سرویس: اجتماعی ۲۰:۵۸ - پنج شنبه ۲۰ دی ۱۳۹۷

شاخص های مناسب برای انتخاب یک شهردار

شهرداری، طلایه دار در امر رشد شهر

با اینکه تحصیلات مرتبط شهری و مهندسی یکی از معیارهای لازم برای انتخاب یک شهردار همواره مورد توجه بوده است اما نگاه همه جانبه به شهر و رویکردهای اجتماعی، فرهنگی و زیست محیطی، امنیت و سلامت روانی حاکم بر شهر هم نباید نادیده گرفته شود.

هر شهر به تناسب وسعت و جمعیتی که در خود جای می دهد مسائل و راهکارهای خاص خود را می طلبد ، در کلان شهرها ترافیک و آلودگی هوا از واضح ترین مشکلاتی است که باید برای آنها راهکار و برنامه باید داشت.
شهردار به تعریف لغوی کسی است که شهر را در اختیار دارد در کشورهای توسعه یافته معمولا شهرداران از همه حیث بر سایر قوای سیاسی ارجحیت دارند و مردم شهردار خود را بیشتر از فرماندار یا والی یا نماینده خود می شناسند و بنا بر تعریف دانشنامه ای، به نگهبان یا گرداننده شهر، شهردار یا شارمند گفته می شود.
اما بر اساس معانی رایج در ایران، شهرداری نهادی عمومی، غیر دولتی، محلی و خودکفا است یعنی مثل دیگر نهادهای دولتی از بودجه دولتی استفاده نمی‌کند و باید دارای درآمد محلی برای اداره خود باشد که این درآمد توسط شورای اسلامی شهر به تصویب رسیده و در قالب عوارضات متعلقه از مردم اخذ می‌ شود.
اما بعضی ویژگی های دیگری هم وجود دارد تا فردی طلایه دار مدیریت شهر شود که تعهدش را هم به جامعه و مردمش برساند. از ویژگی و شاخص هایی که یک شهردار باید داشته باشد خداترس بودن اوست تا متعاقب چنین روحیه ای بدون واهمه از هر چیزی یا نماینده متخلفی، خود را پایبند در عمل به قانون بداند و در راستای صلاح مردم حرکت کند.

شهردار باید بدون وابستگی به هیچ حزب و گروهی رسیدگی به امور مردم برای او در اولویت قرار داشته باشد و شهرداری که انقلابی عمل نکند نمی تواند در مقابل سیاسی کاری های بعضی از مسئولین متخلف در شهر ایستادگی کند.

در عین حال یکی از ویژگی هایی که یک شهردار باید داشته باشد تخصص و تجربه کافی در بحث اداره امور شهری است تا زمانیکه در سمت شهردار نشست خود متخصصی تمام عیار در امور شهری و قانون بلد باشد.

شهردار باید با انگیزه خدمت به مردم روی کار آید و بعد از انتخاب شدنش در این سمت باید از تمام قابلیت ها و ظرفیت های مجموعه شهرداری به بهترین نحو ممکن استفاده کند تا بتواند توزیع عادلانه ای از خدمات شهری را برای مردم در تمام نقاط شهر داشته باشد.

شهرداری با دستگاه های مختلفی در ارتباط است بنابراین شهردار باید اهل تعامل باشد و با تمام مسئولین دستگاه های اجرایی ، استانداری، ائمه جمعه و ادارات مرتبط ارتباط خوبی برقرار کند. امر شورا باوری جزو ملاک های اصلی شهردار می باشد.

شهرداری وظایف پویایی دارد و به عبارتی هر شخص از لحظه تولد تا زمان مرگ ناگزیر از ارتباط با این مجموعه است. یک شهردار خوب باید در عین تعهد و تخصصی که دارد یک جامعه شناس خوبی باشد و بداند دقیقا برای ایجاد آرامش و نشاط در چهره شهر نیاز مردم چیست.
یک شهردار خوب در فضای سبز و ایجاد پارک ها و اماکن عمومی و تفریحی سطح شهر خواسته و رضایت و آرامش مردم را باید مورد توجه قرار دهد.
شهردار باید با آشنایی به امورات مرتبط با شهرداری از توان و تجربه مدیریتی خوبی برخوردار باشد تا بتواند از اشخاص و متخصصینی که در بدنه شهرداری به کار گرفته شده اند مشاوره و بهره لازم را بگیرد.
تحصیلات مرتبط با مدیریت شهری و اقتصادی برای شهردار می تواند معیار خوبی باشد اما ضروری نیست بلکه با دارا بودن معیارهایی همچون توان اجرایی و مدیریتی و سایقه سالم مالی و اقتصادی به انتخاب یک شهردار خوب کمک می کند.

شخصی که به عنوان شهردار انتخاب می شود باید در حوزه مدیریت شهری نگاهی همه جانبه داشته باشد و روبکردهای فرهنگی و اجتماعی به شهر داشته باشد تا بتواند ابعاد مختلف اجتماعی، فرهنگی، زیست محیطی ، شهری و فنی را با هم مورد توجه قرار دهد.
افرادی با تجربه های مدیریتی موفق که در عین حال متخصصین علوم اجتماعی هستند گاه می توانند گزینه های موفقی برای شهردار شدن باشند.

در کلام آخر، اگر شهرساز نمی توان بود، ولی می توان مدیریت شهرسازانه داشت و اگر معمار نمی توان بود،می توان مدیریت معمارانه داشت که این امر مستلزم توجه به شاخص توان مدیریتی در انتخاب یک شهردار با هر نوع تحصیلاتی است.

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.