سرویس: اخبار شهرضا ۲۲:۳۱ - شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۶

رونق گردشگری و ضرورت تامین زیرساخت ها؛

خبرهای خوش از احداث اقامتگاه های بوم گردی/ توسعه صنعت هتلینگ در شهرضا ضروری است

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان در ماه های گذشته، خبر از اهدای مجوز ساخت چند اقامتگاه بومگردی در شهرضا داده است که امیدواری به صنعت توریست در شهرضا را دوچندان کرد.

شهرضانیوز– آرمان دباغ/ شهرضا از جمله شهرهای استان اصفهان است که به سبب واقع شدن، در کریدور شمال جنوب کشور و مسیر پرتردد تهران-اصفهان-شیراز، همواره یکی از گردشگر پذیرترین شهرهای استان بوده است.

علاوه بر این نقش استراحتگاهی که شهرضا در طول سالیان اخیر برای صنعت گردشگری استان و کشور بازی کرده است، یکی از دیگر دلایل گردشگر پذیر بودن شهرضا، وجود امامزاده واجب التعظیم، سلطان شاهرضا(ع) است که یکی از فرزندان امام موسی کاظم (ع) بوده و  وجود ملجا شریف او در شهرضا، شهرستان را به عنوان یکی از پنج شهرستان برتر کشور در زمینه توریست مذهبی تبدیل کرده است.

معروفیت امامزاده شاهرضا(ع) در بین مردم کشورمان، قرار گیری این امامزاده در پرترددترین مسیر حمل و نقلی کشور، اعتقاد قشر عظیمی از مردم کشور به این امامزاده واجب التعظیم و نیز نقش مهمی که این امامزاده در زندگی معنوی مردم شهرستان و استان دارد، موجب رواج حضور گردشگران و زوار در فصول گردشگری کشور در شهرضا شده است.

از طرفی همین توجه مردم به این امامزاده سبب رشد، بازارچه ها، پارک ها و استراحت گاه ها و نیز هتل ها و اقامتگاه های وابسته به خود این امامزاده در سال های اخیر شده است.

این استقبال به نحوی بوده است که کاروانسرای سنتی به جا مانده از عهد صفوی در کنار این امامزاده در سال های اخیر با تغییر کاربری توسط یک شرکت خصوصی به هتل سنتی تبدیل شده است.

با افزایش سطح رفاه عمومی و گسترش گردشگری در سال های اخیر و نیز افزایش شمار حضور گردشگران خارجی در کشور که البته بخشی از آن ها را نیز گردشگران مذهبی تشکیل می دهند، گردشگری در ایران به رونق نسبتا خوبی رسیده است و در فضای رکود سنگین در اقتصاد کشور، به عنوان یکی از راه حل های گسترش اشتغال به شمار می رود.

همین امر سبب توجه مسئولان کشور به گردشگری شده است و افزایش زیرساخت ها در این زمینه، آمار گردشگری در سطح کشور را افزایش داده است که تاثیر آن را در فصول پررونق گردشگری در شهرضا نیز شاهد هستیم.

اما آن چه در این مبحث قصد پرداختن به آن را داریم، زیرساخت های گردشگری شهرضا است؛ نقاط اطراف امامزاده شاهرضا(ع) در طول سالیان گذشته تا حدودی با نیازهای روز گردشگران پیش رفته است و مدیریت این آستان نیز سعی کرده است در این زمینه به کمک بخش خصوصی بیاید؛ اما با این وجود هنوز این مکان در فصول گردشگری با کمبود کمی و کیفی استراحتگاه ها برای مسافران مواجه است.

این کمبود هم در تنوع خدمات هتلینگ در این منطقه احساس می شود که آن را به یک هتل سنتی و اتاق های اجاره ای خود آستان محدود کرده است و هم در تعداد اتاق ها که سبب برخی نارضایتی ها و یا رشد اتراق در چادرهای مسافرتی در اطراف محیط حرم مقدس و حتی خیابان های اطراف شده است.

این مشکل کمبود تعداد زیرساخت های اسکان در شهرضا بیش از محیط اطراف آستان امامزاده شاهرضا(ع) به چشم می خورد و عملا شهرضا هیچ گونه زیرساخت استانداری برای اسکان توریست های خارجی در خود ندارد.

در روزهای گذشته مدیر کل میراث فرهنگی استان خبر از صدور مجوز یک اقامتگاه بومگردی در شهرضا داد.

مدیر کل میراث فرهنگی و گردشگری استان اصفهان، درباره سایر طرح های مصوب یازدهمین نشست کمیته فنی سرمایه گذاری گردشگری استان، اظهار کرد: در ادامه این نشست، طرح تاسیس یک کمپ گردشگری در روستای قوام آباد از توابع شهرستان شهرضا، طرح تاسیس دو مجتمع گردشگری در شهرستان نطنز و شهر بادرود از توابع همین شهرستان، طرح تاسیس یک مجتمع گردشگری در منطقه گرگاب در شهرستان شاهین شهر و میمه ، طرح تاسیس یک اکو کمپ گردشگری در شهرستان گلشهر از توابع شهرستان گلپایگان و طرح تاسیس یک مجتمع گردشگری در شهرستان اردستان در کنار سایر طرحهای ارائه شده توسط بخش خصوصی با اکثریت آراء به تصویب رسید.

این خبر اگرچه مایه مسرت و شادی برای میراث فرهنگی شهرستان است و دوستداران میراث فرهنگی را به آینده امیدوار می کند، اما با نقطه مطلوب فاصله زیادی دارد.

پیش از این مدیر کل میراث فرهنگی از تاسیس یک اقامتگاه بوم گردی در روستای هونجان به عنوان منطقه نمونه گردشگری خبر داده بود که تاسیس این دو اقامتگاه شمار تخت های اقامتی در شهرستان را تا حدودی بهبود می بخشد، اما اگر به دنبال افزایش ماندگاری توریست ها و نیز ایجاد زمینه جذب توریست خارجی همانند دیگر شهرهای استان هستیم، باید به سمت گسترش این آمار حرکت کنیم.

از طرفی گسترش این اقامتگاه ها در سراسر شهرستان زمینه معرفی آثار باستانی و هنرهای دستی مردم مناطق مختلف شهرستان را فراهم می کند و در مهاجرت معکوس از شهرها به روستاها تاثیرگذار خواهد بود.

از طرفی در کنار ایجاد اقامتگاه های بوم گردی، احداث هتل های به روز و مدرن نیز دارای اهمیت است تا بتوان به سلایق توریست ها و گردشگران مختلفی که شهرضا را به عنوان مقصد گردشگری خود انتخاب می کنند، پاسخ داد.

پس به نظر می رسد آن چه در زمان فعلی دارای اهمیت است، ایجاد یک نقشه راه برای هدایت سرمایه گذاران بومی و غیربومی در ایجاد اقامتگاه های بوم گردی در نقاط مختلف شهرستان و نیز تکمیل طرح های نیمه تمام و بررسی زمینه های ایجاد پروژه های جدیدی در زمینه ساخت هتل است؛ تا بتوان با ایجاد بسترهای مناسب، شهرستان شهرضا را به نقطه مطلوب در صنعت گردشگری رسناد و با ایجاد اشتغال برای مردم بدومی شرستانف رمینه کاهش آمار بیکاری را در نیز فراهم کرد.

انتهای پیام/

پاسخی بگذارید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.