سرویس: اخبار شهرضا ۱۹:۱۳ - چهارشنبه ۱۴ شهریور ۱۳۹۷

درد و دل شهروندی

شهرضا مهد همت، عهد بی مهری

به مناسبت عید غدیر خم، به منظور ترویج فرهنگ دوچرخه سواری بعنوان وسیله نقلیه ایمن و پاک، به همت موسسه هم رکابان اسپادان اصفهان، تور بزرگ دوچرخه سواری استان اصفهان با حضور نزدیک به ۳۰۰ نفر از دوچرخه سواران استان اصفهان از هفتم لغایت نهم شهریور ماه در مسیر اصفهان-چادگان-سامان-اصفهان در مسافتی بالغ بر ۳۰۰ کیلومتر برگزار گردید.

به گزارش پایگاه خبری شهرضانیوز؛به مناسبت عید غدیر خم، به منظور ترویج فرهنگ دوچرخه سواری بعنوان وسیله نقلیه ایمن و پاک، به همت موسسه هم رکابان اسپادان اصفهان، تور بزرگ دوچرخه سواری استان اصفهان با حضور نزدیک به ۳۰۰ نفر از دوچرخه سواران استان اصفهان از هفتم لغایت نهم شهریور ماه در مسیر اصفهان-چادگان-سامان-اصفهان در مسافتی بالغ بر ۳۰۰ کیلومتر برگزار گردید.

با وجود اعلام همکاری سه گروه دوچرخه سواری شهرستان شهرضا (پروادان، دنا و ملی پوشان) جهت اعزام تیم به نهمین دوره تورهای بزرگ استان اصفهان تنها یک تیم (گروه دوچرخه سواری پروادان شهرضا) از شهرضا در قالب دو گروه به سرپرستی دو تن از ورزشکاران محبوب و با اخلاق شهرضا آقایان امیر صادقی و محمد اسحاقی به این دوره اعزام گردیدند.

از نظر کلی این تور در بین تورهای اجرایی در طول سالهای گذشته از نظر تعداد شهرستان، تعداد نفرات و البته سرعت عمل و حرکت تیمها بهبود چشمگیری داشته و به نوعی رکوردی ویژه بر جای گذاشته است . و مهمتر آنکه تیم اعزامی از شهرستان شهرضا (تیمی اعزامی بدون حمایت مسئولین ورزشی شهرضا و تنها با همت عالی سرپرستان محترم گروه پروادان) توانست نقش متعالی و جایگاه ویژه خود در این رشته ورزشی را در کمال اخلاص و متانت به رخ بکشد،هرچند مسایل حاشیه ای به ویژه در روزهای پایانی تا اجرای تور، تیم را از آمادگی لازم دور ساخت و بی مهری پس از پایان تور نیز شیرینی آن را برای جوانان تیم تلخ ساخت .

در این مقال و گفتگو بهر درد دل با همشهریان و آگاهی بخشی به ایشان هم از شیرینی حرکت می گوییم که همانا نام شهرمان و همت مداران این دیار را سربلند نمود و هم از دردها و غمهایمان .

البته با عنایت به اهمیت سپاس از تلاش کسانی که قدم در راه نیک بر می دارند جای دارد از همت و همکاری عزیزان هلال احمر شهرضا بویژه آقایان انصاری و سجادی که یاریگر تیم در آغاز اعزام به این تور بودند سپاسگزار باشیم .

امید که گروه پروادان توانسته باشد با تلاش خود غرور مردم این دیار را باز گرداند .

۱- با توجه به ترکیب جمعیتی و آمار جمعیت شهرستانهای شرکت کننده در این تورنمنت، تیم شهرضا با ۴۸ شرکت کننده از نظر حضور نسبت به جمعیت شهرستان، بزرگترین تیم اعزامی به این دوره بود، و از دیگر سوی از نظر جمعیت تیمی نیز بزرگترین تیم شرکت کننده به واسطه شرکت یک تیم دردو گروه ۲۲ نفره (ترکیب گروهها ۲۰ نفره قالب بندی شده بود) و البته جای گذاری ۴ نفر از تیم در گروههایی که به حد نصاب بیست نفر نرسیده بودند.

۲-  ترکیب سنی قابل توجه این تیم که بازه سنی از ۱۳ سال تا ۴۴ سال را در بر گرفته ولی با توجه به ترکیب غالب جوان تیم، شاید بتوان تیم شهرضا را جوانترین تیم از نظر میانگین سنی دانست (کم سن ترین شرکت کننده بین کل افراد به آقایان پورخاقان، طالب پور و همت  از تیم شهرضا رسید) به شکلی که میانگین سنی در این تیم ۱۸ سال می باشد.

۳-  تکنیک، همراهی و توان تیمی گروه پروادان شهرضا تا به حدی مورد توجه گروههای حاضر قرار گرفت که علاوه بر تحسین توان تیم توسط شرکت کنندگان، تیم های شرکت کننده چون نجف آباد، خمینی شهر و… خواهان استفاده از تجارب دو مربی بزرگوار این تیم در بهبود وضعیت تیم های خود شده و از طرفی اشتیاق خود برای برگزاری تورهای آموزشی و آمادگی، به میزبانی شهرضا را اعلام نموده اند .

لازم به ذکر آنکه با توجه به توان و جایگاه تیم پروادان شهرضا این تیم در گذشته تجربه اجرای تورهای مشترک تخصصی متعددی با گروه اسپادان اصفهان بعنوان بزرگترین و منسجم ترین تشکل دوچرخه سواری استان اصفهان را دارد .

ولی آنچه متاسفانه این تلاش و پشتکار جوانان این دیار را به واسطه همراه نبودن و همگام نبودن مرتطبین با ورزش به تلخی کشاند  چنان است که در زیر می خوانید، حاشیه ای که شاید تلخیش بماند به روزگاران .

۱-  متاسفانه هیچ یک از خبرگزاریهای شهرضا مانند شهرضا نیوز، سینا خبر و… به هیچ شکل تلاشی در پوشش این حضور حتی در حد یک گزراش کوتاه ننمودند و به نوعی از کنار آن بعنوان خبری نه چندان مهم گذشتند هرچند به واسطه وظیفه ذاتی اداره ورزش و جوانان شهرستان، دعوت و همراه نمودن خبرگزاریها با تیم شهرضا در حیطه وظایف و اختیارات این مرکز بوده و شاید به این واسطه نتوان حرجی بر عملکرد خبرگزاریها دانست .

۲-  تیم پروادان شهرضا چنین افتخاری را در فضایی ایجاد نمود که، از تمرینات تیم در هفته آخر تا آغاز تور از تمرینات آمادگی تیم ممانعت به عمل آمد و عملا تیم شهرضا بدون آمادگی کامل و در کمترین سطح توان بدنی و تکنیکی به این دوره اعزام گردید . مهم در این خصوص آنکه تاکنون هیچ گونه فضا و زیر ساخت قابل اعتماد و اتکایی در خصوص تمرینات دوچرخه سواری در رشته های متفاوت، خواه کراس، دانهیل و یا کورسی جهت قالبهای تایم تریل و … در شهرضا توسط اداره ورزش و جوانان و یا هیئت دوچرخه سواری ایجاد نگردیده است .

بخشی از پارک آبشار نیز که قبلا بعنوان پیست کراس قابل استفاده بود با توجه به کانالهای ایجاد شده در مسیر و آبرفتهای موجود ناشی از بارندگی بیشتر سفیر مرگ است، از این رو دوچرخه سواران مجبور به استفاده از خیابانهای خلوت و ایمن تر شهر هستند .

۳-  اگر به لیست نام مراکز همکار در اجرای این تور از شهر اصفهان بنگرید برخی موسسات شرکت کننده در اجرای تور از نظر هویت و اجرایی در خصوص تورهای ورزشی مسئولیتی بر عهده ندارند ولی در جهت فرهنگ سازی و ایجاد فضای نشاط و تلاش، در اجرای این تور در تمام مراحل اجرا همراه و همگام مجریان بودند و بنابراین توقعی که از اداره ورزش و جوانان شهرضا و هیئتهای ورزشی همگانی و دوچرخه سواری شهرضا می رود بی جا و بی موقع نخواهد بود، آن هم جهت تیمی که ترکیب آن جوانان جویای نام، نیک اندیش و فعالی هستند که هر هزینه ای برای ایشان بالطبع سودی سرشار از نام و افتخار برای شهرضا خواهد داشت .

۴-  تور دوچرخه سواری بزرگ استان اصفهان و به زعم برگزارکنندگان آن بزرگترین تور دوچرخه سواری اصفهان در تاریخ نهم شهریور ماه به پایان رسید و البته تیم پروادان شهرضا افتخار آفرید، اگر بر فرض محال شائبه اختلاف سلیقه و یا تضارب آرا و نظر بین افراد مسئول و مجری را به کناری نهیم، بالطبع جوانانی که در این تور بزرگ افتخار آفریدند و نام شهرضا را بر سر زبانها انداختند شایسته این همه بی مهری و بی توجهی مسئولین اداره ورزش و البته هیئات ورزشی دوچرخه سواری و ورزشهای همگانی شهرضا نیستند (حتی دریغ از یک سپاس از مسئولین تیم به خاطر آماده سازی چنین تیمی) چرا که جوانانی که قریب به اتفاق سنین پایین تر از ۲۵ سال داشته اند از توان و دل و عشق و مهر خویش مایه گذاشته اند تا باز نام شهرضا را بر سر زبانها اعتلا بخشند و بزرگ سازند .

کاش که ما کوچک نپنداریم این همت والا را این شهر زمانی همتی داشت و جوانانی ولی افسوس از همتی که دیگر نیست ولی همان جوانها هنوز در این دیار مانده اند به عشق و رانده گشته اند به بی مهری .

 

 

به پرگار تنگ و میان دو گوی

چه گویم جز از خامشی نیست روی

نه روز بزرگی نه روز نیاز

نماند همی برکسی بر دراز

زمانه زما نیست چون بنگری

ندارد کسی آلت داوری

بزرگی دهم هر که کهتر بود

نیازارم آن راکه مهتر بود

نجویم بزرگی و فرزانگی

همان رزم و تندی و مردانگی

که برکس نماند همی زور و بخت

نه گنج و نه دیهیم شاهی نه تخت

همی نام جاوید باید نه کام

بینداز کام و برافراز نام

دریافتی از:کامران شماعی

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.