سرویس: اخبار شهرضا ۱۶:۵۵ - جمعه ۲۹ دی ۱۳۹۶

کارشناس مسائل دینی مطرح کرد؛

ضرورت توجه به سیر منطقی بحث در اثبات نظریه ولایت فقیه/ تبیین لزوم امامت پیشوایان معصوم مقدمه بحث در باب ولایت فقیه است

کارشناس مسائل دینی با بیان اینکه برای ارائه بحثی مفید و مؤثر و در عین حال کوتاه و گویا و پیگیری مراحل در تبیین مسئله ولایت فقیه ضروری است، گفت: به نظر می رسد سیر منطقی بحث در تبیین این مسئله کم تر مورد توجه قرار گرفته است.

به گزارش شهرضانیوز؛ حجت الاسلام محمد ابراهیم کفیل در گفت و گو با خبرنگار شهرضانیوز در رابطه ما مسئله دینی و سیاسی ولایت فقیه، اظهار کرد: سخن از ولایت فقیه و بحث و گفتگو پیرامون آن خصوصا در دهه های اخیر بیشتر مورد توجه صاحب نظران قرار گرفته است.

کارشناس مسائل دینی با بیان اینکه در زمینه ولایت فقیه مقالات و سخنرانی های زیادی بیان شده است، تصریح کرد: به نظر می رسد سیر منطقی بحث کمتر مورد توجه قرار گرفته و در نتیجه گفته ها و نوشته ها با سوء برداشت ها و مغالطاتی همراه بوده و مواضع یا اشکالات افراد در ورای این مغالطه ها مخفی مانده است.

وی با بیان اینکه برای ارائه بحثی مفید و مؤثر و در عین حال کوتاه و گویا و پیگیری مراحل در تبیین مسئله ولایت فقیه ضروری است، عنوان کرد: یکی از ضروریات بحث در رابط با ولایت فقیه، مسئله ضرورت حکومت است.

حجت الاسلام کفیل ادامه داد: ابتدا باید ضرورت وجود حکومت برای جامعه تبیین شود، چرا که بدون پذیرش این اصل، سخن گفتن از نوع حکومت، سخنی گزاف و بدون پشتوانه خواهد بود.

کارشناس مسائل دینی اذعان کرد: در بحث از ولایت فقیه ممکن است زمانی که طرف مقابل پس از آن که از استدلال برای نفی ولایت فقیه عاجز و ناتوان شد، به نفی ضرورت حکومت برای جامعه متوسل شود.

وی بیان وسعت قلمرو دین را یکی دیگر از ضروریات بحث در این مورد دانست و گفت: پس از آن که وجود حکومت برای همه جوامع ضروری دانسته شد باید معلوم شود که دین به مسئلۀ حکومت توجه دارد و یا خیر و نگاه دین در این زمینه به چه صورت است.

حجت الاسلام کفیل خاطرنشان کرد: وجود توصیه نوع ویژه ای ازحکومت برای جامعه و بررسی برنامه ریزی های دین در این زمینه باید مورد توجه قرار گیرد.

کارشناس مسائل دینی تاکید کرد: به عبارت دیگر باید معلوم شود که پیامبر (صلی الله علیه و آله) در کنار مسئولیت های چهارگانه رسالت یعنی دریافت وحی، ابلاغ وحی، تبیین معصومانه وحی و قضاوت بین مردم موظف به تشکیل حکومت هم بوده اند؟

وی با بیان اینکه باید این مسلئه روشن شود که آیا اداره جامعه هم یکی از شئون پیامبری پیامبر اکرم(صل الله علیه و آله) بوده است، تصریح کرد: اگر کسی قلمرو دین را محدود به خدا و آخرت بداند و برای پیامبر وظیفه ای جز دریافت و ابلاغ وحی قائل نباشد و پذیرش مسئولیت ادارۀ جامعه توسط پیامبر عظیم الشأن اسلام  را جدای از وظیفه رسالت و پیامبری ایشان تصور کند، سخن گفتن از ولایت فقیه با او اتلاف وقت است.

حجت الاسلام کفیل تبیین لزوم امامت پیشوایان معصوم (علیهم السلام) در جامعه را یکی دیگر از الزامات بحص در باب ولایت فقیه دانست و گفت: در این مرحله باید روشن شود که هدایت و رهبری جامعه همراه با مسؤلیت بیان و تبیین معصومانه وحی و قضاوت بین مردم پس از پیامبر (صلی الله علیه و آله) از طرف خداوند به امامان معصوم (علیهم السلام) منتقل شده و جانشینان آن حضرت منصوب و برگزیده از طرف خداوند متعال هستند تا بتوان در مسئله ولایت فقیه صحبت کرد.

کارشناس مسائل دینی ادامه داد: در صورت توجه به این مسائل می توان به خوبی به مسئله ولایت فقیه پرداخت و به شبهات دشمنان در این زمینه پاسخ داد.

انتهای پیام/

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.