سرویس: اخبار شهرضا ۱۹:۲۷ - شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۶

رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان شهرضا خبرداد؛

شناسایی ۹ زن مبتلا به سرطان در شهرضا

رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان شهرضا گفت: از مجموع ۸۶۷ نفر از زنانی که از ماما به پزشک متخصص ارجاع شدند، ۹ نفر مبتلا به سرطان شناسایی شدند.

به گزارش شهرضانیوز، حجت الله تنهایی شامگاه امروز در نشست خبری عنوان کرد: سرطان یکی از مشکلات اصلی نظام سلامت در ایران است که مبارزه با آن، نیازمند برنامه‌ریزی مسولان و جلب مشارکت مردم است

وی، اضافه کرد: پویش ملی مبارزه با سرطان از تاریخ یکم الی هفتم بهمن‌ماه امسال از طرف وزارت بهداشت با اهداف زیر طراحی و ابلاغ شد.

رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان شهرضا، هدف از اجرای این طرح را کاهش بروز و مرگ و میر ناشی از سرطان و بهبود کیفیت زندگی بیماران مبتلا به سرطان برشمرد و فزود: سرطان به مجموعه بیماری‌هایی اطلاق می‌شود که از تکثیر مهار نشده سلول ها پدید می‌آیند.

سرطان، نتیجه رشد غیرعادی سلول‌ها

تنهایی، با بیان اینکه سلول‌های سرطانی از سازوکارهای عادی تقسیم و رشد سلول‌ها جدا می‌افتند، گفت: علت دقیق این پدیده نامشخص است ولی احتمال دارد عوامل ژنتیکی یا مواردی که موجب اختلال در فعالیت سلول‌ها می‌شوند در هسته سلول اشکال وارد کنند.

وی، اضافه کرد: از جمله این موارد می‌توان از مواد رادیو اکتیو، مواد شیمیایی و سمی یا تابش بیش از حد اشعه‌هایی مانند نور آفتاب نام بر؛ در یک جاندار سالم، همیشه بین میزان تقسیم سلول مرگ طبیعی سلول و تمایز، یک تعادل وجود دارد.

رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان شهرضا، بیان کرد: سرطان شامل همه انواع تومورهای بدخیم می‌شود که در پزشکی آن‌ها را بیشتر با نام نئوپلاسم می‌شناسند.

تنهایی، با بیان اینکه وقتی که یکی از سلول‌های بدن، در اثر عوامل مختلف، دچار رشد غیرطبیعی و باعث رشد غیرعادی سلول‌های دیگر می‌شود در نهایت منجر به تولید تومر می‌شود، اظهار کرد: این فرایند آن قسمت را از کار می‌اندازد و به قسمت‌های دیگر نیز سرایت می‌کند.

با افزایش سن احتمال ابتلا به سرطان افزایش می یابد

وی، همچنین با بیان اینکه احتمال بروز سرطان در سنین مختلف وجود دارد، گفت: با افزایش سن احتمال ابتلا به سرطان زیادتر می‌شود چنانچه سرطان باعث ۱۳درصد از عوامل مرگ و میر انسان ها است.

رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان شهرضا، ۷۰ درصد مرگ‌های ناشی از سرطان را در کشورهای درحال توسعه برشمرد و افزود: این در حالی است که مرگ و میر در کشورهای پیشرفته و توسعه یافته که روند افزایشی را طی کرده‌اند به خوبی تحت کنترل درآمده است.

تنهایی، در بخش دیگری از سخنان خود، بیان کرد: بر اساس بررسی‌های تازه، افزایش امید به زندگی به این معنی است که افراد بیشتر عمر می‌کنند و لذا تعداد بیشتری از آنها تحت تأثیر این بیماری قرار خواهند گرفت اما سبک زندگی بهتر مانند کاهش وزن و سیگار نکشیدن، می‌تواند تأثیر مهمی در عدم ابتلا به این بیماری داشته باشد.

وی، با اشاره به راهکارهای علمی برای جلوگیری از ابتلا به سرطان، عنوان کرد: عواملی در زندگی روزمره مانند چاقی، گوشت قرمز یا استفاده از دخانیات خطر ایجاد و رشد تومور را افزایش می‌دهد، دنبال کردن یک روش زندگی سالم می‌تواند خطر ابتلا به سرطان را در طول زندگی یک فرد از ۵۰ درصد به ۳۰ درصد کاهش دهد.

تنهایی، بی بیان اینکه چاقی از مهمترین علل ابتلا به سرطان است، اظهار کرد: سازمان ملل متحد از افزایش سرطان‌های ناشی از چاقی در کشورهای توسعه یافته خبر داده است،چنانچه تنها در سال ۲۰۱۲ بیماری چاقی در کشورهای توسعه یافته باعث ابتلای ۴۸۱ هزار نفر از مردم این کشورها به بیماری سرطان، به ویژه در میان زنان شده است.

وی، در ادامه این مطلب افزود: مصرف دخانیات در ایجاد سرطان در مجاری تنفسی نقش اساسی دارد و ۹۰درصد ابتلا به سرطان ریه به دلیل کشیدن سیگار رخ می‌دهد.

رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان شهرضا، مصرف الکل را از علل شایع در ابتلا به سرطان‌های دهان، حنجره و مری دانست و فزود: این عامل به دلیل ایجاد سیروز الکلی احتمال بروز سرطان کبد را بالا می‌برد.

تنهایی، اضافه کرد: برخی از پرتوها همچون پرتوهای فرابنفش خورشید، عفونت‌های باکتریایی یا ویروسی و افزایش سن احتمال دچار شدن به برخی سرطانها را به شدت افزایش می‌دهد.

وی، گفت: اغلب سرطان‌ها در سنین حدود ۵۵ سال یا بیشتر از آن رخ می‌دهند. سرطان یکی از علت‌های اصلی مرگ در میان زنان ۴۰ تا ۷۹ سال و مردان ۶۰ تا ۷۶ سال است، سرطان کودکان کمتر از ۱۵ سال را نیز دچار می‌کند.

رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان شهرضا، در بخش دیگری از سخنان خود، درخصوص وضعیت بیماری سرطان در این شهرستان، عنوان کرد: غربالگری سرطلان در برنامه ایراپن شامل سرطان کولورکتال جهت زنان و مردان ۵۰ تا ۶۹ سال، سرطان پستان در زنان ۳۰ تا ۶۹ سال و سرطان دهانه رحم در زنان ۳۰ تا ۵۹ سال است.

تنهایی، تصریح کرد: در ۹ ماه امسال تعداد ۱۳٫۳ درصد از جمعیت ۱۳۷ هزار و ۱۶ نفری شهرستان که شامل ۱۸ هزار و ۲۸۵ نفر ۵۰ تا ۶۹ سال هستند در غربالگری سرطان کولورکتال شرکت کرده‌اند که ۷۱ درصد از این افراد که شامل ۱۲ هزار و ۴۳۳ نفر بودند درخصوص سرطان روده بزرگ غربالگری شدند.

وی، ادامه داد: ۸۹٫۳ درصد از افرادی که غربالگری روده بزرگ شدند شامل ۱۱ هزار و ۱۱۵ نفر بودند که آزمایش fit درمورد آن ها انجام شد و تست fit 3.3 درصد از این افراد شامل ۳۷۱ نفر مثبت گزارش شد.

رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان شهرضا، اظهار کرد: از مجموع افراد غربالگری سرطان روده بزرگ، برای ۹ دهم درصد شامل ۱۱۴ نفر تست کولونوسکوپی انجام شد که در هفت نفر از این افراد سرطان کولورکتال شناسایی شده، ۲۳ نفر مبتلا به پولیپ روده، ۱۷ نفر مبتلا به هموروئید و ۵۳ نفر نیز نرمال بوده اند.

تنهایی، عنوان کرد: از ۳۰ هزار و ۱۲۶ نفر از جمعیت زنان ۳۰ تا ۶۹ سال، برای ۱۶ هزار و ۲۵۷ نفر غربالگری سرطان پستان انجام شد که ۸۶۷ نفر مشکوک از ماما به پزشک متخصص ارجاع داده شدند و ۹ نفر از آنان مبتلا به سرطان بودند.

وی، بیان کرد: از مجموع جمعیت ۲۹ هزار و ۲۸۷ نفر از جمعیت جمعیت زنان ۳۰ تا ۵۹ سال شهرستان، برای ۱۴ هزار و ۶۳۱ نفر غربالگری سرطان دهانه رحم انجام شد که ۶۲۹ نفر از این افراد ارجاع شده درخصوص سرطان سرویکس ازماما به متخصص ارجاع داده شدند.

رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان شهرضا، اظهار کرد: تعداد نمونه پاپ اسمیر و HPV برای ۱۳ هزار و ۵۲۲ نفر انجام شده که در ۲۰۷ نفر HPV مثبت گزارش شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.