سرویس: اجتماعی ۱۷:۲۳ - سه شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۷

گزارشی از دانشگاه کرمان

نام همت، سمبلی برای پیشبرد دانش

امروزه با رشد تکنولوژی و پیشرفت فناوری های ارتباطی، فضای آکادمیک در دنیا در حال تغییر و توسعه آنی است.

امروزه با رشد تکنولوژی و پیشرفت فناوری های ارتباطی، فضای آکادمیک در دنیا در حال تغییر و توسعه آنی است.

دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی، به طور طبیعی، جهت تربیت نیروی انسانی متخصصِ بخش های مختلف جامعه، بنا نهاده شده اند. این وظیفه ¬ی روشن، به دلایل آشکار و پنهان، به فراموشی سپرده شده ¬است و دانشگاه ها، عمدتا بدون بررسی نیازهای جامعه، بر اساس الگوهای از پیش تعیین¬ شده¬ ی وارداتی، به کار آموزش جوانان این مرز و بوم مشغول هستند.
دانشگاه های مطرح جهان با بهره گیری از تحقیقات جامعه شناسی و روانشناسی شخصیت، بهترین روش تدریس را برای فهم مطالب درسی اتخاذ می کنند.
در داخل کشور برخی از دانشگاه ها در این زمینه پیشرو بوده، لکن فضای کلی آموزش عالی از دید کلی، شبیه یک لاکپشت پیر در حال حرکت است و به نظر نمی آید اتفاق خاصی در زمینه اصلاح الگوی آموزش صورت گرفته باشد.
در این میان برخی از اساتید فعالیت های چشمگیری در این زمینه داشته اند.
یکی از این اساتید، استاد تمام دانشکده فنی و‌مهندسی دانشگاه شهید باهنر کرمان است‌.
راهروهای پر پیچ وخم سالن کلاس های دانشکده فنی را که رد کنیم، به کلاسی می رسیم که محلی شده برای پرورش نخبگانی از جنس معدن؛ نخبگانی که در بزرگترین صنایع معدنی کشور و حتی جهان حرفی برای گفتن دارند؛
این رشد علمی مرهون زحمات استادی است که بالغ بر ۲۳ سال برای دانشجویان با هدف افزایش بهره‌وری صنعت کشور تلاش می کند.
دکتر صمد بنیسی، استادی است تحصیل کرده ی مک‌گیل کانادا و دلسوز صنعت کشور؛
دلیلی که ما را به این دانشکده کشاند اتفاق مهمی بود که چندسالی است باعث ترغیب دانشجویان ارشد برای قبولی در این دانشگاه شده؛

«بورسیه تحصیلی همت» نام بورسیه ای است که چندسالی است حتی دانشجویان دانشگاه های تهران و سطح یک کشور را به قبولی در دانشگاه شهید باهنر کرمان سوق می دهد.
واژه همت، ایهامی است که در معنای اول نام شهید همت را به ذهن متبادر می کند و در معنای دیگر مفهوم تلاش و پشتکار خستگی ناپذیر دکتر بنیسی را به دنبال دارد؛ همتی به نام «همت»
شاید این نامگذاری فارغ از علاقه شدید قلبی استاد به شهید همت، همت دانشجویان را پیشاپیش مطالبه کرده است.
در این بورسیه دانشجوی کارشناسی ارشد در یکی از صنایع مهم کشور مشغول به کار شده و در حین فعالیت صنعتی به طور همزمان هم مشکلات و نواقص مدار کارخانه را حل کرده و هم این فعالیت را موضوع پروژه کارشناسی ارشد خود قرار می دهد‌؛
دانشجو با یک تیر، چهار نشان را می زند؛ هم فعالیت صنعتی انجام داده و حقوق ماهانه خود را دریافت می کند؛ هم به پروژه کارشناسی ارشد خود می پردازد؛ درعین حال خدمت به مردم کشور و نهایتا کسب تجربه و پیشینه را در دست دارد.
مرکز تحقیقات کاشی گر، عملا مکانی است برای رشد علمی، فرهنگی و اجتماعی این دانشجویان و البته با محوریت دکتر بنیسی؛
این مرکز، در حال حاضر به طور تخصصی در حال افزایش عیار و بازیابی کارخانه های فراوری کشور می باشد که کارخانه فراوری مجتمع مس سرچشمه را می توان مهمترین پروژه این مرکز دانست.
یکی از دلایل موفقیت این مرکز، برگزاری جلسات هفتگی و گزارش پیشبرد کار است که تاکنون بیش از سیصد جلسه برگزار شده و تأثیر به سزایی در حل مشکلات صنعت داشته است.
این مرکز تحقیقات توسط موسسه MEI به عنوان یکی از مراکز علمی تحقیقاتی معتبر در زمینه فراوری مواد معدنی در خاورمیانه شناخته شده است.
مرکز تحقیقاتی کاشی گر داری این افتخار است که جناب دکترمصطفی مالکی مقدم و خانم زهرا بیباک دونفر از اعضای این مجموعه به عنوان دانشمند برتر جوان دنیا شناخته شده اند. همچنین دکتر مصطفی یحیایی به عنوان یکی از موفق ترین اعضای مجموعه، عضو هیات علمی دانشگاه کویینز لند استرالیا هستند.
علی رضا قاسمی دانشجوی دکتری فراوی مواد معدنی یکی از نمونه های موفقی است که چندسالی است با مدیریت این مجموعه توانسته با همکاری دانشجویان کارشناسی ارشد، فعالیت های شاخصی انجام دهد.
در ادامه هم صحبت شدیم با این دانشجوی موفق؛
قاسمی در ابتدا با اشاره به این که روش تدریس دکتر بنیسی مطابق با شرایط بومی داخل کشور است، تاکید می کند: دکتر بنیسی سرفصل دروس را طوری تنظیم می کنند که تخصصی که صنعت کشور به آن نیاز دارد به دانشجو تدریس می شود؛ نکته ای که در این میان بسیار جالب و منحصر به فرد است، تفاوت در ساختار هر درس در ترم های متفاوت می باشد.
قاسمی افزود: روش تدریس این استاد دانشگاه به طریقی است که دانشجو باید از ابتدا تا انتهای کلاس به کلمه کلمه درس دقت کند تا بتوانند در ابتدای جلسه آتی، امتحان اولیه کلاس را به طور صحیح پاسخ دهد. همچنین تکلیف هفتگی با رویکرد حل مشکلات صنعت به دانشجو سپرده می شود تا با آشنایی مدار فرآوری، به طور کاربردی با مبانی درس آشنا شود. نمره نهایی این درس از مجموع تکالیف، امتحانات هفتگی، حضور مستمر و فعال در کلاس و نهایتا امتحانات میان ترم و پایان ترم می باشد.
علی رضا قاسمی مدیر مرکز تحقیقات کاشی گر درباره شخصیت علمی دکتر بنیسی گفت:
ایشان بیش از ده سال است که داور مقالات ISI می باشند و جدیدا از اعضای اصلی کنفرانس بین المللی فراوری مواد معدنی دنیا هستند.
این دانشجوی پرتلاش از زندگی شخصی استاد می گوید: دکتر بنیسی در بیست و سه سالی که به فعالیت علمی مشغول هستند روزانه بیش از ۱۵ ساعت به تدریس و تحقیق می پردازند و درعین حال اهتمام خاصی به استفاده از تولیدات داخلی دارند؛ به طوری که تمام اقلامی که در زندگی شخصی استفاده می کنند از تولیدات داخل کشور هستند و حتی این اهتمام در صنعت فراوری خودنمایی می کند؛ در زمان هایی که کارخانجات فراوری با مشکلی روبرو می شوند ایشان اولویت اول را همکاری با شرکت های داخلی می دانند و نهایتا در صورت نبود قطعه یا غیرممکن بودن همکاری خودشان به طور میدانی مشکل را حل می کنند.

ضمنا چندین کتاب در زمینه فرآوری مواد معدنی به قلم دکتر بنیسی به چاپ رسیده که در حال حاضر یکی از مراجع علمی این رشته تخصصی می باشد.
مهمترین و پر فروش ترین کتاب ایشان کتاب«مسائل کاربردی فرآوری مواد معدنی» است که تمام مسائل مطرح شده در کتاب، مشکلاتی است که به طور عینی در صنعت فراوری وجود داشته است.
یکی دیگر از این کتب، کتاب «ارتباط دانشگاه با صنعت به سبک ایرانی» می باشد که در تبیین فضای واقعی ارتباط دانشگاه با صنعت و‌موانع آن بسیار دقیق نگارش شده است‌.
این سبک تدریس به دلیل انعطاف و کاربردی بودن، جذابیت زیادی برای دانشجویان دارد و ضمن موفقیت در یادگیری دروس، سطح نمرات در مقایسه با تدریس عادی افزایش قابل توجهی دارد.
با توجه به قدمت زیاد و کهنگی روش تدریس در آموزش عالی این روش می تواند به عنوان الگوی موفقی در دانشگاه های کشور و حتی مدارس آموزش داده شود تا کیفیت آموزش ارتقاء یابد.

 

انتهای پیام / نویسنده: علیرضا شجاعی

همچنین بخوانید:

پاسخی بگذارید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.