سرویس: اخبار شهرضا ۱۸:۳۳ - سه شنبه ۰۵ دی ۱۳۹۶

شهردار شهرضا:

بخشی از ایمنی ساختمان ها وظیفه شهرداری و بخشی وظیفه شهروندان است/ ساختمان مدیریت بحران شهرضا در آینده نزدیک به بهره برداری می رسد

شهردار شهرضا با بیان اینکه ساختمان مدیریت بحران باید به عنوان مقاوم ترین ساختمان شهر در بحران ها پایداری خود را حفط کند، گفت: این ساختمان در شهرضا در حال تکمیل است و یک سری نواقضی دارد که تکمیل آن جز برنامه های شهرداری قرار گرفته است.

به گزارش شهرضانیوز؛ پنجم دی ماه همزمان با سالروز زلزله تلخ بم و مشکلاتی که برای شهروندان ما در این زلزله پدید آمد و داغ دار شدن خانواده های متعدد در کشور، روز ملی ایمنی در برابر زلزله و کاهش اثرات بلایای طبیعی نام گذاری شده است.

این روز فرصتی است تا با مروری بر ظرفیت‌های موجود و چالش‌های پیش رو در این عرصه، دانش و آگاهی های عمومی را ارتقا بخشیده و با استفاده از قوانین موجود و نیز تصویب قوانین جدید زمینه افزایش ایمنی ساختمان ها که ایمنی جامعه و در نهایت حفظ جان و سلامت میلیون ها هم وطن را در پی دارد، فراهم کنیم.

کشورما از نظر زلزله خیزی و گسل های فعال یکی از کشورهای فعال در زمینه زلزله بوده که در هر دهه شاهد زلزله ها و خسارات زیادی در سطح کشور و داغ دار شدن خانواده های ایرانی بوده ایم, هرچند گسل فعالی در سطح استان اصفهان قرار ندارد اما خطرات ناشی از نشست زمین به دلیل خشکسالی و خالی شدن سفره های آب زیرزمینی موجب شده است پرداختن به موضوع ایمنی ساختمان ها در استان و بالطبع شهر شهرضا مورد توجه قرار گیرد.

به همین دلیل و به مناسبت این روز به سراغ شهردار شهرضا رفتیم تا با این مدیر شهری در این رابطه به گفت و گو بنشینیم.

رحیم جافری در گفت و گو با خبرنگار شهرضانیوز به مناسب روز ملی ایمنی دربرابر زلزله و کاهش اثرات بلایای طبیعی و اقدامات شهرداری در این رابطه، اظهار کرد: این روز بزرگ ضامن سلامتی همه شهروندان و هم میهنان ما است.

بخشی از ایمنی ساختمان ها وظیفه شهرداری و بخشی وظیفه شهروندان است

شهردار شهرضا با بیان اینکه بخشی از ایمنی که باید برای ساختمان های شهرداری ایجاد بشود از وظایف شهرداری است، تصریح کرد: بخشی از این ایمنی مربوط به دست اندرکازران ساخت و ساز و ساختمان ها در سطح شهر است.

وی با اشاره به ضوابط و مقرراتی که در این زمینه وجود دارد، خاطرنشان کرد: به کارگیری این ضوابط و مقررات منافعی برای ایمنی و سلامت مردم و مقاوم سازی ساختمان ها دارد.

جافری با بیان اینکه بخشی از این مسئولیت برعهده مجریان و کسانی است که ساختمان سازی میکنند و در این حرفه مشغول هستند، عنوان کرد: ما هرچقدر بتوانیم مسائل علمی و حرفه ای از جمله آیین نامه ۲۸۰۰ ضدزلزله و مقررات و ضوابط شهرسازی، مقررات استحکام بنا و پایداری ساختمان ها و همچنین اصول و ضوابط بهداشت در ساختمان ها در سه مقوله بسیار مهم اصول فنی، اصول شهرسازی و اصول بهداشتی را در ساختمان ها رعایت کنیم به ایمنی ساختمان ها در برابر زلزله کمک کرده ایم.

ایمن سازی ساختمان ها زمینه ایجاد جامعه ایمن را فراهم می کند

شهردار شهرضا با بیان اینکه این اصول ساختمان ها را در مقابل تنش های احتمالی مقاوم می کند، گفت: این مقاوم سازی به داشتن جامعه ای سالم کمک می کند.

وی با بیان اینکه اجرای این ضوابط به همکاری های دوسویه نیازمند است، خاطرنشان کرد: این همکاری باید بین شهرداری به عنوان مدیر و متولی اور شهری و مجریان و دستگاه های ذی صلاح ثالث از جمله اداره راه و شهرسازی، سازمان نظام مهندسی به عنوان دست اندرکاران ایجاد مسکن و ساخت و ساز صورت گیرد.

جافری با اشاره به لزوم یک همکاری، همدلی و هم افزایی بین دستگاه های مجری و شهروندان در این زمینه، اظهار کرد: این همکاری هم در زمینه سیمای شهری و هم در زمینه استحکام بنا و پایداری ساختمان ها و هم کوتاه شدن مسیر رسیدن به یک جامعه ایمن، کمک های خوبی خواهدکرد.

شهردار شهرضا بیان کرد: توصیه ما به شهروندان عزیز و کسانی که دست اندرکار ساخت ساختمان هستند و یا در این حرفه مشغول هستند این است که  حتما چه در بحث طراحی و مصاحبه و چه در بحث اجرای ساختمان ها و چه در بحث همکاری وهماهنگی با دستگاه های ناظر در زمینه ارائه ضوابط و مقررات شهرسازی هماهنگی و همراهی لازم را داشته باشند تا بتوانیم یک نتیجه مطلوب، مفید همراه با افق خوب و آینده نگر داشته باشیم.

وی در رابطه با آخرین وضعیت سوله مدیریت بحران شهرضا و کمبودهایی که این ساختمان برای تکمیل دارد، عنوان کرد: ساختمان مدیریت بحران یکی از ساختمان هایی است که در زمان بحران ها وظیفه امدادرسانی و کمک به شهروندان و آسیب دیدگان و بحران زدگان را داشته باشد است.

ساختمان مدیریت بحران شهرضا در اسرع وقت به بهره برداری می رسد
جافری با بیان اینکه این ساختمان باید به عنوان مقاوم ترین ساختمان شهر در بحران ها پایداری خود را حفط کند، خاطرنشان کرد: این ساختمان در شهرضا در حال تکمیل است و یک سری نواقضی دارد که از جمله کف پوش و یک سری موارد دیگر از جمله بحث برق ساختمان است که جز برنامه های شهرداری قرار گرفته است که امیدواریم این ساختمان هرچه سریع تر تکمیل شده و مورد استفقاده قرار گیرد.

شهردار شهرضا ادامه داد: نمی توان تاریخ دقیقی برای تکمیل این ساختمان در نظر گرفت ولی پیگیری این هستیم که هرچه سریع تر به بهره برداری برسد.

وی در رابطه با بسته های پیشنهادی شهرد اری برای شهروندان در زمینه ایمن سازی ساختمان ها، تصریح کرد: مشاوره های رایگان همکاران ما در زمینه استحکام بنا و ایمن سازی بناها، بررسی ساختمان ها در زمان صدور استحکام بناها و رعایت آیین نامه ۲۸۰۰ ضدزلزله از جمله اقدامات شهرداری در کمک به ایمن سازی ساختمان ها است.

جافری ادامه داد: از مهندسان محترم سازمان نظام مهندسی دزخواست داریم که همکاری بیشتری با شهرداری داشته باشند تاا بتوانیم مقررات ایمن سازی ساختمان ها را به صورت کامل اجرا کنیم.

انتهای پیام/

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.