سرویس: اخبار شهرضا ۰۹:۳۱ - جمعه ۰۴ اسفند ۱۳۹۶

معاون فنی و اجرایی جهاد کشاورزی شهرستان شهرضا:

کاهش چشمگیر منابع آبی شهرستان/کشاورزان شهرضا روزهای سختی پیش رو دارند

معاون فنی و اجرایی جهاد کشاورزی شهرستان شهرضا گفت: میزان آب قابل استحصال در شهرستان از ۲۳۶ میلیون مترمکعب به ۸۵ میلیون متر مکعب کاهش یافته است، این در حالی است که سطح زیر کشت نیز به تبع وضعیت کم آبی از ۱۲ هزار و ۷۶۷ هکتار به ۱۰ هزار و ۵۵۲ هکتار کاهش یافته است.

به گزارش شهرضانیوز؛ محمد مهدی ابوالحسنی عصر امروز در جلسه شورای کشاورزی شهرستان شهرضا، عنوان کرد: از مجموع مساحت دو هزار و ۸۲۰ کیلومتری شهرستان ۲۸ هزار و ۸۵۵ هکتار اراضی کشاورزی است که از این میزان اراضی ۱۰ هزار و ۴۷۲ هکتار زیر کشت است.

وی، ادامه داد: در شهرستان شهرضا ۲۰ دهنه چشمه، ۱۱۲ رشته قنات، ۴۰۸ حلقه چاه، یک رودخانه فصلی وجود دارد و اقلیم آن نیمه خشک با متوسط بارندگی ۱۳۰ میلیمتر در سال است.

معاون فنی و اجرایی جهاد کشاورزی شهرستان شهرضا، تصریح کرد: در شهرستان شهرضا ۳۸۶ چاه، ۱۱۲ قنات، ۳۵ چشمه و یک کانال آب رسانی وجود دارد که وظیفه تأمین آب مورد نیاز اراضی زراعی را بر عهده دارد.

ابوالحسنی، اظهار کرد: آب قابل استحصال شهرستان از محل چاه ها ۱۳۲ لیتر از محل قنوات ۶۴٫۴ لیتر، از محل چشمه ها ۱۳٫۱ لیتر و از محل کانال های آبیاری ۲۷ لیتر و در مجموع از همه ای منابع ۲۳۶٫۵ لیتر در سال است.

وی اذعان کرد: بارندگی سالانه شهرستان از ۲۰۸٫۸ میلی لیتر در سال زراعی ۸۵ – ۸۶ به ۱۳۲ میلی لیتر در سال زراعی ۹۵ – ۹۶ کاهش یافته است، این در حالی است که تعداد بارش مؤثر شهرستان نیز در سال زراعی جاری تنها هفت مرحله بوده است.

معاون فنی و اجرایی جهاد کشاورزی شهرستان شهرضا، در بخش دیگری از سخنن خود، بیان کرد: مهمترین فعالیت های جهادکشاورزی در سه بخش امور فنی و زیربنایی، بهبود تولیدات گیاهی و آموزش و ترویج تقسیم بندی و اجرا می شود.

ابوالحسنی، در تشریح اقدامات انجام شده در بخش زیربنایی مدیریت جهاد کشاورزی شهرضا، عنوان کرد: احداث ۳۴۰ کیلومتر کانال آبیاری، اجرای ۱۸۵ کیلومتر شبکه های آبیاری سه و چهار، چهار هزار و ۵۰۰ هکتار سیستمهای آبیاری تحت فشار، ۱۲۵ کیلومتر لوله گذاری و انتقال آب به مزارع، ۸۸۴ هکتار تسطیح لیزری اراضی، ۴۲ کیلومتر مرمت و بازسازی قنوات، ۲۳۵ هکتار تجهیز و نوسازی اراضی و احداث ۳۵۰ باب استخر ذخیره آب از جمله فعالیت های مدیریت جهاد کشاورزی شهرضا بوده است.

وی، در خصوص امکانات مورد نیاز مدیریت جهاد کشاورزی شهرضا برای خدمات رسانی به جامعه کشاورزان منطقه، عنوان کرد: احداث کانال های آبیاری عمومی در روستاها و مزارع مهم شهرستان به میزان ۷۵ کیلومتر  و اعتبار مورد نیاز بالغ بر ۱۰۰ میلیارد ریال و مرمت و بازسازی ۴۵ رشته از قنوات مهم و اولویت دار شهرستان با هزینه ای بالغ بر ۸۰ میلیارد ریال از جمله این موارد است.

معاون فنی و اجرایی جهاد کشاورزی شهرستان شهرضا، در ادامه افزود: توسعه سیستمهای آبیاری نوین و انتقال آب در سطح هزار هکتار با اعتبار ۱۲۰ میلیارد ریال و تخصیص اعتبار جهت تسطیح دقیق اراضی کشاورزی به مبلغ ۶ میلیارد ریال در سطح هزار هکتار از جمله دیگر نیازمندی های این مدیریت در شهرضا است.

ابوالحسنی در بخش دیگری از سخنان خود، درخصوص اقدامات انجام شده در بخش بهبود تولیدات گیاهی بیان کرد: فعالیت های انجام شده باعث شده تا از ۱۲ هزار و ۷۶۷ هکتار اراضی زیر کشت شهرستان با میزان تولید ۱۶۹ هزار و ۲۳۶ تن محصول در سال زراعی ۹۲ – ۹۳ به ۱۳۹ هزار و ۳۹۰ تن محصول از ۱۰ هزر و ۵۵۲ هکتار سطح زیر کشت در سال زراعی ۹۵ – ۹۶، افزایش یابد.

وی، در ادامه این مطلب افزود: در همین مدت میانگین برداشت محصول از ۱۳٫۲۵۵ تن در هر هکتار به ۱۳٫۲۰۹ تن در هر هکتار رسیده است.

معاون فنی و اجرایی جهاد کشاورزی شهرستان شهرضا، بیان کرد: میزان آب قابل استحصال در شهرستان از ۲۳۶ میلیون مترمکعب به ۸۵ میلیون متر مکعب کاهش یافته است، این در حالی است که سطح زیر کشت نیز به تبع وضعیت کم آبی از ۱۲ هزار و ۷۶۷ هکتار به ۱۰ هزار و ۵۵۲ هکتار کاهش یافته است.

ابوالحسنی، در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اقدامات انجام شده در بخش بهبود تولیدات گیاهی عنوان کرد: کشت ۴۴ هکتار گلخانه و تولید ۱۵۰ میلیون اصله نشاء در سال از ۳۰۵ هکتار، از جمله قدامات انجام شده بوده است.

وی، ادامه داد: توسعه کشت های زیر پلاستیک، توسعه کشت نشاء در محصولات زراعی، اصلاح باغات با استفاده از ارقام مقاوم به خشکی و شوری، بکار گیری ارقام زراعی مقاوم به خشکی و شوری، خاکورزی حفاظتی شامل کشت مستقیم ، حفظ بقایا و …، توسعه کشت گیاهان مقاوم به خشکی از جمله گیاهان داروئی، از جمله سیاست های اجرایی واحد تولید محصولات زراعی و باغی است.

معاون فنی و اجرایی جهاد کشاورزی شهرستان شهرضا، بیان کرد: در این بخش اجرای طرح مالچ کشی باغات بصورت پایلوت در سطح ۵۰ هکتار به منظور جلوگیری از تبخیر و تعرق و مبارزه با علفهای هرز با تامین اعتبار دو هزار و ۵۰۰ میلیون ریال  و هرس و جوان سازی و کنترل اندام های هوائی باغات آسیب دیده در اثر خشکسالی در سطح ۵۰ هکتار با اعتبار هزار میلیون ریال، مورد نیاز است.

ابوالحسنی، در ادامه این مطلب افزود: آبیاری سیار باغات با خرید تانکرهای پشت تراکتوری و تحویل به دهداریها به منظور استفاده بهره برداران به منظور آبرسانی به باغات صعب العبور و باغاتی که امکان لوله گذاری و یا استفاده از تانکرهای خود کششی در آنها وجود ندارد در سطح ۱۵۰ هکتار با اعتبار ۲۵۰۰ میلیون ریال در ین بخش باید انجام شود.

وی، تأکید کرد: با اعطای تسهیلات ارزان قیمت با توسعه گلخانه ها و مصرف بهینه آب و افزایش تولید در واحد سطح می توان علاوه برتامین نیاز کشور به محصولات سبزی و صیفی جات در صادرات این محصولات ارزآور گام برداشت.

معاون فنی و اجرایی جهاد کشاورزی شهرستان شهرضا، عنوان کرد: در بخش آموزش و ترویج برگزاری کلاسهای آموزشی ۷۷۰ نفر روز، بازدید کشاورزان پیشرو ۷۶ نفر روز، تهیه و توزیع نشریات آموزشی دو هزار عدد و برگزاری کارگاه های آموزشی ۲۵۰ نفر روز انجام شده است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شهرضا، نیز در این جلسه بیان کرد: متأسفانه روستاها به دلیل معضلات ناشی از خشکسالی در حال تخلیه شدن هستند و جوانان روستایی به علت آنکه شغل مناسبی ندارند در حال مهاجرت هستند.

رضا باقری، ادامه داد: کشاورزی مدرن مبتنی بر الگوهای اقتصادی است زیرا کشاورزی سنتی قابلیت رقابت پذیری را ندارد بنابراین ضرورت دارد اقداماتی از جمله اصلاح الگوی کشت و تغییر شیوه آبیاری در دستور کار کشاورزان قرار بگیرد.

وی، تأکید کرد: توسعه گلخانه ها، افزیش تولیدات در واحد سطح، تجمیع و یکپارچه سازی اراضی و جلوگیری از حفر چاه های غیر مجاز از جمله سیاست های اجرایی وزرت جهاد کشاورزی در این زمینه است.

انتهای پیام/

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.