سرویس: اجتماعی ۱۴:۲۵ - یکشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۷

سیاهی شهرضا در ماتم عالم ربانی

حضرت آیت الله محمد علی اسماعیلپور(ره) در ساعت ۷:۳۰ دقیقه صبح امروز مورخ ۲۱/۰۵/۱۳۹۷ مصادف با ۲۹ ذی القعده روز شهادت حضرت جواد الائمه (ع) در سن ۷۸ سالگی دعوت حق را لبیک گفتند.

 

به گزارش شهرضا نیوز حضرت آیت الله محمد علی اسماعیلپور(ره) در ساعت ۷:۳۰ دقیقه صبح امروز مورخ ۲۱/۰۵/۱۳۹۷ مصادف با ۲۹ ذی القعده روز شهادت حضرت جواد الائمه (ع) در سن ۷۸ سالگی دعوت حق را لبیک گفتند.

حضرت آیت الله العظمی محمد علی اسماعیل‏پور قمشه‏ ای در واپسین روزهای آذر ماه ۱۳۱۹ شمسی در خانواده‏ ای مذهبی چشم به جهان گشودند. علوم جدیده را در زادگاه خویش، شهرضا (قمشه) فراگرفتند. سپس به علوم دینی اشتغال پیدا کردند.

مقدمات،سطح متوسط و قسمتی از حکمت و کلام را نزد استادان دیار علم گستر خویش فراگرفتند.در ادبیات از محضر حجت الاسلام حاج میرزا نصرالله زارعان، در دروس سطح و حکمت متعالیه از محضر حضرت آیت الله حاج میرزا محمد رضا مهدوی و حکیم وارسته آیت الله شیخ محمد هادی فرزانه بهره‏ ها بردند. مدتی در خدمت حکیم و مترجم بزرگ قرآن کریم، آقای الهی قمشه‏ ای تلمذ نمودند. همچنین قسمتی از طب قدیم را نزد استاد دکتر سید محمد حسین مدرسی آموختند.

ایشان در سال ۱۳۳۹ هجری شمسی از شهرضا به شهر مقدس قم هجرت نمودند و سطوح عالیه را نزد استادان آن زمان فرا گرفتند.

مباحث حکمت را نزد علامه سید محمد حسین طباطبایی آموختند و در محضر حضرات آیات عظام سید روح الله موسوی خمینی، حاج سید محمد رضا گلپایگانی، حاج سید محمد محقق داماد و حاج میرزا هاشم آملی ـ رضوان الله تعالی علیهم ـ به تحقیق و تکمیل دروس خارج فقه و اصول پرداختند. البته گسترده‏ ترین مدت استفاده ایشان از محضر حضرت آیت الله العظمی میرزا هاشم آملی ـ رحمه الله علیه ـ بوده که علاوه بر درس معمولی فقه و اصول، حضور فعال در جلسات استفتائی معظم‏ له را نیز شامل می‏ شده است.

آیت الله العظمی اسماعیل‏‏پور در ضمن تحصیل، به تدریس علوم متداوله و کتب دارجه از مقدمات تا سطوح عالیه و کتب حکمت و کلام می‏ پرداختند تا اینکه به درجه رفیع اجتهاد نائل آمدند.

ایشان از سال ۱۳۵۶ هـ ش تا کنون، پیوسته به تدریس خارج فقه و اصول در حوزه مقدسه علمیه قم اشتغال دارند. علاوه بر این در فصل تابستان – که حوزه تعطیل است – جلسه تدریس فقه و اصول ایشان در شهرضا (قمشه) برگزار می‏ گردد.

قابل ذکر است که ایشان تا کنون در مجموع سخنرانیهای خود که غالباً پس از اقامه نماز جماعت در قم و شهرضا ایراد نموده‏ اند، یک دور کامل قرآن کریم را تفسیر کرده‏ اند و اکنون به دور دوم آن مشغول هستند.

هر چند عمده اشتغال ایشان در تدریس و تدرّس و تحقیق بوده است، اما در ضمن آن نظارت شرعی و اشراف بر ساختمان و مدیریت مدینه العلم صاحب الزمان ـ عجل الله تعالی له الفرج ـ و مدرسه علمیه صاحب الزمان ـ علیه السلام ـ شهرضا و توسعه و بنای مسجد انصار الحسین ـ علیه السلام ـ در قم و تأسیس محل اقامت طلاب متعلق به همان مسجد و نیز مدیریت آن را از سال ۱۳۴۴ شمسی تا کنون بر عهده داشته‏ اند.

لازم به ذکر است مراسم وداع با ایشان ساعت ۶ عصر امروز مورخ ۲۱/۰۵/۱۳۹۷ از منزل شخصی ایشان و حرکت به طرف امامزاده شاهرضا می باشد.

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.