سرویس: اخبار شهرضا ۰۸:۴۵ - یکشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۶

فعال عرصه شعر شهرضا:

استاد پریش شعر محلی را به حد اعلی خود رساند/ وجود انجمن ادبی به تنهایی در جریان شعر حرکت ایجاد نمی کند

فعال عرصه شعر شهرضا با بیان اینکه استاد پریش شعر محلی را به حد اعلی خود رساند، گفت: وجود انجمن یا نصب تابلو به نام انجمن حرکت ایجاد نمی کند، مهم محتوای انجمن و وجود افراد و اساتید دارای روحیات خوب در انجمن ها است.

به گزارش شهرضانیوز؛ حجت الله اباذری در گفت و گو با خبرنگار شهرضانیوز در رابطه با وضعیت شعر شهرستان شهرضا و جایگاه آن اظهار کرد: بدون شک زبان شعر آیینه باورها و اندیشه مردم هر سرزمین به شمار می رود.
این شاعر اهل شهرضا با بیان اینکه تمام ملیت ها و اقوام مختلف با بافت های اجتماعی متفاوت در قالب های مختلف شعری با موضوعات عاشقانه، عارفانه، حماسه، پند و اندرز، مراثی و شعر گفته اند، تصریح کرد:  در این مسیر پر فزاز و نشیب شهرستان ادیب پرورمان دین خود را به ادبیات ادا کرده و برگ های زرین زیادی از خود به یادگار گذاشته که بسی مایه مباهات است.
وی اساتید نام آوری همچون استادان الهی قمشه ای، آقا محمد رضا قمشه ای، زاهد قمشه ای، میرزا نصراله زارعان، ناصح قمشه ای، آشفته، پریش و ریحان را از پرچمداران شعر وحکمت وعرفان این شهر دانست.
اباذری با بیان اینکه آن اصطلاح یونانچه ای که برای شهرضا به کار برده اند به خوبی در گذشته شعر شهرضا دیده می شود، خاطرنشان کرد: در هر نقطه ای از کشور که شاعران ما حضور داشتند و یا آثار ان ها خوانده می شده، تحسین مردم و ادیبان آن منطقه را به همراه داشته و دارد.
شاعر پیشکسوت شهرستان با اشاره به ویژگی هایی که در دوره های گذشته سبب رشد شعر در شهرضا شده است، اظهار کرد: در آن دوره اساتیدی که فعال بودند، با عشق و علاقه همت می کردند که شاگردان خوبی پرورش دهند؛ اساتید ما بدون هیچ حب و بغضی و یا این که خودشان را مطرح کنند شاعران ناموری را پرورش دادند.
وی ادامه داد: اکثر اساتید شعر شهرضا در آن دوره خود را فدا می کردند تا جوانان و افراد تازه کار رشد کنند و لذا نسلی با کوله باری از علم و معرفت رشد کردند.
فعال عرصه شعر شهرضا با بیان اینکه تا زمانی که امثال استاد آشفته، پریش و ریحان در قید حیات بودند جلسات خانگی و رسمی بسیار فعال بود، گفت: می توان از جلسات استاد آشفته مرحوم شیرعلی، طالع ، سید مسعود میرشجاعی و انجمن ادبی جوانان نام برد.
اباذری ادامه داد: از خصوصیات دهه شصت تا هشتاد وجود اساتید ادبیات بسیار متواضع و کارکشته ای چون استادان مجرد، آقاسی، تاکی، جمالی، عموحیدری، شکور و ایرج مجیری سوزان بود که نه قصد کسب شهرت داشتند و نه جویای نام چرا که خود از اساتید زبده و بنام بودند که گذر زمان این اساتید را در قلوب مردم جای داده بود که با وجود این خصلت در انجمن ها حضور پیدا می کردند و راهنما و نقاد دلسوزی برای شعرای جوان بودند.
وی تصریح کرد: متاسفانه هم اکنون در جامعه ادبی شهرستان آن روحیات بسیار کم رنگ شده است که خود جای تامل دارد.
اباذری در پاسخ به سوال خبرنگار ما در رابطه با چرایی سرد شدن آتش شعر در شهرضا با وجود فعالیت انجمن های ادبی متعدد در شهرضا، گفت: وجود انجمن یا نصب تابلو به نام انجمن حرکت ایجاد نمی کند، مهم محتوای انجمن است و مهم وجود افراد و اساتید دارای روحیات خوب در انجمن ها است.

وی تاکید کرد: شاعران وفعالانی هستند که از دهه شصت به بعد با استاد آشفته، پریش و….. همنشینی زیادی داشتند و در مکتب آنها زانو زده اند که متاسفانه هم اکنون از آن ها خبری نیست و به انزوا رفته اند.
اباذری در پاسخ به سوال خبرنگار ما در رابطه با شعر محلی شهرضا و لزوم وجود یا عدم وجود آن و وضعیت آن در سطح شهرستان، خاطرنشان کرد: بنده از اولین شاگردان استاد پریش بودم، همیشه در کنار این استاد بزرگ بوده ام؛ همه ما نیک می دانیم که شعر با گویش محلی این استاد آزاده چونان مزرعه ای بود که ایشان در کمال ظرافت در آن کاشت ، داشت و به بهترین نحو محصولی در حد اعلا برداشت کرد و بایستی بدانیم این استاد چیره دست در این مزرعه چیزی برای برداشت دیگران نگذاشته است.

این شاعر اهل شهرضا با بیان اینکه استاد پریش شعر محلی را به حد اعلی خود رساند، تصریح کرد: شعر استاد پریش یک شعر طنر نبود، بلکه یک شعر اجتماعی بسیار قوی با گویش محلی خاص شهرضا بود؛ اگر بادید انصاف قضاوت کنیم اقرار خواهیم کرد که شعر محلی استاد پریش یک دایره المعارف مشتمل بر درد مردم، فرهنگ غنی شهرضا و طومار بی نظیری از دامنه گسترده لغات اصیل و غنی شهرضا بود.

وی ادامه داد: استاد پریش روانشناسی بود چیره دست، نقاشی بود زبردست، لحنی داشت دلنشین، متانتی داشت منحصر به فرد و عکاسی بود که حتی حرکت نسیم از لنز دوربینش پنهان نمی ماند..
اباذری اذعان کرد: به پاسداشت این مرد بزرگ بیائیم فقط شاهکارهای محلی اش را زمزمه کنیم که هر چه می بایست پریش بیان کرد.

اباذری با بیان اینکه شعر محلی استاد پریش جزء دارائی پریش نیست، خاطرنشان کرد: شعر پریش میراثی است که این آزاد مرد به ودیعت به ما سپرده است پس بیائیم میراث دار خوبی باشیم.

انتهای پیام/

همچنین بخوانید:

یک دیدگاه برای “استاد پریش شعر محلی را به حد اعلی خود رساند/ وجود انجمن ادبی به تنهایی در جریان شعر حرکت ایجاد نمی کند”

  1. ناشناس گفت:

    با سلام ما هنوز هم شاعران گرانقدری در حال حاضر داریم که از وجودشان وراهنمایی هایشان وشعرهای بسیار زیبایشان فیض می بریم این بی ادبی وکم لطفی آقای اباذری در مورد بقیه شاعران شهر هست کدام یک از شاعرا ن ریا کرده اند که این چند نفر گه اقای اباذری گفته بی ریا بودن ببخشید من که آقای اباذری را نمی شناسم ولی از لحن حرف زدنش خوشم نیامد.مغرورانه بود مغرورانه

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.