مسئولین کشوری از ساعت ده صبح به بعد در محل کارشان خبر می دهند و در حالی که به دلایل گوناگون حجم کار بالایی در شهرضا بر روی هم انباشت گردیده پر کار بودن شهردار جدید را باید به فال نیک گرفت.

 

 در ادامه با نگاهی به تیتر خبرهای نه چندان دقیق سال های اخیر شهرضا می توان به اهمیت هماهنگی و همبستگی مسئولان شهر در پیشبرد اهداف شهری و گره گشایی از مشکلات مردم پی برد که البته در این زمینه وضعیت مساعدی  مشاهده نمی شد هر چند در شش ماه دوم سال نود و هفت به بعد میزان هماهنگی مسئولان و ادارات به مقدار چشمگیری افزایش داشته است هر چند با دقت بیشتر به این مسئله دلایل خوبی را نمی توان برای این مهم پیدا کرد.شاید دلایل افزایش هماهنگی اخیر ادارات و سازمان های شهرضا به مزاج آزاد اندیشان خوش نیاید ولی نتیجه حاصله به نفع مردم است.اگر کمی به حافظه سیاسی خود رجوع کنیم قطعا درگیری های خفیف یا شدید ما بین شهرداران و دیگر مسئولان شهر از ذهنمان عبور خواهد کرد که فرای صحت یا کذب وفرای اینکه حق با کدام طرف بوده مشهود است که مردم اولین و بیشترین  متضرر این دعوا ها بوده اند.درباره قاسمی و تعاملش با ادارات و مسئولان شهر باید گفت سالی که نکوست از بهارش پیداست. با جستجوی مختصر در خبرگزاری های شهرستانی و کانال های خبری محلی و مشاهده رزومه یکی دوماه اخیر حبیب قاسمی می توان به تعاملات  مثبت شهردار جدید شهرضا پی برد.البته جریاناتی در شهر با انتقاداتی که بعضا نابجا است کمی به او سختگیری هایی کرده اند که می توان گفت این سختگیری ها بیشتر در خور مسئولانی است که با مدارک تحصیلی جعلی بر مسند مسئولیت تکیه زده بودند.سختگیری های اخیر شاید نشأت گرفته از برخورد های قاطع و تصمیمات قانونی  درباره موضوعات مختلف از جمله صدور پروانه های ساختمانی و جلوگیری از ادامه ساخت و ساز های بدون مجوز و دارای اشکال از جانب شخص اول شهرداری باشد.هرچند یکی از نقاط مثبت مدیریتی قاسمی تصمیم گیری یا حضور تمامی معاونت ها درباره انعقاد قراردادهای پیمانکاران و همچنین بررسی مشکلات و معضلات و اتخاذ تصمیم ها است.

معمولا درباره مسئولان جدیدی که قصد تحول و دگرگونی در حوزه اختیاراتشان را می کنند انتقاد افرادی که منافعشان را در خطر می بینند امری عادی است.

این را نباید فراموش کرد که زمان بهترین سنگ محک برای همه است.چه برای حبیب قاسمی و چه برای منتقدانش

 حال باید دید قاسمی تازه نفس می تواند با عملکردی انقلابی و با روحیه ی بالا با ارائه رزومه ای خوب نقطه عطفی در مدیریت شهرداری شهرضا باشد یا نه.

همچنین بخوانید:

یک دیدگاه برای “یک شهردار برای مبارزه با رانت”

  1. آصف گفت:

    خیلی خوبه ایول خسته نباشید

پاسخی بگذارید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.