سرویس: اخبار شهرضا ۰۹:۲۶ - دوشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۶

نوروز 97 در شهرضا؛

اسفرجان، بهشت‌گونه‌ای در شهرضا

روستای خوش آب و هوای اسفرجان در جنوب شهرستان شهرضا، بهشت گونه ای است که مسافران را با خود همراه و محیطی زیبا فراروی آنان می‌گسترد.

به گزارش شهرضانیوز؛ همیشه برای مسافرت فرصت نیست، این فرصت طلایی فقط گاه گاهی دست می دهد تا فارغ از هیاهوی زندگی، گوشه دنجی برای استراحت یافته و خاطر آزرده از گردش ایام را التیام دهید.

نوروز قطعا یکی از بهترین زمانها برای مسافرت است چنانچه بسیاری از ایرانیان پس از حلول سال جدید و حتی چند روز پیش از آن، بار سفر بسته و گوشه ای از این خاک گسترده اهورایی را به عنوان مقصد بر‌می‌گزینند.

استان اصفهان در فلات مرکزی ایران، یکی از پرجاذبه ترین مناطق کشور است، گمان نکیند که می‌خواهیم شما را به شهر اصفهان رهنمون شویم زیرا این موزه شهر بزرگ ایران به اندازه کافی شناخته شده هست، ما را در این مجال قصد بر آن است که شما را با گوشه ای از استان پهناور اصفهان، یعنی شهرستان شهرضا آشنا کنیم.

شهرضا در جنوب استان اصفهان قرار دارد و در آن جاذبه های توریستی و گردشگری فراوانی وجود دارد که می توانید با اندکی درنگ، خاطره ای ماندگار را در آن رقم بزنید.

روستای سرسبز و خوش آب و هوای «اسفرجان» از توابع بخش مرکزی این شهرستان، از زیباترین مکان های گردشگری آن است.

این روستا با مختصات جغرافیایی ۵۱ درجه و ۵۶ دقیقه طول شرقی و ۳۱ درجه و ۴۰ دقیقه عرض شمالی، در ۵۰ کیلومتری جنوب شرقی شهر شهرضا و ۱۳۰ کیلومتری اصفهان واقع شده است.

روستای اسفرجان از سطح دریا ۲۲۰۵ متر ارتفاع دارد و آب و هوای آن گرم و خشک است؛ نگران نباشید، گرم و خشک تنها برای تقسیم بندی موقعیت جغرافیایی است اما وقتی به آن وارد شوید، مناظری را خواهید دید که روستاهای سرسبز نوشهر و چالوس را در خاطرتان زنده می کند.

روستای اسفرجان در یک محدوده کوهستانی استقرار یافته و بافت مسکونی متمرکزی دارد. این روستا از هشت محله با نام‌های محله پایین، محله میان، محله بالا، محله تقی، محله شهشهانی، محله عرب‌ها، محله ناحق و محله قتلغ شاه تشکیل شده است.

مصالح به کار رفته در ساخت خانه‌های روستایی عمدتاً چوب، خشت، گل و آجر است و سقف مسطح آن‌ها با چوب، گل و سرشاخه درختان پوشیده شده است.

سردرهای زیبایی در واحدهای مسکونی قدیمی وجود دارد. قسمت‌های مختلف فضاهای مسکونی به تفکیک شامل اتاق‌ها، ایوان، مطبخ، سرویس بهداشتی و انبار است.

کوه سیاه از جنوب غربی و کوه برددر از جنوب آن را محاصره کرده و در دامنه این دو کوه رودخانه‌ی که از روستای بالادست (هونجان) سرچشمه می گیرد، می‌گذرد که در مسیر خود زیباترین مناظر طبیعی را ایجاد کرده است.

جاذبه‌های گردشگری این منطقه شامل دره هونجان، حاشیه رودخانه اسفرجان، باغ‌های میوه روستا، چشمه‌سارها و تفرجگاه‌های پیرامونی آن است که جلوه‌ای از طبیعت بکر و زیبای روستای اسفرجان را به نمایش می‌گذارند.

چشمه بیشه و زرچشمه از جمله تفرجگاه‌ها و زیباترین ییلاقات روستا به شمار می‌آیند، همچنین شما می توانید در سفر به این روستا  از دیدن سد قتلغ شاه که از آثار دوره آل مظفر است و با مصالح سنگ و ساروج ساخته شده و در ۳۶ کیلومتری شهرضا قرار دارد، نیز لذت ببرید.

در این روستا درختان کهنسال گردو با قدمتی بیش از دویست سال، وجود دارد که همچنان ثمر می‌دهند و زیبایی شگفت‌انگیزی دارند.

و اما اگر بخواهید دمی بیاسایید و با اقامه نماز بار سفر اندک کنید، می توانید به امام‌زاده عبدالمطلب در مرکز روستای اسفرجان بروید.

مردم روستای اسفرجان، مسلمان و شیعه مذهب هستند، به زبان پارسی سخن می‌گویند و اقتصادشان مبتنی بر فعالیت‌های زراعی، دامداری و صنایع دستی استوار است.

هفت سنگ، ترکه بازی، بشور و بگرد و یه قل دوقل از جمله بازی‌های محلی رایج در بین نوجوانان و جوانان روستا است. مردم روستای اسفرجان، لباس‌های محلی خاصی بر تن نمی‌کنند.

پوشاک مردان غالباً شامل کت، شلوار، پیراهن و کفش و کلاه است و پوشاک زنان نیز شامل پیراهن، چادر و دیگر لباس‌های رایج زنانه است.

محصولات عمده زراعی این روستا شامل گندم، جو و لوبیا است. سیب، بادام، گردو، زردآلو، آلبالو و آلو زرد است، البته گوشت و انواع فرآورده‌های لبنی نیز در این روستا تولید می شود.

صنایع دستی در این روستا مرهون رونق دامپروری و تلاش دختران و زنان هنرمند روستا است. تولید پشم تا نخ‌ریسی و رنگرزی به مدد زنان هنر آفرین روستا صورت می‌گیرد؛ فرش‌های اسفرجانی با طرح‌های بوته حوضی، گلدانی و خیابانی از بهترین و معروف‌ترین صنایع دستی روستا است.

دارهای قالی دستی در کارگاه‌های خانگی روستا برپاست و دختران و زنان روستایی با هنرمندی تمام طرح‌های بوته حوضی، گلدانی و خیابانی را بر روی آن‌ها نقش می‌زنند و می‌بافند.

بخش اعظم این نوع بافته‌ها در بازارهای فرش اصفهان، تهران، کاشان و قم به فروش می‌رسد. جوز قند، ترش گردو، هسته شور، زردآلو، برگه زردآلو و گیوه بهترین سوغاتی‌های این روستا به شمار می‌آیند. آش کشک، اشکنه، کلاجوش (کله جوش)، آش آجیلی و آش اسفندی در زمره غذاهای محلی مورد علاقه گردشگران است که در روستا طبخ می‌شود.

انتهای پیام/

همچنین بخوانید:

پاسخی بگذارید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.