سرویس: اخبار شهرضا ۱۹:۱۳ - شنبه ۰۹ دی ۱۳۹۶

عضو شورای اسلامی شهر شهرضا:

مشکل محدوده شهری شهرضا با تعریف طرح تفصیلی جدید حل می شود

عضو شورای شهر شهرضا، گفت: تنها راه برای حل مشکل محدوده شهرس شهرضا، تهیه طرح تفصیلی جدید توسط اداره کل راه و شهرسازی استان است که گام های اولیه آن برداشته شده است.

به گزارش شهرضانیوز؛ سعید آقاسی صبح امروز در جلسه شورای اسلامی شهر که با موضوع بررسی طرح جامع شهری برگزار شد، اظهار کرد: نظر به اینکه طرح جامع، فرادستی و تفصیلی برای تعیین محدوده و حریم شهر بوده و مدتی است که همشهریان عزیز شهرضایی در برخی از محله ها با مشکل جدی اخذ امتیازات آب و برق و گاز مواجه هستند که دلیل اصلی آن عدم استقرار منازل یا واحدهای تجاری آن ها در محدوده قانونی شهری است، باید به این مورد رسیدگی کرد.

خزانه دار شورای اسلامی شهر شهرضا با بیان اینکه نه امکان اخذ پروانه ساخت قبل از عملیات ساختمان سازی در این ساختمان ها وجود دارد و نه امکان رسیدگی به تخلفات ساختمانی آنها در کمیسیون ماده ۱۰۰ فراهم است، تصریح کرد: بین سال های ۱۳۵۴ تا ۱۳۵۷ اولین طرح توسعه و عمران جامع شهری توسط مهندسان مشاور ارگانیک و در سال ۱۳۶۷ دومین طرح جامع شهرضا توسط مشاوران شهر و خانه به مساحت یک هزار و ۹۹۱ هکتار تهیه شده است.

وی خاطرنشان کرد: سال ۱۳۶۸ طرح تفصیلی مربوط به طرح جامع ۱۳۶۷ ابلاغ شد، اما طرح های اول و دوم طی سال‌های دهه ۷۰ چندان کاربردی برای توسعه بافت شهری نداشته و در سال ۱۳۸۲ قرارداد بازنگری در طرح تفصیلی توسط مشاور آتک منعقد شد.

آقاسی با بیان اینکه در سال ۱۳۸۸ این طرح با مساحت دو هزار و ۷۰۰ هکتار برای محدوده قانونی شهر ابلاغ شد، گفت: هم اکنون نیز مبنای کار شهرداری شهرضا همین طرح است.

خزانه دار شورای اسلامی شهر شهرضا در ادامه اظهار کرد: سال ۱۳۹۰ قرارداد تهیه طرح جامع جدید شهرضا منعقد و مقرر شد ظرف مدت ۹ ماه تهیه و ابلاغ شود ولی متاسفانه در سال ۱۳۹۵ و پس از بازنگری میدانی کارشناسان شورای عالی شهرسازی و معماری کشور اگرچه برخی از آیتم های طرح پیشنهادی تصویب شد اما به موجب ابلاغ مصوبه در اردیبهشت ۱۳۹۶ حدود ۵۱ هکتار از اراضی شهری از جمله حوالی خیابان کشاورز شمالی و بخشی از خیابان حکیم زاهد و محله شهید چاوشی در طرح جامع خارج از محدوده اعلام شد.

وی افزود: اگر پیگیری مسؤولان محترم شهرستان در شورای عالی شهرسازی و معماری کشور به موقع و قبل از ارسال مصوبه به استانداری انجام شده بود این گره سخت بر امور شهرسازی زده نمی شد که آثار و تبعات منفی آن تا مدت زمان طولانی گریبانگیر شهروندان و شهرداری شود.

آقاسی با بیان اینکه تنها راه حل این مشکل، بازگشت ۵۱ هکتار به محدوده قانونی شهر است، تاکید کرد: تنها راه حل، تهیه طرح تدقیق و طرح تفصیلی جدید توسط اداره کل راه و شهرسازی استان اصفهان است که گام های اولیه آن با تلاش اعضای شورای شهر ، شهرداری شهرضا و رئیس اداره شهرسازی شهرضا برداشته شده و انجام این کار مستلزم ابلاغ طرح جامع شهر در زمینه مصوبه ابلاغی از شورای عالی شهرسازی کشور به استانداری است.

انتهای پیام/

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.