سرویس: اخبار شهرضا ۰۹:۲۳ - جمعه ۰۴ اسفند ۱۳۹۶

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شهرضا:

توسعه آبیاری بارانی در مزارع شهرضا

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شهرضا گفت: یکی از سیاست های اصلی جهاد کشاورزی برای مقابله با بحران خشکسالی، توسعه آبیاری بارانی در مزارع است.

به گزارش شهرضانیوز، رضا باقری در نشست خبری با اصحاب رسانه شهرضا با بیان این‌که طرح های آبیاری بارانی با هدف صرفه‌جویی در مصرف آب کشاورزی و افزایش راندمان آبیاری اجرا و مورد بهره‌برداری قرار گرفت، عنوان کرد: عملیات بهره‌برداری از طرح ۴۴ هکتاری آبیاری بارانی در منطقه پرزان از توابع شهرستان شهرضا، آغاز شد.

وی، در ادامه افزود: طرح آبیاری قطره ای تیپ در سطح ۴۹ هکتار در یکی از مزارع واقع در دشت مهیار با هزینه‌ای بالغ بر شش هزار و ۳۷۰ میلیون ریال شامل ۳ هزار و ۴۷۲ میلیون ریال از محل کمک‌های بلاعوض دولتی و ۲ هزار و ۸۹۸ میلیون ریال آورده شخصی به بهره‌برداری رسید.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شهرضا، بیان کرد: طرح آبیاری بارانی در سطح ۴۴ هکتار در یکی از مزارع واقع در منطقه پرزان از توابع شهرضا با هزینه‌ای بالغ بر ۴ هزار و ۴۶ میلیون ریال شامل ۲ هزار و ۴۰۶ میلیون ریال کمک بلاعوض دولتی و هزار و ۶۴۰ میلیون ریال آورده شخصی به بهره‌برداری رسید.

باقری، در بخش دیگری از سخنان خود، ظهار کرد: جهاد کشاورزی شهرضا طرح مبارزه با خشکسالی را تدوین کرده است و برای هر روستا طرحی پیش‌بینی می‌شود.

وی، ادمه داد: این طرح نیازمند اعتبارات است زیرا خشک‌سالی روستاها را خالی از سکنه کرده است، روستاها در این طرح اولویت‌بندی می‌شوند و طرح‌های تغییر الگوی کشت، تجمیع اراضی و بازسازی قنوات اجرایی می‌شود.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شهرضا اذعان کرد: قنات روستای باغ‌سرخ شهرضا ۱۰۰ متر ریزش کرده و دیگر امکان آبیاری نیست، این در حالی است که اعتبارات ماده ۱۲ تنها در خود استان هزینه می‌شود و چند سالی است که در جنوب استان هزینه نشده و باید پیگیری شود تا در شهرضا اعتبارات ماده ۱۲ اختصاص پیدا کند.

باقری، با بیان اینکه اعتبارات شهرستان کم است، بیان کرد: به دنبال آن اعتبارات جهاد کشاورزی هم پاسخگو نیست چنانچه امسال تنها ۵۰ درصد از اعتبارات استان به شهرضا تعلق گرفت.

وی، گفت: باید اعتبارات بخش خشکسالی و ماده ۱۲ برای شهرضا پیگیری شود، زیرا شهرستان شهرضا به عنوان نخستین شهرستانی است که طرح جامع الگوی کشت آن آماده شده است و این شهرستان در اجرای طرح جامع الگوی کشت در استان پایلوت است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شهرضا، در بخش دیگری از سخنان خود از ایجاد پوشش حفاظتی دربیش از ۱۳ هزار هکتار از اراضی شهرستان شهرضا خبر داد و افزود: به منظور اجرای قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغ ها، بررسی درخواست های تغییر کاربری اراضی جهت طرح های مسکونی ، صنعتی ، تجاری ، طرح های عمرانی،بررسی و رسیدگی به درخواست متقاضیان طرح های مرتبط با فعالیت های بخش کشاورزی،پیگیری و اقدامات لازم به منظور جلوگیری از تغییر کاربری غیر مجاز اراضی کشاورزی انجام می شود.

باقری، اضافه کرد: در دوماهه دی و بهمن سال جاری گشت حفاظت از اراضی کشاورزی، جلوگیری از تغییر کاربری غیر مجاز اراضی کشاورزی در سطح ۱۳ هزار هکتار، شناسایی اراضی تغییر کاربری غیر مجاز در سطح اراضی کشاورزی و باغات ۱۲۲ مورد و توقف عملیات تغییر کاربری غیر مجاز ۶۷ مورد را در دستور کر خود قرار داده است.

وی، تصریح کرد: ارسال پرونده های غیر مجاز به مراجع قضایی هفت مورد، بررسی پرونده های تداخلات شش مورد در سطح هزار هکتار، تعیین تکلیف وضعیت ثبتی اراضی و ساختمانهای فاقد سند رسمی ۲۹ مورد، پاسخگویی به نقل و انتقال اراضی زراعی ۲۸ مورد، تعیین تکلیف وضعیت ثبتی اراضی ۱۶ مورد، بازدید از اراضی کشاورزی جهت اخذ انشعابات و تغییر کاربریهای مجاز۱۹۹ مورد، از جمله دیگر اقدامات انجام شده در این زمینه بوده است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شهرضا، در ادامه افزود: تنظیم سند اجازه واگذاری اراضی در سطح ۳۸ هزار متر مربع ، تکمیل فرم عوامل نظارتی تبصره یک و تبصره چهار به تعداد پنج مورد ، تکمیل فرم عوامل نظارتی ماده یک به تعداد ۱۶ مورد و تکمیل فرم عوامل نظارتی ماده دو به تعداد دو مورد، انجام شده است.

باقری، با اشاره به شرکت کارشناسان این مدیریت در دو جلسه تقویم املاک ۱۳۹۶ و شرکت در جلسه تقویم و قیمت گذاری شهرستان و بررسی پرونده ها و قیمت گذاری پرونده های تغییر کاربری غیر مجاز به تعداد ۱۵ مورد، اظهار کرد: مشاوره و آموزش چهره به چهره افراد جهت جلوگیری از تغییر کاربری غیر مجاز برای ۳۷۸ نفر و برگزاری دوره های آموزشی حفظ کاربری اراضی کشاورزی جهت آگاهی و فرهنگ سازی کشاورزان و سامانه ۱۳۱ باحضور ۱۷۹ نفراز دیگر اقدامات شاخص دو ماهه دی و بهمن امسال بوده است.

اختصاص کد شناسه زنبورستان جهت زنبورداران شهرضا

مسئول واحد دام جهاد کشاورزی شهرستان شهرضا، نیز در این جلسه از اختصاص کد شناسه زنبورستان جهت زنبورداران به منظور تسهیل در شناسایی ونظارت برفعالیتهای زنبورداران شهرضا، خبر داد و فزود: آمارشمارش سالیانه زنبورعسل در دی ماه تکمیل وبه استان ارسال شد.

وجیهه فرقانی، اضافه کرد: درشمارش سالیانه کلنی های زنبورعسل در سال جاری به هر زنبودار یک کدشناسه ۱۶ رقمی زنبورداری اختصاص یافت که درج این کد برروی کلنی ها الزامی می باشد.

وی، تصریح کرد: این کد در شناسایی کامل زنبوردار موثرمی باشد و به منظور ایجاد وحدت رویه در نظارت برفعالیت های زنبورداری و سایر امورمرتبط با زنبورداران ضرورت دارد.

اجرای طرح بهبود مدیریت مرغداری های گوشتی شهرستان شهرضا

مسئول واحد دام جهاد کشاورزی شهرستان شهرضا، همچنین با اشاره به اجرای طرح بهبود مدیریت مرغداریهای گوشتی شهرستان شهرضا، بیان کرد: طرح بهبودمدیریت مرغداری های گوشتی که سالهاست توسط مدیریت طیور سازمان جهادکشاورزی استان اصفهان با اجرای اداره امور دام مدیریت جهادکشاورزی شهرضا  انجام می گیرد.

فرقانی، عنوان کرد: در سال جاری نیز توسط کارشناسان اموردام مدیریت در ۹ واحد مرغداری های گوشتی این شهرستان انجام گردید که نتایج استحصالی این طرح  به مدیریت طیور سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان  وسپس به وزارت خانه ارسال خواهد شد.

وی، اضافه کرد: هرساله نتایج این طرح با همکاری مرکز تحقیقات وآموزش کشاورزی ومنابع طبیعی استان اصفهان آنالیز وبررسی می شودکه نتایج آن باعث مشخص شدن  آمار جوجه ریزی – میزان تولید گوشت سفید،تعیین مصارف سوخت ، انرژی و..می گردد و برنامه ریزی لازم جهت واردات نهاده ها و…بر این اساس انجام می شود.

مسئول واحد دام جهاد کشاورزی شهرستان شهرضا، در بخش دیگری از سخنان خود، با بیان اینکه مرکز پرورش بز سانن در شهرضا به صورت آزمایشی و توسط بخش خصوصی در حال اجرا است، اظهار کرد: این طرح با هدف ارتقای بهره‌وری در پرورش دام سبک و با استفاده از روش‌های ترکیب ژنتیکی انجام می‌شود و بهبود صفات مادری به ویژه افزایش تولید شیر و چند قلوزایی برنامه‌ریزی شده است.

موردی از آنفولانزاای پرندگان در شهرضا گزارش نشده است

فرقانی، با اشاره به آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان، اذعان داشت: آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان تا یک قدمی شهرضا آمده است اما با اقدامات شبکه دامپزشکی شهرستان شهرضا کنترل شده است.

وی، با بیان این‌که نباید به خاطر پرورش چند مرغ بومی یک صنعت نابود شود، افزود: برای پرورش مرغ بومی مجوزی در جهاد کشاورزی شهرضا صادر نشده است و سعی کردیم تا کنترل این بیماری مجوزی صادر نشود.

مسئول واحد دام جهاد کشاورزی شهرستان شهرضا، با تأکید بر اینکه خودروهایی که در روستاها اقدام به فروش مرغ می‌کنند باید جلوی آنها گرفته شود، تأکید کرد: چون قیمت این مرغ‌ها پایین است، روستائیان از آن استقبال می‌کنند.

انتهای پیام/

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.