سرویس: اخبار شهرضا ۱۶:۰۷ - شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۶

امام جمعه شهرضا:

مادی گرایی و دنیا زدگی باعث انحتاط اخلاقی در جامعه می شود

امام جمعه شهرضا گفت: بی توجهی به فرهنگ جامعه و مادی گرایی و دنیا زدگی باعث انحتاط اخلاقی می‌شود، بنابراین نهادها و دستگاه های فرهنگی جامعه باید تلاش کنند تا فضیلت های فراموش شده اجتماعی را احیا کنند.

به گزارش شهرضانیوز، حجت الاسلام سیف الله یعقوبی عصر امروز در جلسه شورای فرهنگ عمومی شهرستان شهرضا عنوان کرد: نباید اجازه دهیم ظرفیت های فرهنگی غنی اسلامی و ایرانی که از گذشته در جامعه مورد توجه افراد بوده است از بین برود.

وی ادامه داد: دستورات دینی زمینه ایجاد و تقویت آداب و رسوم بسیار خوبی همچون صله رحم در جامعه را فراهم کرده است که باید حفظ شود.

امام جمعه شهرضا، بیان کرد: بعضی افراد با آدب و رسومی همچون عید نوروز در جمعه مخالفت می کنند در حالی که این افراد از این مسئله غافل هستند که اینگونه آداب و رسوم زمینه احیای دستورات دینی همچون صله رحم و در نتیجه شادی مردم و نزول رحمت الهی را به دنبال دارد.

حجت الاسلام یعقوبی، عنوان کرد: بی توجهی به فرهنگ جامعه و مادی گرایی و دنیا زدگی باعث انحتاط اخلاقی می‌شود، بنابراین نهادها و دستگاه های فرهنگی جامعه باید تلاش کنند تا فضیلت های فراموش شده اجتماعی را احیا کنند.

غفلت از فعالیت‌های دانش بنیان، بحران امروز جامعه

سرپرست فرمانداری شهرستان شهرضا، نیز در این جلسه اظهار کرد: یکی از مهمترین مسائلی که آسیب های زیادی برای افراد و جامعه به دنبال داشته است، غفلت از مطالعه و افزایش دانش و آگاهی از این طریق است.

محمد حسین داراب، ادامه داد: عدم انجام کارهای دانش بنیان و بی توجهی به مسئله تحقیق و بررسی پیش از انجام فعالیتهای مختلف آسیبهایی به دنبال داشته است که گاهی به یک بحران تبدیل شده است.

وی، بیان کرد: امسال ۱۴ نشست کتابخوان در شهرستان برگزار شده است که در نوع خود کم نظیر است ، باید از اینگونه فعالیتها حمایت شود زیرا زمینه انتقال فرهنگ مطالعه به نسلهای بعدی و در نتیجه کاهش معضلات اجتماعی را به دنبال خواهد شدات.

سرپرست فرمانداری شهرستان شهرضا، با اشاره به اختصاص یکصد میلیون تومان از محل اعتبارات تملک دارایی این شهرستان به کتابخانه‌ها، بیان کرد: سایر ادارات و نهادهای فرهنگی نیز باید از اعتبارات خود در این زمنیه استفاده و از فرهنگ مطالعه حمایت کنند.

داراب، تأکید کرد: لازم است شهرداری‌های شهرستان، سهم کتابخانه‌ها را پردخت کنند زیرا اینگونه اقدامات نقش مهمی در ترویج فرهنگ مطالعه دارد.

ادامه برگزاری مرحله شفاهی آزمون حفظ و مفاهیم قرآن

رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان شهرضا، نیز در این جلسه، با اشاره به برگزاری سی و یکمین دوره آزمون های حفظ و مفاهیم قرآن کریم، اظهار کرد: این آزمون با مشارکت و همکاری معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان اوقف و امور خیریه در روز پنجشنبه ۱۰ اسفندماه در سراسر کشور برگزار شد.

محمدعلی جعفری، ادامه داد: ثبت نام این آزمون به صورت اینترنتی و از طریق درگاه الکترونیک آزمون های سراسری قرآن و عترت از ۱۸ آذرماه تا ۳۰ آذرماه سال جاری انجام شد.

رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان شهرضا، اظهار کرد: پوسترهای آزمون سراسر حفظ قرآن کریم برای اطلاع رسانی به دستگاه های اجرایی و نهادها و مؤسسات قرآنی مهدالقرآن، آوای کوثر، بعثت و خانه قرآن روستای سولار ارسال و از آن طریق به اطلاع قرآن آموزان رسید.

جعفری، بیان کرد: شهرداری شهرضا نیز در جریان برگزری این آزمون قدام به نصب بنر و بیلبوردهای سطح شهر و همچنین هماهنگی جهت اعزام اتوبوس برای ایاب و ذهاب شرکت کنندگان در برگزری این آزمون همکاری کرد.

وی، در بخش دیگری از سخنان خود، عنوان کرد: آزمون شفاهی سی و یکمین دوره آزمون حفظ و مفاهیم قرآن کریم نیز از ۱۲ تا ۱۸ اسفندماه سال جاری، روزهای زوج برای آقایان و روزهای فرد برای خانم ها، از ساعت ۱۵ تا ۱۸ عصر برگزار می شود.

رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان شهرضا، تصریح کرد: در این دور از آزمون ۶۲۳ نفر ثبت نام کردند که ۵۰۶ نفر خانم ها و ۱۱۷ نفر از آقایان هستند.

جعفری، بیان کرد: بخش حفظ ۳۰ جزء مهمترین بخش این آزمون است که پذیرفته شدگان در آن مجوز شرکت در آزمون شاهی را هم پیدا می کنند و در صورت موفقیت در آن مرحله نیز، یک درجه ارتقاء در مدرک تحصیلی پاداش می‌گیرند.

اجرای ۶۰ برنامه فرهنگی در شهرضا

وی، در بخش دیگری از سخنان خود در تشریح مهمترین اقدامات انجام شده در حوزه فرهنگ و هنر این شهرستان، بیان کرد: در سال گذشته ۶۰ برنامه فرهنگی در سطح شهرستان اجرا شد که در نوع خود بی نظیر است.

رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان شهرضا، گفت: امسال سه مؤسسه جدید فرهنگی، دو گروه نمایشی، ۱۶ نمایش صحنه ای و ۱۸ نمایشگاه هنری نیز در شهرستان برگزار شد.

جعفری، در بخش دیگری از سخنان خود، با بیان اینکه بیش از ۸۰ درصد از شاخص های فرهنگی و هنری شهرستان تأمین شده است، عنوان کرد: در سال جاری ۶۵۰ نفر در کلاس های مؤسسات هنری شرکت کردند، این در حالی است که دو هزار و ۴۷۶ نفر نیز در کلاس های ۱۹ آموزشگاه فعال هنری شهرستان، شرکت کردند.

وی، با بیان اینکه در سال جاری بیش از یکصد مجوز برگزاری تعزیه در شهرستان صادر شد، بیان کرد: هر مجوز شامل برگزاری چند محفل تعزیه خوانی بوده است.

اجرای برنامه‌های ملی با امکانات شهرستانی

رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان شهرضا، اظهار کرد: یکی از برنامه های اجرا شده در شهرستان، برنامه سفیران آفتاب بود که به اعتراف شرکت کنندگان همسطح برنامه های ملی بود.

جعفری، اظهار کرد: با اضافه شدن چهار کانون، شمار کانون های فرهنگی هنری مساجد شهرستان به ۵۷ کانون رسید، همچنین شورای مرکزی کانون های فرهنگی هنری مساجد نیز تشکیل شد.

وی، با بیان اینکه نخستین انتشارات آزاد شهرستان تحت عنوان کتیبه ماندگار در سال جاری تأسیس شد، عنوان کرد: دانشنامه شهرضا نیز در همین انتشارات چاپ خواهد شد.

رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان شهرضا، اضافه کرد: در حوزه تسهیلات مشاغل خانگی پرونده واگذاری تسهیلات ۱۰ تا ۲۰ میلیون تومانی برای ۱۴ نفر تشکیل شده است، این در حالی است که چهار نفر نیز برای دریافت تسهیلات تبصره ۱۸ معرفی شده اند.

جعفری، با اشاره به انتخاب شهرضا به عنوان نامزد پایتختی کتاب ایران، اظهار کرد: تعداد ۳۶ باشگاه کتابخوانی در شهرضا تشکیل شد و چهار ماه هم فعالیت کردند که آثار بسیار خوبی در زمینه ترویج فرهنگ گرایش به کتاب و کتابخوانی در شهرستان برجا گذاشت.

وی، ادامه داد: از ابتدای امسال تاکنون هفت اجرای صحنه ای موسیقی در شهرستان برگزار شد و تعداد این اجراها تا پایان سال به ۹ عدد خواهد رسید.

اجرای طرح «کتابخانه گردی» در شهرضا

رییس کتابخانه‌های عمومی شهرستان شهرضا، نیز در این جلسه بیان کرد: کتابخانه مهمترین نهادی است که به نیازهای فرهنگی و اجتماعی و اطلاعاتی همه اقشار جامعه بدون در نظر گرفتن سن و جنس و شغل، پاسخ می دهد.

فاطمه پورخاقان، ادامه داد: رسالت کتابخانه های عمومی ارتقاء سطح فرهنگ کتابخوانی و آموزش پیوسته افرد جامعه و آگاهی بخشی به آنان است.

وی، با اشاره به اجرای طرح «کتابخانه گردی» در این شهرستان، عنوان کرد: این طرح در روز پنجشنبه ۱۷ اسفندماه مطابق با سالروز تأسیس نهاد کتابخانه های عمومی اجرا می شود.

رییس کتابخانه‌های عمومی شهرستان شهرضا، تصریح کرد: در این طرح ۴۶۷ کتابخانه در سراسر کشور میزبان مسئولان سراسر کشور هستند.

انتهای پیام/

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.