سرویس: اجتماعی ۰۰:۳۰ - سه شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۷

افتتاح دفتر الکترونیک قضایی شهرضا

دفاتر الکترونیک قضایی، نوشدارویی برای تسریع فعالیتهای مردم

در پی افتتاح دفاتر الکترونیک قضایی که به عنوان پل ارتباطی مردم و مسئولین قضایی معرفی شده اند، تمامی افراد می توانند فعالیت های قضایی خود را در این دفاتر به انجام برسانند. در این دفتر اقدامات مربوط به ثبت دادخواست، پیگیری دادخواست ها، تجدید نظر در دادخواست ها، وا خواهی و دادخواست های دیوان عدالت انجام می شود.

محمدحسین آقایی، معاون آمار و فناوری اطلاعات دادگستری استان در مراسم افتتاحیه دفتر الکترونیک قضایی شهرضا گفت:  به خاطر پیچیدگی در سبک زندگی و ارتباطی مردم، توسعه فناوری و لزوم پرداختن به امور در بستر فناوری ارتباطی جامعه امروز، دستگاه قضایی کشور از سال ۹۵ اقدام به افتتاح دفاتر الکترونیک قضائی کرده است. در این راستا ارائه خدمات در بستر فناوری، در چارچوب آیین نامه های قضایی و در قالب تاسیس دفاتر خدمات الکترونیک به بخش خصوصی واگذار شد تا در این عرصه به مردم خدمت رسانی شود.

معاون آمار و فناوری اطلاعات دادگستری استان یکپارچگی در عملکرد دستگاه های قضایی، سهولت در دریافت اطلاعات روند پیگیری پرونده توسط ارباب رجوع، کاهش زمان حضور مراجعه کننده، تسریع در امر واگذاری خدمات قضایی، کاهش حجم مراجعه کنندگان به دادگستری ها  را از دیگر اهداف راه اندازی این دفتر در شهرضا بر شمرد.

آقایی افزود: اصفهان از سه استان پایلوت برای اجرای طرح دریافت دادخواست دیوان عدالت در دفاتر الکترونیک قضایی بوده که مراجعه کنندگان می توانند به جای مراجعه به دیوان عدالت در تهران، به راحتی دادخواست های خود را در این دفاتر ثبت نمایند.

همچنین آقایی از راه اندازی سامانه ثنا خبر داد و خاطر نشان کرد: یکی از مهم ترین مشکلات قوه قضائیه، صدور ابلاغیه و دادخواستهای سنتی بوده که با این سامانه این مشکل تا حد زیادی حل و فصل شده و در روند حل معظلات سرعت چشمگیری داشته است.

وی خاطر نشان کرد: در روش سنتی ۷۵ درصد از ابلاغیه های صادر شده به دست مخاطب مورد نظر خود نرسیده و باعث افزایش میزان آراء غیابی در دادگاه ها و محاکم قضایی می شد که همین امر خود مشکلات فراوانی را به وجود می آورد. صدور ابلاغیه ها و به خصوص صدور مجدد آنها در صورت دریافت نشدن توسط مخاطب، هزینه های کلانی برای بیت المال به همراه داشته که با راه اندازی سامانه ثنا در کشور این هزینه ها بالغ بر ۴۰ میلیارد ریال کاهش یافته است

معاون آمار و فناوری اطلاعات دادگستری استان با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب (مدظله) مبنی بر ضرورت توسعه و به روز کردن خدمات فناوری، ارتباطی بیان کرد: نیازمند یک آموزش جامعی هستیم تا فرهنگ سازی لازم در بین مردم برای استفاده از این دفاتر و ثبت نام در سامانه ثنا صورت گیرد.

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.