سرویس: اخبار شهرضا ۲۰:۲۶ - شنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۶

تحلیل‌گر مسائل خاورمیانه مطرح کرد؛

نتانیاهو، جنایتکاری بیمناک از آینده/ انتخاب قدس به پایتختی اسراییل طرح شکست خورده است

مدرس دانشگاه و کارشناس مسائل سیاسی گفت: نتانیاهو به تازگی به آمریکا سفر کرده و مواضع جدیدی را درباره ایران اتخاذ کرده است و قصد دارد مواضع این کشور در قبال تغییر پایتخت را مستحکم کند اما نخست وزیر اسراییل نمی داند که دست در لانه زنبور کرده و هرلحظه ممکن است آسیب ببیند.

به گزارش شهرضانیوز، رژیم جعلی اسرییل در حالی که حدود نیم قرن از زمان ایجاد نگذشته، کارنامه ای دارد در جنایت و آدم‌کشی که شاید با مجموع کشتارها و جنایات ضد بشریت در جنگ های جهانی برابری کند.

دونالد ترامپ که همچون سایر رؤسای جمهور آمریکا خود را وامدار صهیونیست می داند و صراحت اعلام کرده که اسراییل خط قرمز او محسوب می شود، در اقدامی ناسنجیده تصمیم گرفت وعده انتخاباتی خود مبنی بر حمایت از طرح انتقال پایتخت اسراییل به بیت المقدس را عملی کند، اقدامی که هرچند با استقبال سران صهیونیست مواجه شد، اما با واکنش شدید جامعه مسلمانان و حتی متحد دیرینه اسراییل و آمریکا، یعنی عربستان سعودی مواجه شد.

نتانیاهو که از سویی درگیر پرونده اتهامی خود مبنی فساد مالی است و از سویی از واکنش کشورهای اسلامی به ویژه جمهوری اسلامی ایران سخت در هراس است، قصد دارد تا از فرصت پیش آمده استفاده و رسما بیت المقدس را مصادره کند.

نخست وزیر اسراییل این روزها به جای آنکه پرونده پایتختی بیت المقدس را دنبال کند، در اقداماتی شنابزده به دنبال پرونده سازی برای ایران است، سناریوی اسراییلی آمریکایی که این روزها در دست رهبران واشنگتن و تلاویو قرار دارد حکایت از ترسی دارد که اقتدار بی‌سابقه ایران در منطقه، علت اصلی آن است.

اما به راستی هدف اسراییل از اقداماتی که این روزها انجام می دهد چیست؟ برای یافتن پاسخ این سؤال با یوسف رضاییان، مدرس دانشگاه کارشناس ارشد مسائل سیاسی و مسائل خاورمیانه، گفت و گو کردیم:

به نظر شما چرا ترامپ تا این اندازه بر تغییر پایتختی اسراییل تأکید و از آن حمایت می کند؟

طرح انتخاب بیت المقدس به عنوان پایتخت اسراییل مسئله تازه ای نیست و  از زمان پیدایش رژیم جعلی اسراییل مطرح شده است، این طرح بارها در مجامع خصوصی و بین المللی مطرح شده بود اما به علت مخالفت جهان اسلام به تعویق افتاده بود.

پیروزی انقلاب اسلامی، اسراییل را در مخمصه بزرگی گرفتار کرد، زیرا از سویی شاه که بزرگترین متحد آن محسوب می شد سرنگون شد و از سویی انقلابی در ایران به پیروزی رسید که به دنبال آن مردم توانستند آشکارا انزجار خود از صهیونیست را مطرح کنند.

اما دونالد ترامپ برای آنکه بتواند در انتخابات پیروز شود باید به اسراییلی ها چراغ سبز نشان می داد تا آنها را از خود مطمئن کند به همین دلیل اکنون برای آنکه در دور دوم انتخابات هم شانس کافی برای پیروزی داشته باشد تصمیم گرفته تا این وعده خود را عملی کند.

به عقیده شما این طرح تا چه اندازه موفقیت آمیز است؟

نگاهی گذرا به تاریخ سیاسی جهان در نیم قرن اخیر نشان می دهد اسراییل منزوی ترین نظام سیاسی جهان بوده است، این کشور از سویی همواره ننگ اقداماتی همچون کشتار بی رحمانه مردم مظلوم فلسطین و غزه را در کارنامه دارد، و از سویی همواره از سوی کشورهای مسلمان طرد شده زیرا از همان ابتدایی شکل گیری آن با شش کشور همسایه خود وارد جنگ شد و به این ترتیب ماهیت خود را آشکار کرد.

اسراییل در مجامع جهانی کمتر حضور دارد و بیشتر از سوی رهبران جهان به عنوان کشوری که شیطنتهای سیاسی آن باعث بروز حملات ترویستی، تشکیل گروه های جدایی طلب و سازماندهی کودتاها بوده شناخته می شود؛ بنابراین مجموعه این وقایع نشان می دهد اسراییل هنوز نتوانسته و هرگز نمی تواند جایگاه خود را به عنوان یک کشور قانونی در نزد همه کشورهای جهان تثبیت کند.

طرح انتخاب قدس به عنوان پایتخت اسراییل تنها کارنامه سیاسی این کشور را سیاه‌تر می‌کند، اگر اقلیتی در جهان بودند که تاکنون به متجاوز بودن این کشور شک داشتند، اکنون در این باره به یقین رسیده‌اند.

علاوه بر این تغییر پایتخت رسمی یک کشور، نشانه عدم وجود ثبات سیاسی در آن و اضمحلال فکری رهبران آن است، آن هم کشوری همچون اسراییل که تنها نیم قرن از زمان تأسیس آن گذشته است.

چرا اسراییل در این شرایط وارد مقابله با ایران شده است؟

مقابله اسراییلی ها با کشور ما نیز از جمله مسائلی است که تازگی ندارد، دست آشکار و پنهان اسراییل در همه اقدامات تروریستی ضد مردم ایران هویداست و اسناد تاریخی این مسئله را ثابت می کند.

اما اسراییلی ها که از بانیان اصلی ایجاد گروهک ترویستی داعش هستند، وقتی اقتدار ایران در نابودی این گروهک را مشاهده کردند به این مسئله پی بردند که قدرت جدیدی در منطقه در حال شکل گیری است که از این پس مانع دست اندازی آنان بر منطقه خواهد شد.

اسراییل به خوبی می داند ایران به مرحله از اقتدار سیاسی و نظامی رسیده است که هیچ قدرتی توان مقابله با آن را ندارد، آنان به خوبی از توان نظامی ما خبر دارند به همین دلیل نگران خود و منافعشان در منطقه هستند.

آنان به وضوح مشاهده می کنند که جمهوری اسلامی پس از ۴۰ سال که انواع تحریمها، جنگها و کارشکنی ها را تجربه کرده است، چگونه پیشرفت کرده است بنابراین از آینده نگران هستند.

اسراییل می خواهد طرح نیل تا فرات را اجرا کند، بر چاه های نفت خلیج فارس دست ندازی کرده و کشورهای اسلامی منطقه را تجزیه کند، اما این نکته را هم می داند که ایران سد محکمی در برابر این تمایلات استعماری است.

ضرب المثلی هست که می گوید «چوب را که برداری گربه دزده فرار می‌کند» این ضرب المثل حکایت این روزهای اسراییل است. کسی که جنایت کرده بدون تردید از آینده بیمناک است.

ولی نخست وزیر اسراییل از ترس بیش از اندازه به هر سو می زند تا شاید در جهان همراهی بیابد که با او در جبهه مقابل ایران قرار بگیرد ولی هرچه می گردد کمتر می یابد چون جهانیان می دانند ایران در جبه حق قرار دارد و متهم ردیف اول جنایات منطقه اسراییل است که برای فرار از دادگاه به فرافکنی روی آورده است.

انتهای پیام/

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.