سرویس: اخبار شهرضا ۱۶:۴۳ - سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۶

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان شهرضا مطرح کرد:

عدم توازن بین بارندگی و منابع طبیعی در ایران/تخریب ۶ میلیون هکتار از عرصه‌های منابع طبیعی کشور

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان شهرضا گفت: ایران کشوری است کم باران که متوسط بارندگی سلانه آن از متوسط جهانی کمتر است، این در حالی است که باوجود نیاز اکوسیستم کشور به منابع طبیعی برای مقابله با تهدیدات طبیعی همچون ریزگردها، شش میلیون هکتار از عرصه‌های طبیعی ایران از بین رفته است.

به گزاش شهرضانیوز، امان الله نیکرو عصر امروز در همایش روز ملی درختکاری که در محل دانشکده فنی خوارزمی پسران شهرض برگزار شد، عنوان کرد: همه ساله پانزدهم تا بیست و یکم استفندماه به عنوان هفته ملی منابع طبیعی نامگذاری شده است، این هفته فرصتی است برای توجه بیشتر به سرمایه های کشور در این بخش و نیز بازبینی اقدامات انجام شده در آن است.

وی اضافه کرد: منابع طبیعی از مهمترین سرمایه های هرکشور محسوب می شود که نقش تأثیرگذاری در حیات انسانی، زندگی حیوانی، اقتصاد، معیشت و سلامت مردم آن جامعه دارد.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان شهرضا، با اشاره به آیات و روایاتی درخصوص اهمیت منابع طبیعی، بیان کرد: پیامبر اسلام(ص) و ائمه(ع) سفارشات زیادی درخصوص درختکاری، حفظ منابع طبیعی و جلوگیری از تخریب آن داشته‌اند.

نیکرو، تصریح کرد: اهمیت منابع طبیعی و ذخایر کشور در این بخش به اندازه‌ای است که اصل ۴۵ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران صراحتا به این مسئله پرداخته است و قوانین مدون بسیاری در این خصوص وضع و ابلاغ شده است.

وی، در بخش دیگری از سخنان خود، اشتغالزایی را یکی از مهمترین نیازهای کشور برشمرد و افزود: در حال حاضر یک میلیون خانوار در سراسر کشور مستقیما از منابع طبیعی بهره برداری می کنند.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان شهرضا، در ادامه افزود: وجود اختلال در هرقسمت از فعالیت های منابع طبیعی در سراسر کشور، باعث ایجاد مشکلات معیشتی در زندگی حدود ۲۰ هزار نفر به طور مستقیم و ایراد آسیب جبران ناپذیر به اقتصاد ملی خواهد شد.

نیکرو، همچنین با اشاه به اهمیت منابع طبیعی در تأمین غذای شهروندان، عنوان کرد: برای تشکیل یک سانتی متر خاک مدت زمانی در حدود ۵۰۰ تا ۷۰۰ سال لازم است بنابراین توسعه پوشش گیاهی در واقع حمایت از بخش کشاورزی کشور است.

وی، با اشاره به وقوع بحران های زیست محیطی برای مناطقی از کشورمان، تصریح کرد:  مقابله با تهدیداتی همچون هجوم ریزگردها که زندگی را برای بسیاری از هموطنان با مشکل مواجه کرده است، مستلزم توسعه پوشش گیاهی است.

حفظ منابع طبیعی موضوعی فراملی و فرانسلی است

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان شهرضا، در بخش دیگری از سخنان خود، مسئله حفظ منابع طبیعی را موضوعی فراملی و فرانسلی دانست و اظهار کرد: بیش از ۶۰ درصد از اکسیژن جهان بوسیله جنگلها تولید می شود این در حالی است که یک هکتار جنگل ۶۸ تن گرد و غبار را جذب می کند.

نیکرو، اذعان کرد: از مجموع چهار میلیارد هکتار جنگل موجود در جهان ۱۲ میلیون هکتار در در ایران قرار دارد، متأسفانه در سالیان نه چندان دور مساحت جنگلهای ایران ۱۸ میلیون هکتار بود.

وی، بیان کرد: سرانه جنگل در جهان یک هکتار است اما این میزان در ایران ۲۵۰ مترمربع و در شهرستان شهرضا بسیار کمتر از این مقدار است.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان شهرضا، گفت: ایران کشوری است کم باران که متوسط بارندگی سلانه آن از متوسط جهانی کمتر است، این در حالی است که باوجود نیاز اکوسیستم کشور به منابع طبیعی برای مقابله با تهدیدات طبیعی همچون ریزگردها، شش میلیون هکتار از عرصه‌های طبیعی ایران از بین رفته است.

نیکرو، تصریح کرد: متوسط بارندگی جهانی سالانه ۸۶۰ میلی لیتر است و این میزان در ایران ۲۵۰ میلی لیتر است به همین دلیل باید تا جاییکه امکان دارد منابع طبیعی و جنگلهای موجود را حفظ کنیم.

وی، با بیان اینکه ایران در منطقه جغرافیایی خشک جهان واقع شده است، عنوان کرد: همه اقشار جامعه ایرانی به ویژه دانشجویان و دانش آموزان وظیفه دارند به رسالت مهم خود یعنی صیانت و حفظ منابع طبیعی موجود عمل کنند.

انسانیت، باارزش‌ترین شجره طیبه است

امام جمعه شهرضا، نیز در این همایش با تأکید بر ضرورت حفظ منابع طبیعی کشور بیان کرد: در روایات بسیاری از ائمه طاهرین (ع) سفارش شده است که درختکاری و کشاورزی کردن از زمره بهترین اعمال است.

حجت الاسلام سیف الله یعقوبی، اضافه کرد: در قرآن کریم جامعه انسانی و اعمال نیک به شجره طیبه مثال زده شده است که نشان از اهمیت درخت در جامعه انسانی است.

وی، تأکید کرد: در روایات اسلامی در کنار درختکاری به موارد مهمی همچون حفظ آب و هوا از آلودگی اشاره شده است که رعایت همه آن ها باعث حفظ سلامت جامعه و محیط زندگی خواهد شد.

امام جمعه شهرضا، در بخش دیگری از سخنان خود، عنوان کرد: در جامعه انسانی نیز درختانی وجود دارد که نشانه فضلیت و فرهیختگی هستند، با ارزشترین درخت در جامعه انسانی، درخت انسانیت است.

حجت الاسلام یعقوبی، اضافه کرد: همانگونه که کسی حق ندارد درختان را قطع کند، کسی هم حق ندارد به آبرو و انسانیت افراد آسیب بزند.

وی، اذعان کرد: متأسفانه در جامعه بخی افراد با کارهای خود حیثیت و آبروی افراد را لگدمال امیال و خواسته های نفسانی خود کرده و کاری می کنند که افراد بی آبرو شوند.

امام جمعه شهرضا، تأکید کرد: دانشجویان آینده سازان کشور هستند و کسی حق ندارد اقداماتی انجام دهد که به هوش، استعداد و آبروی آنان آسیب وارد شود.

پیش از انکه دیر شود، به فکر منابع طبیعی کشور باشیم

بخشدار شهرضا، نیز در این همایش با بیان اینکه تلاش برای حفظ منابع طبیعی به معنای تلاش برای صیانت از باارزش ترین میراث کشور است، عنوان کرد: متأسفانه در کشور در بسیاری از موارد تنها در زمانی به دنبال حل مشکلات هستیم که بحران پیشرفت کرده و بخش زیادی از زندگی فردی و اجتماعی ما را تحت تأثیر قرر داده است.

محسن یونسی، تأکید کرد: در شرایط فعلی بحرانه ای زیستی محیطی و طبیعی در حال افزایش است و متخصصان و کارشناسان این بخش راهکارهایی ارایه می کنند که اگر به آن بی توجهی شود آینده ناخوشایندی در انتظار همه خواهد بود.

وی، با بیان اینکه هیچگاه برای جبران خطاها دیر نیست، تصریح کرد: بایک عزم ملی و هماهنگی بین بخشی گسترده می توان بخش زیادی از چالشهای ایجاد شده در محیط طبیعی را جبران کرد.

بخشدار شهرضا، گفت: از بین رفتن شش میلیون هکتار از عرصه های منابع طبیعی کشور در سالیان گذشته آسیب بزرگی به کشور است که جبران آن به سادگی ممکن نیست بنابراین حفظ منابع موجود یک ضرورت و اولولیت است.

رییس انجمن محیط زیست شهرضا، نیز در این جلسه اظهار کرد: محقق شدن شعار توسعه پایدار مشروط به توانمندسازی شهروندان در بخش های مختلف است.

عبدالرسول کاظمپور، ادامه داد: مسئولان باید شهروندانی مقتدر و توانمند تربیت کنند به همین دلیل باید آموزش به ویژه در حوزه حقوق شهروندی را در دستور کار نهادهای اموزشی قرار دهند.

وی، گفت: بسیاری از معضلات کشور در نتیجه سوء مدیریت و نبود نظارت دقیق بر عملکرد مدیران بوجود امده است، نظارت بر عملکرد مدیران واقعی نیست و باید به صورت علمی انجام شود.

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.