سرویس: اخبار شهرضا ۱۷:۰۱ - یکشنبه ۱۶ دی ۱۳۹۷

مهندس مجتبی فخاری

شهرداری در برنامه ریزی های خود باید به توان تمامی اقشار جامعه توجه داشته باشد/ شهرضای ما با قدمتی که دارد با مردمانی فهیم و فرهنگ دوست و همراه با مسئولان شایسته، بایسته ترین خدمات می باشد.

همه برای تپیدن قلب شهر پویا تر و فعال تر از گذشته در تکاپو بودند. فضایی پر امید در میان ناامیدی های مردم در این روزهای نفسگیر اقتصادی، قدمی برای رشد و توسعه شهرضای عزیزمان شده بود. در پی انتخاب مهندس مجتبی فخاری به عنوان سرپرست شهرداری شهرضا، بر آن شدیم تا با ایشان از اهدافشان برای شهرضا سوالاتی بپرسیم و مردم را با ایشان بیشتر آشنا کنیم.

ابتدای امر خودتان را معرفی کنید و چگونه فعالیت خود را در شهرداری شروع کردید ؟

سلام و عرض ارادت خدمت مردم عزیز و شهید پرور شهرضا و همچنین مدیران خدوم شهرستان  که در امر خدمت به مردم کوشا هستند. بنده مجتبی فخاری با حدود ۱۲ سابقه کار اجرایی در شهرداری شهرضا ، فعالیت خود را با خدمت در کارخانه آسفالت شهرداری بعنوان مدیر آن مجموعه آغاز نمودم و طی پنج سال مدیریت کارخانه مزبور همزمان با مدیریت بر تولید و توزیع ، پخش آسفالت در معابر شهری را به عهده داشتم .

از اواخر سال ۱۳۹۰ بعنوان مدیر عامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شهرضا منصوب و شروع به فعالیت نمودم. در سال ۱۳۹۵ طی ابلاغی از سوی استانداری اصفهان بعنوان شهردار ناحیه یک شهرضا منصوب شده و با حفظ سمت در سازمان آتش نشانی همزمان مدیریت شهرداری ناحیه یک را نیز طی دو سال بعهده داشتم . و با توجه به مصوبه شورای محترم اسلامی شهر از تاریخ ۹ دی ماه ۹۷ سرپرستی شهرداری بعهده اینجانب سپرده شد .

در زمان تصدی شما در قسمت مدیریت سازمان آتش نشانی شهرداری شهرضا ، تحولات بسیاری شکل گرفت ، می توانید توضیحی درباره این تحولات به ما بدهید ؟

پس از ورود به سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری با رای شورای سازمان ، هدف اینجانب بر این بود که سازمان پویا تر و کاربردی تر، انجام وظیفه نماید لذا بر آن شدیم  سازمان را از حالت صرفاً عملیاتی خارج نموده و با توجه به اینکه در اسناسنامه آتش نشانی  به عنوان متولی ایمنی شهری به این سازمان نگاه شده بود تلاش بر آن شد که ایمنی تمامی ساختمان مراکز تجاری ، صنعتی ، اصناف و مسکونی بصورت کامل و با پیش بینی تمهیدات لازم رعایت شود .

در این خصوص روی ایمنی ساختمانها ، صنایع و صنوف دقت بیشتری شد و تلاش بر این شد تا ایمنی موسسات و ادارات دولتی و خصوصی به صورت جدی همراه با نهادینه کردن فرهنگ ایمنی در دستور کار قرار گیرد. در همین راستا با تشکیل کمیته ایمنی نظارت بر ساختمان ها ـ اصناف ـ صنایع و موسسات، گام موثری در تحول ایمنی شهر طبق استانداردهای موجود برداشته شد.

 

چرا شما خواستار پیاده کردن فرهنگ صنعت ایمنی در شهر هستید ؟

بر این باوریم که  آموزش و فرهنگ سازی در مباحث ایمنی در بخش های مختلف صنوف ، ادارات و …. می تواند بخشی از نارسائی های تجهیزات و امکانات سازمان در خصوص امداد رسانی را جبران کند و در بزنگاه حادثه این آموزش های از قبل ارائه شده است که می تواند یک مجموعه را از پرتگاه حادثه نجات دهد و گاهی حتی جان انسان ها را حفظ نماید. لذا مصمم و قوی وارد عرصه آموزش و فرهنگ سازی ایمنی خصوصا در حوزه صنعت شدیم تا اگر شرایط اقتصادی کفاف تامین تجهیزات کامل را به سازمان نداده است حداقل فرایندی پیش بینی شده باشد تا درصد ایمنی شهروندان عزیز به مراتب نسبت به قبل بالاتر باشد. در این خصوص می توانم به جرات بگویم که با برنامه ریزی های انجام شده در شهرضا فرایند اجرای قوانین ایمنی و صنعت ایمنی در ساختمان ها سیر صعودی را طی می نماید.

شما به عنوان سرپرست شهرداری در سه ماهه پایانی سال که سه ماهه پرکاری است چه برنامه ای دارید ؟

همان طور که عنوان نمودید، سه ماهه آخر سال خصوصا برای شهرداری ها یک مقطع حساس و فشرده کاری از حیث تنوع و حجم امور محوله می باشد. تهیه و تنظیم دفترچه عوارض سال بعد، پیشنهاد بودجه به شورا ، اصلاح بودجه ۹۷ به عنوان بخشی از فعالیت های این مقطع زمانی از سال است که در کنار آن اتخاذ سیاست های قانونی درآمدزا ، ادامه روند فعالیت های عمرانی ، خدماتی و فرهنگی و خصوصا خدمات شهری و آماده نمودن فضای شهر برای استقبال از نوروز و میهمانان نوروزی، همه و همه حجم عظیمی از فعالیت های پیایان سال شهرداری ها را رقم می زنند که در این خصوص عزم جزم اینجانب بر این است که به همت همکاران خدومم در شهرداری و حمایت های اعضای محترم شورای اسلامی شهر و مسئولین بزرگوار شهرستان در این عرصه از هیچ تلاشی فروگذار نکرده و زمینه های آسایش شهروندان فراهم گردد.

شهرضا به دلایل مختلفی با مشکلات شهری بسیار دست و پنجه نرم می کند ، شما به عنوان سرپرست شهرداری چه راه حلی را پیشنهاد می دهید ؟

مقدمتا خدمت شهروندان محترم عرض کنم همانطور که مستحضر می باشید سرپرست شهرداری برای مدت زمان محدود حداکثر سه ماهه از سوی شورای اسلامی شهر تعیین می گردد و خب طبیعتا پاسخ به این سوال شما مربوط به این محدوده زمانی نیست اما آنچه به نظر می رسد اینکه  برای هرگونه اقدام در حوزه مدیریت شهری ، گام اول کارشناسی در برنامه ریزی ها و سیاست گزاری هاست. اینکه در مباحث خرد و کلان مدیریت شهری تشکیل اتاق فکر به عنوان اولین اقدام شهرداری در راس امور قرار گیرد تا اقدامات و برنامه ریزی های شهرداری قائم به نظرات فردی نباشد و موضوعات مختلف از دیدگاه کارشناسان خبره مورد تحلیل واقع شود و به شورای محترم شهر جهت تصویب و اجرا ارائه گردد تا ضمن افزایش بازخورد برنامه ها و طرح ها ، از هدررفت سرمایه های عمومی جلوگیری شود و با اجرای طرح های عمرانی کارشناسی شده از همه جهات شاهد شکوفائی پایدار شهری باشیم.

شما در مباحث شهری چه چیزی را مهم می دانید ؟

به اعتقاد بنده آنچه در مباحث شهری مهم است ، لحاظ نمودن خواسته های مردمی در زمینه های مختلف خدمات شهری ، فضای سبز ، مبلمان شهری ، مسائل ترافیکی ، برنامه های عمرانی و فرهنگی ، در برنامه ریزی های شهری و البته در چارچوب ضوابط ابلاغی می باشد ؛ چراکه فلسفه وجودی دستگاههای مختلف اداری و خدماتی خدمت به مردم در راستای جلب رضایت ایشان به عنوان صاحبان اصلی نظام می باشد. لذا نظرات مردمی باید در کارگروه های مختلفی متشکل از متخصصین امر بررسی و سپس به مرحله اجرا در آید.

خب شما جوانید ، نظرتان در ارتباط با مدیران جوان و کسی که روحیه جوان گرایی دارد چیست ؟

اعتقاد ما بر این است که به افراد لایق و کاردانی که در دستگاههای مختلف هستند باید میدان کار داد. چه جوانی با تحصیلات عالیه و چه دیگرانی که سرشار از تجارب مختلف کاری هستند. خصوصا میدان کار باید برای جوانان پرشور باز باشد تا با توانمندی و خلاقیت هائی که دارند وارد عرصه های خدمت به جامعه شوند و با روحیه جهادی و بهره مندی از تجارب ارزشمند مدیران و افراد باسابقه درخشان در رشد و پویائی و اعتلای جامعه ایفای نقش نمایند. نسل جوان امروز ما نسلی ممتاز بوده و از توانمندی های بالائی برخوردارند و اگر وارد عرصه فعالیت شوند قطعا در رشد و شکوفائی جامعه موثر خواهند بود.

شما در بحث مبلمان شهری در شهرداری ناحیه یک توجه ویژه ای داشتید ، لطفا علت آن را توضیح دهید ؟

توجه به مبلمان شهری و ایجاد شهری زیبا می تواند فضای مفرح و شادی را برای شهروندان ایجاد کند و  بر این اساس مبلمان شهری بر سلامت روان جامعه و نشاط اجتماعی تاثیر مستقیم دارد .یعنی محیط خسته و کسل کننده شهری شهروندان را آزار می دهد و خستگی ایشان را افزایش می دهد اما انتخاب مبلمان شهری  متناسب با  فرهنگ جامعه و عجین با باورهای مردم یک شهر می تواند در نهایت به نشاط اجتماعی بینجامد. از این رو بحث مبلمان شهری با توجه به اقلیم شهرضا و با برنامه ریزی مناسب باعث بوجود آمدن فضای شهری زیبا با جلوه هائی ماندگار می تواند شهر را پویاتر کند و نشاط اجتماعی را برای شهروندان عزیز به ارمغان بیاورد. پس شایسته است شهرداری زیرساخت ها و زمینه های عملی شدن این موضوع را در برنامه های خود قرار دهد.

 

خب برای اجرای مبلمان شهری با توجه به مواردی که عنوان فرمودید به چه چیزهایی نیاز است؟

باید ترتیبی اتخاذ شود تا ضمن بررسی های تخصصی، به نظرات و پیشنهادات مردمی نیز بها داده شود و از طریق فراخوان های عمومی مکرر ، طرح های مختلف در موضوع های مختلف جذب شود و در نهایت با اعمال نظرات مردمی پس از بررسی های کارشناسانه  در کمیته ای خاص این موضوع، طرح های خاصی جهت مبلمان شهری در شهر طراحی و اجرا شود.

نظر شما در موضوع توزیع اعتبارات شهرداری چیست ؟

در تخصیص اعتبارات شهرداری اگر بتوانیم پوشش کامل و مناسبی روی همه موارد و موضوعات داشته باشیم قطعاً به رشد چشمگیری خواهیم رسید موضوعات شهرداری امروزه صرفاً مباحث عمرانی و خدماتی نیست بلکه ابعاد فرهنگی و اجتماعی زندگی شهری نیز باید مد نظر قرار بگیرد از این رو در تخصیص اعتبارات باید به گونه ای عمل شود که تمام زوایای زندگی شهری مد نظر قرار گیرد و اگر قرار است توسعه ای در شهر اتفاق بیفتد توسعه همه جانبه باشد . و اما نکته ای که در اینجا حایز اهمیت است اینکه شهرداری در  برنامه ریزی های خود باید به توان تمامی اقشار جامعه توجه داشته باشد تا مردم یا شهروندان بعنوان ولی نعمت های مسئولین دچار سختی نشوند و رضایتمندی جامعی حاصل شود .

اگر کسی یا جریانی بخواهد در پیشرفت های فعلی و فعالیت های شهرداری مانعی ایجاد کند ، چه عکس العملی نشان می دهید ؟

قانون مداری باید اساس فعالیت های هر ارگانی باشد و شهرداری نیز در خصوص خدمت رسانی به شهروندان عزیز طبق آنچه در قانون پیش بینی شده است انجام وظیفه می نماید . از این رو قانون فصل الخطاب تصمیم گیری ها و برنامه ریزی های شهرداریها بر همین اساس موانع سد راه شهرداریها را از طریق مجاری قانونی قابل حل و فصل میباشد .

بسیار ممنون به خاطر وقتی که گذاشتید ، و در آخر نکته ای تکمیل کننده برای صحبتهایتان هست بفرمائید ؟

ضمن سپاس از شما خبرنگار محترم که این فرصت را در اختیار بنده قراردادید . نکته ای که باید عرض کنم اینکه شهرضای ما  با قدمتی که دارد با مردمانی فهیم و فرهنگ دوست و همراه با مسئولان شایسته، بایسته ترین خدمات می باشد از این رو درخواست اینجانب از مردم عزیز و مسئولین شهرستان این است که با تکیه بر توانمندیها و پتانسیلهای شهر کمر همت به رشد و بالندگی این دیار ماندگار ببندیم چراکه شهری که بر تارک آن افتخارات بزرگی همچون علما ، شهدا عزیز ، مشاهیر علمی و فرهنگی می درخشد شایسته بهترین جایگاه به لحاظ توسعه همه جانبه است و می طلبد که با همگامی مردم و همراهی مسئولان این امر محقق گردد .

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.