سرویس: بین الملل ۱۵:۲۳ - جمعه ۱۰ خرداد ۱۳۹۲

سوریه به تجاوز اسرائیل در زمان مناسب پاسخ خواهد داد/هدف دشمن محاصره همه جانبه مقاومت است

رئیس‌جمهوری سوریه در گفت‌وگو با شبکه لبنانی «المنار» با اشاره به اینکه نبرد ما در سوریه نبرد بر سر میهن و وطن است، نه نبرد بر سر قدرت، تاکید کرد: به پیروزی خود ایمان و باور داریم و بیش از گذشته از مقاومت حمایت می‌کنیم. «بشار اسد»، رئیس جمهوری سوریه در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی […]

رئیس‌جمهوری سوریه در گفت‌وگو با شبکه لبنانی «المنار» با اشاره به اینکه نبرد ما در سوریه نبرد بر سر میهن و وطن است، نه نبرد بر سر قدرت، تاکید کرد: به پیروزی خود ایمان و باور داریم و بیش از گذشته از مقاومت حمایت می‌کنیم.

13920310000016_PhotoA

«بشار اسد»، رئیس جمهوری سوریه در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی لبنانی «المنار» به تبیین و تشریح آخرین وضعیت جاری در عرصه سوریه و بحران حاکم بر این کشور پرداخت.

رئیس جمهوری سوریه در ابتدای سخنان خود گفت: ما علاوه بر اینکه طرحی را که نظام سوریه را هدف قرار می‌داد، ناکام ساختیم و با شکست مواجه کردیم، توطئه‌گران را هم به دلیل عدم مطالعه و بررسی دقیق اوضاع ناکام ساخته و شکست دادیم.

وی با تاکید براینکه نبرد ما نبرد میهن و وطن است، نه نبرد برسر قدرت، گفت: ما بر ایده حمله یا دفاع تکیه نمی‌کنیم، ما با این موضوع با جوانب مختلف آن در تمام ابعاد سیاسی و اجتماعی برخورد می‌کنیم و در ابتدا بسیاری در سوریه فریب خوردند، اما تغییر و تحول اوضاع و حوادث به سوری‌ها کمک کرد تا واقعیت آنچه در سوریه روی می‌دهد را دریابند و این به نیروهای سوریه کمک کرد تا به ماموریت و وظایف خود عمل کنند و آنچه هم اکنون درحال روی دادن است، تغییر موازنه‌های قوا به سود نیروهای مسلح ارتش سوریه است.

رئیس جمهوری سوریه در ادامه سخنانش گفت: اولین دلیل تغییر موازنه قوا تغییر کانون‌های پذیرنده معارضان بود. چون در ابتدا بسیاری از سوری‌ها فریب خوردند و گروه‌های مسلح را با آغوش باز پذیرفتند، اما بعد به اشتباه خود پی بردند، همانطور که این امر موجی شد تا بسیاری از افراد مسلح نیز از مبارزه صرف نظر کنند.

بشار اسد درباره موضوع حزب الله و مشارکت رزمندگان این حزب در نبردهای برخی از مناطق سوریه و اینکه شمار این رزمندگان بسیار است، گفت: پس از سخنرانی اخیر «سید حسن نصرالله» در رسانه‌ها این موضوع مطرح شد که این رزمندگان حزب الله هستند که از نظام سوریه دفاع می‌کنند، اما سوال این است که به نظر شما حزب الله چه تعداد نیرو را می‌تواند به سوریه ارسال کند، آیا بیش از هزار یا دو هزار رزمنده؟ ما از نبردی سخن می‌گوییم که در آن صد هزار مبارز مشارکت دارند، در حالی‌که شمار رزمندگانی که حزب الله می‌تواند به سوریه بفرستد تا از نظام سوریه محافظت کند، چقدر است، آیا به اندازه‌ای تروریست‌هایی است که علیه نظام درحال مبارزه هستند. نبردها در سوریه پس از ماه رمضان سال ۲۰۱۱ آغاز شد و در تابستان سال ۲۰۱۲ میلادی به اوج خود رسید و در این سال شاهد ترور ۴ افسر ارشد ستاد مشترک ارتش سوریه بودیم. بسیاری در آن زمان تصور می‌کردند که آن زمان، زمان سرنگونی و سقوط نظام در سوریه است، با این حال حزب الله وارد عرصه نشد.

  هدف دشمن محاصره خشکی و دریایی مقاومت لبنان است

رئیس جمهوری سوریه افزود: چرا ما حزب الله را در حلب و دمشق و حمص مشاهده نمی‌کنیم؟ این موضوع هیچ ارتباطی به حزب الله ندارد، به خاطر اینکه همه این سخنان و اظهار نظرها با محور مقاومت ارتباط پیدا می‌کند. آنها می‌خواهند مقاومت را خفه کنند. این موضوع حتی به نظام سوریه نیز ارتباط ندارد. سواحل سوریه و لبنان از القصیر عبور نمی‌کند و کسی این نبردها را برای ایجاد تقسیم در کشور هدایت و رهبری نمی‌کند، روند نبردها به خوبی نشان می‌دهد، طرف‌هایی هستند که خواهان تقسیم سوریه هستند، ما برای جلوگیری از تقسیم سوریه مبارزه می‌کنیم و زمان نبرد القصیر با تجاوز اسرائیل ارتباط پیدا کرد. آنها می‌خواهند که مقاومت را هم از خشکی و هم از دریا محاصره کرده و خفه کنند.

بشار اسد تاکید کرد: سرو صداهایی که می‌شنویم همه با موضوع اسرائیل ارتباط پیدا می‌کند و این سخنانی است که از ۷ می بر زبان آورده شده است، هنگامی‌که برخی از مزدوران اسرائیل در لبنان دست خود را بر شبکه‌های ارتباطی مقاومت دراز کردند.

رئیس جمهوری سوریه درباره واکنش اسرائیل گفت که ما به همه طرف‌هایی که با ما تماس گرفتند، ابلاغ کردیم که در دفعات آینده به تجاوزها پاسخ خواهیم داد. تلاش‌هایی از سوی اسرائیل برای نقض برخی امور صورت گرفت که به آنها پاسخ داده شد، اما پاسخ موقت ارزشی ندارد و اگر خواهان پاسخ به اسرائیل هستیم باید این پاسخ استراتژیک باشد. در این میان فشارهای مردمی آشکاری برای گشودن جبهه جولان برای مقاومت وجود دارد و این قضیه‌ای سیاسی – اعتقادی است و سرانجام اینکه موضوعی نظامی است و بدانید تغییر و تحول واقعی در اصول و قواعد بازی زمانی روی می‌دهد که مردم روی به سوی مقاومت آورند.

بشار اسد تاکید کرد که نظام به وجود آورنده مقاومت نیست و در صورتی‌که مقاومت مردمی و خودجوش نباشد، دیگر مقاومت نیست. نظامی که در برابر مقاومت بایستد، نظام و حکومتی بی‌پروا و جسور است. ارتشی وجود دارد که به وظایف خود عمل می‌کند و در خصوص خود باید بگویم، من تصور می‌کنم که باید طرف‌هایی برای آزادی میهن خود اقدام کنند و اگر در این بین ارتشی وجود نداشته باشد که به این وظایف عمل کند، همانند آنچه در لبنان شاهد آن هستیم، هنگامی‌که ارتش یکپارچه‌ای وجود نداشته باشد، در آن صورت است که مقاومت ظهور می‌کند. به همین دلیل باید گفت که عواملی چندی وجود دارد که به شکل گیری مقاومت کمک می‌کند، اولین این عوامل مشغول بودن ارتش است و دوم تجاوزهای اسرائیل.

به تجاوز اسرائیل مستقیما پاسخ می دهیم

ما به کشورهای دیگر اطلاع داده ایم که هر حمله ای را با حمله پاسخ خواهیم داد و مطمئنا درحال حاضر دشوار است که بگویئم از چه ابزار نظامی استفاده خواهیم کرد این مسأله به عهده فرماندهی نظامی است .ولی ما چند گزینه را پیش روی خود می‌گذاریم زیرا این مسأله به شرایط و زمان حمله بستگی دارد و در چه شرایط خاص ما از سلاح خاص و یا روش خاصی که کارایی بیشتری داشته باشد،  استفاده خواهیم کرد. 

همه توافقات سوریه با روسیه قابل اجرا است

رئیس جمهوری سوریه در پاسخ به سوالی درباره سامانه اس ۳۰۰  گفت: ما معمولا در مورد موضوعات نظامی اطلاع رسانی نمی کنیم و اعلام نمی‌کنیم که چه چیزهایی را تحویل گرفته یا چه چیزهایی داریم. قراردادهای ما با روسیه ارتباطی با بحران سوریه ندارد و ما سالهاست که برای دریافت انواع مختلفی از تجهیزات نظامی با مسکو رایزنی می‌کنیم و روسیه ملزم به اجرای  این قراردادهاست و می خواهم بگویم که در این راه نه سفر نخست وزیر اسرائیل و نه خود بحران و پیامدهای آن بر وارد کردن سلاح تاثیر نگذاشته است. همه توافق‌های ما با روسیه اجرا خواهد شد و بخشی از آن در مدت زمان گذشته اجرا شده است و ما با روس‌ها به اجرای این قراردادها ادامه می‌دهیم.

حضور یا عدم حضور من در قدرت به مردم بستگی دارد

 رئیس جمهوری سوریه درباره ادامه بقای خود در قدرت گفت که حضور یا عدم حضور من در قدرت همه بسته به خواست مردم است و هر کس بخواهد در این خصوص سخنی بگوید باید بگوید که چه کسی یا چه طرفی نماینده مردم سوریه است.

وی تاکید کرد: پرچمی که نماینده مردم یا ملتی نباشد، ارزشی ندارد و ما پای به هر اجلاس و نشستی بگذاریم به عنوان نماینده مشروع و قانونی مردم سوریه خواهیم رفت، اما طرف مقابل چه، آنها نماینده چه کسانی هستند. ما به کشور خود و به مردم خود و به خانه‌های خود باز می‌گردیم، اما آنها به کجا باز می‌گردند، به هتل‌ها یا سفارت‌خانه‌ها یا دستگاه‌ها و سرویس‌های اطلاعاتی.

اسد گفت: مذاکره با معارضان خارجی به معنای مذاکره با کشورهای خارجی است که از آنها حمایت می‌کند، ما مانند آنها از شرم دست‌های خود را جلوی صورتمان نمی‌گیریم و صورت خود را پشت دست‌هایمان پنهان نمی‌کنیم.

موافق شرکت در کنفرانس ژنو ۲ هستیم

رئیس جمهوری افزود: از دو روز پیش اعلام کردیم که با حضور در کنفرانس بین المللی موافق هستیم و در ابتدا با حضور در این کنفرانس موافقت کردیم، چون این کنفرانس فرمول و راهکار جدید است و تنها پیش شرط ما این است که هرچیزی که به اجرا گذاشته می‌شود، باید با موافقت و خواست مردم سوریه باشد، در غیر این صورت هیچ چیز ارزشی ندارد و ما با خیالی آسوده و راحت راهی این کنفرانس خواهیم شد و هر چیزی که در این کنفرانس مطرح شود، در صورتی‌که براساس خواست و میل مردم سوریه باشد، آن را می‌پذیریم.

مخالفان خواهان رئیس جمهور تشریفاتی هستند

رئیس جمهوری سوریه گفت: آنها خواهان دولت انتقالی هستند که در آن رئیس جمهوری نقشی نداشته باشد و در سوریه رئیس جمهوری ریاست و رهبری دولتش را در دستش نداشته باشد و در عین حال آنها خواهان اختیاراتی گسترده برای چنین دولتی هستند، در حالی‌که دولت هم اکنون هم دارای اختیارات گسترده است، اما اگر مد نظر آنها تغییر اختیارات رئیس جمهوری است، باید بگویم که این امر باید از طریق اصلاح و تعدیل قانون اساسی صورت گیرد و این موضوعی است که تابع خواست و اراده مردم است، چون این مسئله‌ای است که رئیس جمهوری نمی‌تواند به آن دست بزند.

بشار اسد در ادامه افزود: هیچ خواست و اراده‌ای جز به منصه ظهور رساندن خواست و میل مردم سوریه نداریم و به من پیشنهاد شده که در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۴ شرکت نکنم، در حالی‌که به نظر من آنها با این سخنان وقت خود را تلف می‌کنند، چون این موضوع را زمان و وقت انتخابات و میزان ارتباط من با مردم مشخص می‌کند.

در موضع ترکیه و قطر در قبال سوریه تغییر جدی دیده نمی شود

رئیس جمهوری سوریه در ادامه مصاحبه خود با شبکه لبنانی المنار گفت که در برخی از کشورهای عربی شاهد تغییر مواضع موقت بودیم، اما این تغییر موضع تنها در سخنان است و در عمل شاهد تغییری نیستیم مانند ترکیه و قطر که اقدامات آنها هیچ تغییر جدی نکرده است. در واقع هیچ تغییر و تحول جدی مشاهده نمی‌شود. در خصوص اتحادیه عرب نیز ما توقعی از آن نداریم. در دهه‌های گذشته دیدیم که این اتحادیه نتوانست اقدام به کاری کند و در این میان می‌دانیم که برخی کشورهای عربی قلبا با ما هستند، اما در عمل با ما نیستند و ما امیدی به اتحادیه عرب نداریم.

اسد گفت: احتمال ناکامی مذاکرات سیاسی احتمالی وارد و ممکن است، چون در این میان کشورهایی هستند که در این راه مانع تراشی می‌کنند و مخالف مذاکره با سوریه و غیر سوریه هستند. باید در تعریف مذاکرات دقیق باشیم و اینکه این مذاکرات چه ارتباطی با حوادث جاری در عرصه دارد و شکست مذاکرات بسیاری از واقعیت‌ها و حقایق جاری را تغییر خواهد داد، چون کشورهای حامی تروریست‌ها حمایت‌های خود از گروه‌های مسلح را متوقف نخواهد کرد.

رئیس جمهوری سوریه در ادامه مصاحبه خود گفت که آیا لبنان توانست مانع دخالت لبنانی‌ها در سوریه شود و آیا توانست مانع ارسال سلاح و تروریست به سوریه شود. پس باید گفت که لبنان بر بحران سوریه تاثیر منفی داشته است و در عمل نیز لبنان باید از خود حمایت و محافظت کند و بی‌طرف ماندن لبنان یک چیز است و بی‌طرف ماندن دولت لبنان یک چیز دیگر است، هنگامی‌که منزل همسایه من در آتش می‌سوزد، نمی‌توانم بگویم که این موضوع به من ارتباط ندارد، چون بدون تردید این آتش به خانه من نیز سرایت خواهد کرد.

قدرت لبنان در مقاومت است

اسد گفت: پیروزی بزرگی که مقاومت‌های عربی طی دهه‌های گذشته محقق کردند، پیروزی فکری بود و اگر این موفقیت و پیروزی فکری نبود، بدون تردید امکان محقق کردن پیروزی و مقاومت نظامی وجود نداشت. در لبنان طرف‌هایی وجود داشتند که می‌گفتند، قدرت لبنان رو به ضعف گذاشته است، در حالی‌که پیروزی‌های لبنان از راه رسیدند تا تاکید کنند که این سخنان، سخنان درستی نیست، چون قدرت لبنان در مقاومت آن است و ما نیاز داریم بر این ایده و تفکر تاکید کنیم، به ویژه که برخی این مفاهیم را تحریف کردند، در حالی‌که باید همیشه تذکر دهیم و یادآوری کنیم که دشمن همچنان در همانجاست و در جای خویش است.

رئیس جمهوری سوریه تاکید کرد که به پیروزی اطمینان و باور داریم و سوریه پایدار باقی خواهد ماند و بیش از همیشه از مقاومت حمایت خواهد کرد.

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.