سرویس: اجتماعی ۱۱:۰۷ - سه شنبه ۰۳ مهر ۱۳۹۷

گزارشی برای تمام شدن

آیا برای زمینهای شهرک صنعتی امیر کبیر، رانتی در جریان است

در اوج رکود اقتصادی و پایین آمدن فعالیت های تولیدی، جوانانی هستند که با وقت گذاشتن و امید به الطاف الهی در صدد ایجاد اشتغال خود و دیگران شدند، اما افسوس که در عرصه رانت بازی ها و کاغذ بازی ها نفس این جوانان بریده می شود و امیدشان ناامید می شود. گزارش میدانی زیر از یک اشتباه بزرگ برای زمین های صنعتی امیر کبیر می باشد، که از چند تن، همشهریانی است که در شهرک امیر کبیر فعالیت دارند.

جوانی با صدای لرزان و دستانی پر از کاغذ های رنگی که با انواع و اقسام مهر ها و امضاها نقاشی شده بود، به سمت من آمد و از یک حادثه ای پرده برداشت که توان آدم را می برید. جوانی که بعد از کار و فعالیت فراوان و کسب تخصص لازم در امور مکانیک، تصمیم گرفته بود که در شهرک صنعتی امیر کبیر یک قطعه زمین برای ساخت مغازه ای اقدام کند، اما شهرداری شهرضا با طرح جدید مبنی بر مزایده قرار دادن زمین های امیر کبیر  او را فلج کرده بود.

برای اینکه مشکلات پیش آمده را جزء به جزء بررسی کنم از آن سوال کردم و طبق معمول با اولین سوالم می خواستم او را قانع کنم. به او گفتم شاید شما سابقه کاری ندارید و اگر کسی که با سابقه کار کافی به میدان بیاید شرایط مساعد تری نسبت به شما دارد، وقتی این سوال را از من پرسید، با لبخندی تلخ گفت: مجموعه ما حدود ۳۰ سال است سابقه کار دارد. اکنون که می خواهم یک قطعه زمین در شهرک امیر کبیر خریداری کنم و برای خودم شغلی بوجود بیاورم می گویند نمی شود و باید در مناقصه شرکت کنی اگر در مناقصه شرکت کردید و بردید می توانید زمین دار شوید. با این سخنش و این قانونی که وجود دارد سوال دومم را مبنی بر اینکه شرکت در مناقصه آزاد می باشد و شما می توانید در این مناقصه شرکت کنید، با حالت افسوس گفت : مرد ناحسابی اینها اگر بخواهند با پروانه کسب به من زمین بدهند مبلغ تمام شده زمین برای من ۱۲ میلیون تومان است اما وقتی که مناقصه می گذارند ۲۰ الی ۳۰ میلیون به بالا خرید و فروش می شود و تنها کسانی می توانند از این فرصت استفاده کنند که از رانت های اطلاعاتی و سرمایه ای برخوردارند و ما به تفاوت این پول در جیب چه کسانی می رود، خدا می داند.

با این سخنش دیگر نتوانستم سوالی از او بپرسم و از در همدردی بر او وارد شدم و از او خواستم با قانون مطرح شده در خصوص زمین های شهرک امیر کبیر بیشتر توضیح بدهد؛ بعد از یک مکث کوتاهی گفت من با سابقه کار بالا و همچنین داشتن پروانه کسب برای گرفتن قطعه زمینی در شهرک صنعتی امیر کبیر به شهرداری مراجعه کردم، وقتی جریان را برایشان توضیح دادم گفتند که باید منتظر طرح مزایده که در شورای شهر رفته و در حال بررسی و تصویب یا عدم تصویب آن است باشیم.

با اتمام سخنانش دیگر نتوانست ادامه دهد و با ناراحتی از من جدا شد. سخن ما به عنوان یک شهروند این است که، قوانینی که مصوب می شود باید اجرایی شود اما این قوانین باید بگونه ای باشد که منافع مردم و پیشرفت منطقه و در نگاه کلی پیشرفت کشور را در پیش داشته باشد.

حال انتظاری که از مسئولین محترم و همچنین شورای شهر اسلامی عزیزمان که از بینش و تدبیر بالایی برخوردار هستند داریم این است که این قضیه را پیگیری کنند و برای تصویب قانونی تلاش کنند، تا رفاه و منافع مردم تامین شود و این شهر طلایه دار با ارزش ترین و استوار ترین قانون ها و احکام شهری خود باشد.

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.