سرویس: اجتماعی ۱۰:۵۹ - دوشنبه ۰۶ اسفند ۱۳۹۷

سمنو آی سمنو ، از دست رفتی سمنو.

سمنو غذایی سرشار از ویتامین ها که در فرهنگ و آداب و رسوم بسیاری از مردم استان های مختلف ایران بخصوص استان اصفهان گره خورده. اما شهرستان شهرضا با بیش از ۵۰۰ سال قدمت در آیین پخت سمنو، بگونه ای طلایه دار این عرصه می باشد. حال چند روزی است که در رسانه های استان اصفهان خبری ناملموس، شکی عظیم بر پیکره ی شهرستان شهرضا وارد کرد. آن هم ثبت آیین سنتی سمنو پزان شهر مشکات کاشان در فهرست فرهنگی ناملموس کشور

سمنو تنها غذایی است که از آب و گندم تهیه می‌شود و در آن هیچ ماده افزودنی دیگر مانند نمک و شکر استفاده نمی‌شود؛ شیرینی و حلاوت این غذا به خاطر دانه‌های طلایی‌رنگ گندم است که جوانه‌زده و به خاطر سبوس موجود در گندم و سرخ کردن آرد آن رنگ زیبای قهوه‌ای را به خود می‌گیرد.

مردم شهرضا از دیر باز پخت سمنو را، از رسوم و باورهای خود قرار داده اند و برای آن اصولی شگفت و شگرفت ایجاد کرده اند. سالانه در شهرستان شهرضا ۳۰۰۰ پاتیل سمنو در ایام سال که اوج آن در سه ماهه آخر سال است پخت می شود و تحت عنوان نذر پنج تن آل عبا یا نذر حضرت مادر (س) به بستگان و همسایگان خود می دهند.

اما با این تفاسیر و داشتن شناسنامه ای جامع برای این آیین چند وقتی است که در رسانه های استان اصفهان شهر مشکات کاشان برای ثبت این آیین در میراث فرهنگی وارد میدان شده است و این مراسمات و آداب و رسوم را به اسم خود ثبت کرده است.

 

چه کسانی باید برای ثبت آیین سمنو شهرضا دست بجنبانند؟

بی شک از اصلی ترین عواملی که باعث شده است تا شهر مشکات کاشان برای ثبت سمنویش پیش قدم باشد، مسئولین دلسوز آن شهر است.

شهرضا جزو شهرهایی نیست که ۱۰۰ سال یا ۳۰۰ سال بوجود آمده باشد. شهری است که دارای قدمت هزار ساله می باشد و از آداب و رسوم غنی برخوردار است.

مسئولین هر شهر، مخصوصا مسئولینی که با پایتخت در ارتباط هستند از وظایف اصلیشان است که حفظ و صیانت از آداب و رسوم شهر حوزه انتخابی خودشان را در اولویت قرار دهند.

شهرضا با این روندی که در ۵ ساله اخیر برای خود انتخاب کرده است نه تنها به یک شهر مصرفی تبدیل شده است بلکه شهری شده که تمام داشته های خودش را یک به یک دارد از دست می دهد.

مسئولین کلان ما باید دست از سیاسی کاری های لابی های مجلس بر دارند و تنها هم و غم خودشان را برای خدمت به مردم و حفظ و حراست از دستاوردهای این شهر بگذارند. دستاوردرهای مردمان شهرستان شهرضا، تنها در مباحث اقتصادی یا اجتماعی نمی گنجد بلکه این دستاوردها است که هویت جوانان ما را می سازد. اما اگر این دستاوردها گرفته شود، چگونه یک جوان شهرضایی هویت خودش را به کشور و حتی جهان معرفی کند؟

 

آیا مردم شهرضا فقر فرهنگی دارند؟

شهرستان شهرضا، نمی تواند فقر فرهنگی و اجتماعی و دانشی داشته باشد چراکه از دیرباز این شهر، در دل خود مشاهیر و بزرگانی را پرورش داده است که نام شهرضا را در سطح جهان بالا برده است و لقب یونانچه ایران را برای این شهر به ارمغان آورده. اما با این تفاسیر این شهر در ۱۰ سال اخیر با روند نزولی مواجه شده است و دلیل اصلی آن هم در سه ساله اخیر که منجر به فقر سیاسی شده است، می باشد.

چه باید کرد؟

تنها راهکار موجود برای بیرون رفت از این معضل، بازگشت به هویت اصلی و داشته های گذشته این شهر است و تشخیص معیارهای درست در عرصه های فرهنگی و سیاسی و اجتماعی می باشد.

اما مردم شهرستان شهرضا باید دوباره دست به دست هم دهند و برای آبادانی و صیانت از فرهنگ و دستاوردهای خود تلاش کنند.

 

نویسنده: عباس علی صدری

همچنین بخوانید:

پاسخی بگذارید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.