سرویس: اخبار شهرضا ۰۰:۱۱ - دوشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۷

حجت الاسلام و المسلمین نعمت الله صالح:

بعضی ها فکر می کنند امامزاده شاهرضا(ع) درآمد کلانی دارد و این درآمد ها به هدر می رود، اشتباه است!

چند وقتی است که سخن “طرح جامع آستان مقدس امامزاده شاهرضا” در گوش شهر پیچیده است. طرحی که اگر چرخ های او به حرکت درآید، آرام آرام کمال شهر و شهرستان را به دنبال دارد. اما این طرح جامع امامزاده ، دستاویز بعضی از مسئولین شده تا رویکرد انتقادی نسبت به خود را به سمت دیگری هدایت کنند. به هیمن بهانه مصاحبه ای با حجت الاسلام و المسلمین صالح، رئیس هیئت امناء آستان مقدس امامزاده ترتیب دادیم تا طرح جامع و فعالیت های کلان این آستان مقدس را برایمان شرح دهند.

۱٫ یکی از اصلی ترین قسمت های مدیریتی آستان مقدس امامزاده شاهرضا(ع)، هیئت امنای آستان می باشد که این هیئت وظایف مختلفی بر عهده دارد. حال سوالی که در اینجا مطرح می شود این است که وظیفه ی اصلی این هیئت در چه جنبه هایی می باشد و چگونه و به چه روشهایی این هیئت تشکیل می گردد؟

با سلام و درود به محضر مقدس امام زمان(عج)، در آغاز سخن از روح ملکوتی امام و شهدای هشت سال دفاع مقدس مسألت می جویم و دعای طول عمر با عزت برای رهبر معظم انقلاب را خواستارم. و همچنین دعای خیر و بزرگی دارم برای تمام بزرگواریانی که در هر مسئولیت در هر لباسی، در خدمت مردم و نظام جمهوری اسلامی ایران همت می گمارند.

درباره هیئت امنای آستان مقدس امامزاده شاهرضا(ع) و نحوه شکل گیری آن باید بگویم بر اساس دستورالعمل ها و مصوباتی که برای بقاع متبرکه وجود دارد، از افراد معتمد و امین مردم جهت تشکیل این هیئت استفاده می شود.

وظیفه ی اصلی هیئت امناء هر بقعه متبرکه برنامه ریزی، اجرا و نظارت کلی بر امور بقعه متبرکه می باشد. در خصوص برنامه های فرهنگی و عمرانی و همینطور مسئله درآمد ها و هزینه هایی که از این بقاع و اماکن به دست می آید طبق مصوبات هیات امنا هزینه میشود.

۲٫افرادی که هیئت امنای آستان مقدس امامزاده را تشکیل می دهند چه کسانی هستند؟

هیئت امنای امامزاده شاهرضا(ع) که افرادی هستند، متدین و مورد اعتماد و توانمند، در موقعیت های مختلفی از سابقه مدیریتی و اجرایی خوبی برخوردار بوده اند که الان به عنوان اعضای هیئت امنای امامزاده شاهرضا(ع) در ابتدای سال ۱۳۹۷بصورت جدی کار خود را أغاز کرده اند .

افرادی که در این عرصه هستند جناب آقایان طالب پور، میرفتاح، داستانی ،پورخاقان ،دکتر مسعود رحمتی ،مهندس حیدر محمدی و سعید ورپشتی به عنوان مدیر امامزاده هستند. افرادی که شناخته شده در شهر و برای مردم شهرمی باشند. انسانهای توانمند و کارآمدی هستند.

هیئت امناء هم توسط اداره اوقاف شهرستان شهرضا به استان معرفی شده و بعد از استان به تهران، که بعد از بحث و بررسی های صورت گرفته حکم هیئت امنای أستان توسط معاونت سازمان اداره اوقاف و امور خیریه در کل کشور صادر می شود. و لازم به ذکر است که در تاریخ ۲۸/۸/۹۷ ، حکم خانم محمودی به عنوان عضو این هیئت صادر شده و امیدواریم که در جلسات آتی هم ایشان شرکت بکنند و ما از وجود ایشان بهره مند شویم.

۳٫این جلسات چه زمانی تشکیل می شود؟

جلسات هیئت امناء طبق یک تقویم مشخص هر دو هفته یک بار تشکیل می شود.

۴٫تصمیم گیری هیئت امناء بیشتر در مورد درآمد ها و خرج ها و برنامه ها چگونه صورت می گیرد؟

هیئت امناء در همه امور امامزاده نظارت دارند، منتها در چارچوب قوانین و مقررات معین شده. دخل و خرج بقاع متبرکه طبق قوانین مشخص در اختیار هیئت امناء قرار می گیرد.که پس از تصویب هیئت امناء و اداره اوقاف قابلیت اجرایی دارد.

۵٫چند سالی است که بحث طرح جامع مطرح شده است، اولا توضیح دهید این طرح جامع چیست و آیا فقط در زمینه عمرانی خلاصه می شود؟

طرح جامعی که برای امامزاده پیش بینی شده با توجه به موقعیت ممتاز این امامزاده است. طرح جامع، طرحی است که تمام امکانات لازم برای یک مکان متبرکه را مد نظر قرار می دهد. مثل سالن اجتماعات، سوئیت های شخصی، بیمارستان ، قسمت های فرهنگی و تفریحی، کتابخانه .

منتها این طرح یک طرح ساده نمی باشد، و حدودا۲۵  هکتار مساحت این طرح است .چندین سال قبل این طرح برنامه ریزی شد. اما از اول سال ۹۷ این طرح دوباره بیان شده و با جدیت تمام وارد عمل می شود. برنامه ریزی ها انجام شده و امید واریم که تا اول سال ۹۸ اولین فاز آن کلید بخورد. که ورودی های امامزاده است. که به گفته رئیس اوقاف مقرر شده که فاز اول آن در بهمن ماه امسال کلید بخورد.

منتها مردم عزیز ما باید بدانند طرح جامع امامزاده یک طرحی است که حداقل ۱۰و ۱۵ اداره، را درگیر می کند.  شهرداری، آموزش و پرورش، نیروی انتظامی، اداره آب و فاضلاب، اداره برق، اداره گاز، جهاد کشاورزی، راه و شهر سازی، دانشگاه پیام نور، منابع طبیعی، محیط زیست، دانشگاه دولتی، اداره میراث فرهنگی، اداره اوقاف و اداره بنیاد شهید و امور ایثارگران، تمام این ادارات دخیل هستند و باید نظرات تمام این ادارات جمع شود. نکته ای که در اینجا باید به عرض مردم برسانم این است که، از تمام این ادارات استعلامات لازم شده است. و من تشکر ویژه دارم از مدیران این ادارات و تشکر ویژه از فرماندار شهرضا که در پیشبرد این طرح همکاری شایانی داشتند. ضمنان این نکته را هم اضافه می کنم که طرح جامع امامزاده شاهرضا(ع) لکه ای در طرح جامع شهری شهرضا هست که هنوز طرح جامع شهری در مرحله تصویب قرار دارد.

طرح جامع یک کارگروه مهندسی دارد که متشکل از جوانان متخصص و متعهد شهر می باشد از این عزیزان می توان آقایان، مهندس مهدی قنادی،امرالله پژمان، مجید گلابگیر، ابراهیم حیاتی، بهروز مهریار، حیدر محمدی و نماینده تام الاختیار شهرداری، مهندس جعفری را نام برد. ما در سال ۱۳۹۷، هفت جلسه با این بزرگواران داشته ایم و طرح جامع را پیش برده ایم.  همچنین در کنار این جلسات خود هیئت امناء دو جلسه با شهردار داشته است، تا به این طرح سرعت بیشتری ببخشد.

۶٫درآمد امامزاده از چه طریقی تامین و هزینه می شود؟

درآمد امامزاده عمدتا از طریق نذورات و هدایای مردمی است. درآمدهای امامزاده شاهرضا (ع) در سه بخش عمرانی، فرهنگی و مدیریتی باید هزینه شود که حدودا ۴۰ درصد درآمد امامزاده مربوط به بخش عمرانی می باشد.

یک نکته بسیار مهم که راجع به درآمد های امامزاده باید خدمتتان عرض کنم این است که، کلیه هزینه ها، درآمد های امامزاده شفاف و مشخص است و به آن صورتی هم که بعضی ها فکر می کنند امامزاده شاهرضا(ع) درآمد کلانی دارد و این درآمد ها به هدر می رود، اشتباه است.

۷٫امامزاده حداکثر در سال چقدر درآمد و هزینه دارد؟

درآمد امامزاده در سال حدود یک میلیارد تومان و گاهی حتی پایین تر هم می باشد، اما در مقابل، ما به هزینه های امامزاده هم باید توجه داشته باشیم. از باب مثال باید عرض کنم که حقوق و بیمه خادمین استخدامی امامزاده که ۱۶ نفر می باشند که با حداقل حقوق و مزایا و بیمه که در سال به این افراد داده می شود، ۴۰۰ میلیون تومان است. که جمع این حقوق در ماه حدود ۳۳ میلیون تومان می شود.

در سال که حساب کنیم ۴۰۰ میلیون از این درآمد امامزاده خرج این مسئله می شود . مردم ما باید بدانند که دولت از امامزاده پول آب و برق و گاز را می گیرد و ما در سال حدودا ۱۵۰ میلیون تومان هزینه گاز و برق و آب پرداخت می کنیم. هزینه های نگهداری ساختمانی أستان ، مثل سرویس های بهداشتی و امور خدماتی در سال حدودا ۱۳۰ میلیون تومان مخارج این قسمت است.

و علاوه بر این خرج ها، هزینه های فرهنگی هم هستند. برنامه های شب های قدر، مناسبت ها، فعالیت های فرهنگی که در سطح شهر انجام می شود.ماه محرم. ایام اول سال.

لذا امامزاده اگر درآمدی هم دارد اما در مقابل هزینه های سنگینی هم دارد و این درآمد ها باید برای خود امامزاده خرج شود و هیئت امناء اجازه ندارند که این درآمد ها را که نذورات و هدایای مردم است، جای دیگری خرج بکنند.

جالب است، مردم ما این قضیه را توجه داشته باشند که روش پرداخت هزینه های انجام شده در امامزاده به این صورت است که عملیات ثبت و تایید اول توسط مدیر و هیئت امناء، تایید دوم و سوم در اداره اوقاف شهرستان و تایید چهارم و پنجم توسط اداره تحقیق اوقاف استان و سازمان اوقاف در تهران انجام می گیرد و معاونت ها و قسمت های مربوطه در اقدامات انجام شده نظارت کامل دارند.

۸٫به عنوان آخرین سوال، طرح جامع چه سودی برای مردم شهرستان شهرضا دارد؟

امامزاده ها از شآن بالایی برخوردار هستند و وجود این بزرگواران، پناهگاه معنوی و روحی مردم حساب می شوند. آیت الله بهجت می فرمایند: این امامزاده ها سفره های برکت هستند. آیت الله جوادی آملی می فرمایند: امامزاده ها نسبت به ما حق حیات دارند و تشیع ما به این ها بستگی دارند.

با توجه به این مسئله که امامزاده ها یک قداست خاصی برای هر منطقه و ما دارند، تعظیم شعائر احترام به زائرین، اقتضاء می کند که اطراف امامزاده ها هم از هر لحاظ، شأنیت و شرایط مناسب را داشته باشد.

از لحاظ اقتصادی هم با توجه به موقعیت امامزاده که در شرایط مکانی خوبی قرار گرفته ، اگر طرح جامع کامل باشد این خودش باعث می شود که افراد متعددی از نقاط مختلف به امامزاده ما بیایند و در رونق اجتماعی و اقتصادی شهر تاثیر گذار باشند.

وقتی هم که این طرح آماده شد مکانی فراهم می شود برای خود مردم که از امکانات تفریحی، زیارتی استفاده کنند و بر اعتبار شهر و رتبه اجتماعی شهر مطمئنان بیفزاید.

۹٫در پایان اگر صحبت خاصی دارید بفرمایید.

من در پایان لازم می دانم که از همه عزیزان هیئت امناء امامزاده شاهرضا(ع) تشکر و قدردانی بکنم. از مدیر توانمند و سخت کوش امامزاده، جناب آقای ورپشتی تشکر می کنم. خادمین بسیار خوب امامزاده، چه خادمین استخدامی و چه خادمین افتخاری که شبانه روز مشغول فعالیت هستند. و باید خدا را شکر کنیم که امامزاده شاهرضا در پرتو زحماتی که مدیریت و خادمین این آستان انجام دادند، جزو امامزاده های شاخص کشور است. و از ارزیابی های سالانه ای که از طرف مجموعه های مربوطه انجام می شود، امامزاده شاهرضا رتبه برتر را دارد و این برای مردم ما جای مباهات و افتخار است. من لازم می دانم از همه عزیزان ریاست محترم و کارمندان اداره اوقاف که همکاری جدی با امامزاده دارند، تشکر کنم.

از مردم شهرستان شهرضا و جنوب استان اصفهان کمال تشکر را دارم که محبت باطنی خودشان را نسبت به این خاندان پر برکت ابراز می کنند. بنده از مردم تقاضا دارم که ما را از نظرات و انتقادات و ایده های خودشان، بهره مند سازند. یک خصوصیتی که در امامزاده شاهرضا هست، مزار شهدای بزرگوار هست که این بر عظمت و تقدس امامزاده افزوده است. که تمام این بزرگواران بر ما حق حیات دارند. و امید واریم خداوند ما را جهت ادامه راه شهدا، موفق و موید بدارد. و انشاء ا… تمام کارهای ما، گفتار ما مرضی حضرت صاحب الزمان بوده باشد.

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.