سرویس: تولیدی ۱۷:۱۷ - دوشنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۷

رویکردهای جدید برای آموزش و پرورش

مدارس شهرضا، مشاور ندارند/ چهار نوع آزار در حوزه آموزش و پرورش وجود دارد/ معلم آزاری در عرصه آموزش و پرورش

رستگار رئیس آموزش و پرورش شهرضا، نظام آموزشی را اصلی ترین حرکت در جلوگیری از کودک آزاری دانست و گفت: معلمان و مربیان مدارس آموزش‌های مختلفی را در خصوص آزار و اذیت دیده اند و موارد احتمالی و تخلفات به سرعت پیگیری می‌شود.مدارس مقاطع ابتدایی و متوسطه دوم در شهرضا مشاور ندارد، در حالی که وجود مشاور در همه مدارس یکی از مهمترین ضرورت‌های آموزشی است.

به گزارش شهرضانیوز، در جلسه کارگروه تخصصی فرهنگی اجتماعی شهرستان، رستگار رئیس آموزش و پرورش شهرضا، نظام آموزشی را اصلی ترین حرکت در جلوگیری از کودک آزاری دانست و گفت: معلمان و مربیان مدارس آموزش‌های مختلفی را در خصوص آزار و اذیت دیده اند و موارد احتمالی و تخلفات به سرعت پیگیری می‌شود.

رئیس آموزش و پرورش شهرضا در حوزه آموزش و پرورش چهار نوع کودک آزاری را معرفی کرد و تصریح کرد: ما چهار نوع کودک آزاری در حوزه خود داریم، اولین آن کودک آزاری جنسی است که خوشبختانه ما اصلا چنین مواردی در شهرستان شهرضا نداشته ایم و نخواهیم داشت. و دومین کودک آزاری جسمی  است که به ندرت ما در حد سطحی و با عنوان تنبیه فیزیکی در شهرستان با آن روبرو می شویم.

رستگار اضافه کرد: اما باید به این نکته نیز توجه داشته باشیم که به همان اندازه که ممکن است تنبیه بدنی دانش آموزان وجود داشته باشد، معلم آزاری و برخوردهای ناپسند با آنان نیز از سوی برخی از دانش‌آموزان یا والدین وجود دارد.

رستگار سومین کودک آزاری را در بعد روحی دانست و گفت: متأسفانه هنوز نیز در بعضی موارد خانواده‌ها یا معلمان، نمره را ملاک سنجش دانش آموزان می‌دانند و با کاهش نمرات در یک یا چند درس، کودک یا نوجوان را تحقیر می‌کنند و این خود باعث تخریب شخصیت دانش آموز می شود.

وی با بیان اینکه محرومیت از تحصیل نیز یکی از شیوه‌های کودک آزاری آموزشی است، خاطرنشان کرد: برخی از والدین کودکان خود را از سنین پایین در کلاس‌های مختلف آموزشی ثبت نام می‌کنند و به این وسیله روند رشد روحی و شخصیت کودک را دچار اختلال می‌کنند. در دورانی که باید با بازی و تفریح شخصیت کودک کامل شود، با ثبت نام در کلاس‌های هنری و ورزشی گوناگون، به حقوق او تجاوز می‌کنند، این رویداد نتیجه فراموشی نقش تربیتی و نظارتی خانواده و والدین است.

رستگار اعتبارات آموزش و پرورش برای حمایت از کودکان و خانواده‌های آسیب پذیر از ناهنجاری‌های اجتماعی  را کافی نیست و افزود: کل بودجه آموزش و پرورش بسیار کم است و ۹۰ درصد آن بابت حقوق و مزایای معلمین صرف می شود.

رییس آموزش و پرورش شهرضا ادامه داد: مدارس مقاطع ابتدایی و متوسطه دوم در شهرضا معلم مشاور ندارند، در حالی که وجود مشاوران در همه مدارس یکی از مهمترین ضرورت‌های آموزشی و موارد مؤثر در پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی است.

رستگار تصریح کرد: آموزش و پرورش استان اصفهان با کمبود ۱۳ هزار معلم مواجه است که بیش از یکصد نفر از این تعداد مربوط به شهرضا است.

 

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.