سرویس: اجتماعی ۲۰:۰۱ - یکشنبه ۰۳ دی ۱۳۹۶

کارشناس طب سنتی:

مدیریت های موفق در سایه مزاج دم اتفاق می افتد/ مردم کشورهای شرقی مزاج گرم تری نسبت به کشورهای غربی دارند

کارشناس طب سنتی با بیان اینکه مدیریت های موفق در سایه مزاج دم اتفاق می افتد، گفت: اگر کسی بخواهد مشاوری برای تصمیم گیری انتخاب کند، بهتر است این فرد دموی باشد تا او را به سوی جلو راهنمایی کند.

حجت الاسلام سید علی حجازی در گفت و گو با خبرنگار شهرضانیوز در رابطه با ویژگی های انسان های دموی، اظهار کرد: در یک نگاه کلی که برخی از محققان طب سنتی انجام داد ه اند، آن روسای جمهور و رهبرانی موفق بوده اند که از طبع و مزاج دم برخوردار بوده اند.
کارشناس طب سنتی با بیان اینکه چندین ویژگی مهم در بین دموی ها وجود دارد که آن ها را برای مدیریت آماده می کند، اظهار کرد: ویژگی اول افراد دموی این است که صبوری بالایی دارند و این به خاطر حرارت و رطوبت بالا در بین آن ها است.

میزان دقت دموی ها آن ها را برای مدیریت آماده می کند
وی با بیان اینکه افراد دموی تا حدودی بی خیال هستند، خاطرنشان کرد: انسان های دموی علاوه بر این ویژگی ها دارای دقت بالایی هستند که البته از صفراوی ها و سودایی ها کم تر است ولی دقتی است که به درد مدیریت می خورد.
حجازی ادامه داد: دقت بسیار بالا، مانع مدیریت صحیح در افراد می شود و لذا در مدیریت که مدیر تصمیم اصلی را باید بگیرد و یا نظریات دیگران را در نهایت باید تایید کند، ما نیازمند دقتی هستیم که این دقت منجر به تصمیم بشود.

طبع دم بهترین طبع برای مدیریت است
کارشناس طب سنتی اذعان کرد: طبع دم به دلیل رطوبت و انعطافی که دارد این قدرت را به دموی مزاج می دهد که نکات و تفکرات خود را منجر به تصمیم بکند و به همین دلیل به درد مدیریت می خورد.
وی در رابطه به سفارشاتی که ائمه در بحث مدیریت می کردند، خاطرنشان کرد: وقتی امیرالمومنین(ع) کسانی را به عنوان حاکم و فرماندار مناطق مختلف می فرستادند، توصیه هایی داشتند که یکی از توصیه های ایشان این است که با انسان ترسو مشورت نکن.

انسان های ترسو اجازه حرکت رو به جلو به انسان نمی دهند
حجازی ادامه داد: افراد ترسو به عنوان یک فرد سردمزاج شناخته می شوند؛ زیرا این افراد انسان را از نتیجه و به هدف رسیدن می ترساند و اجازه حرکت رو به جلو را به مدیران نمی دهد و همیشه بازدارنده اند.

طبع دم از ترس کم تری برخوردار است
وی با بیان اینکه مزاج دموی چون گرم است از ترس کم تری برخوردار است خاطرنشان کرد: اگر کسی بخواهد مشاوری برای تصمیم گیری انتخاب کند، بهتر است این فرد دموی باشد تا او را به سوی جلو راهنمایی کند.

مدیریت های موفق در سایه مزاج دم اتفاق می افتد
کارشناس طب سنتی با بیان اینکه مدیریت های موفق در سایه مزاج دم اتفاق می افتد، خاطرنشان کرد: انسان های دموی عمر طولانی دارند، این عمر طولانی ریشه در بی خیالی آن ها دارد.

کارشناس طب سنتی در رابطه با جوامعی که طبع اکثریت افراد آن ها گرم و دموی است، عنوان کرد: جوامع دموی دارای مختصاتی هستند که یک سری ویژگی ها را در آن ها درشت می کند و این ویژگی ها در جوامع سرد کم تر دیده می شود.

ایران جز جوامع گرم به شمار می رود
وی با بیان اینکه اروپا از لحاظ مزاجی یک منطقه سرد دسته بندی می شود، اظهار کرد: ایران، هندوستان، عراق، عربستان جوامع گرم تلقی می شوند که در خود ایران مناطقی مانند خوزستان، کرمان و شیراز مناطق گرم ما محسوب می شوند و قسمت هایی دیگر مناطق سردتری محسوب می شوند.
حجازی با بیان اینکه مزاج منطقه، مزاج افراد را تحت تاثیر قرار می دهد، خاطرنشان کرد: ایرانی ها نسبت به سایر مناطق جهان مزاج آن ها گرم محسوب می شود که یک سری ویژگی ها را در آن ها برجسته تر کرده است.

مردم کشورهای شرقی مزاج گرم تری نسبت به کشورهای غربی دارند
کارشناس طب سنتی با بیان اینکه کشورهای شرقی گرم تر از کشورهای غربی هستند، عنوان کرد: همین امر موجب می شود که کشورهای غربی، قانون مند، نظام مند، پایبند به قوانین خود هستند و بسیار مرتب بوده و یک برخورد وسواس گونه نسبت به قوانین دارند.
وی ادامه داد: اما وقتی به سمت شرق دنیا می آییم این روابط وسواس گونه رو به بیخیالی می گذارد تا آن جایی که برای قانون مند کردن مردم مدیران جامعه به سختی می افتند و این ریشه در مزاج افراد دارد و دلیل بر عقب افتادگی و بی فرهنگی این کشورها نیست و قسمتی از آن ها به مزاج برمی گردد.

انسان های گرم مزاج تابعیت کم تری از قانون دارند
حجازی با بیان اینکه اساسا انسان های گرم مزاج تبعیت از قوانین ندارند و پیرامون خود را این گونه می بینند، تصریح کرد: همین امر موجب می شود که این جوامع با مشکلات بیشتری مواجه شوند اما چون مزاج گرمی دارند با این مشکلات کنار می آیند.
کارشناس طب سنتی با بیان اینکه اگرحجم مشکلات فوق طاقت شد آنگاه موجب اعتراض جوامع گرم می شود، خاطرنشان کرد: بنابراین هرچند هم مشکلات در یک مملکت شرقی اوج بگیرد، مردم کم تر نسبت به یک موضوع اعتراض عمومی و راهپیمایی انجام می دهند.
وی خاطرنشان کرد: برای مثال در کشور عراق روزانه شمار زیادی از افراد کشته می شوند، اما درحال طی کردن زندگی عادی خود هستند، در سوریه شخص وقتی شب از خانه بیرون می آمد نمی دانست که آیا شب زده می ماند یا خیر اما عادی برخورد می کرد.
حجازی افزود: یمنی ها این حجم از مصیبت ها و کشتارها را مشاهده می کنند، اما از خانه و کاشانه خود فرار نمی کنند و با مشکلات کنار آمده اند.

مردم کشورهای گرم مزاج آسان تر با مشکلات کنار می آیند
کارشناس طب سنتی تصریح کرد: اوج ناراحتی دشمنان ما نیز همین گونه است که هر چه قدر مشکلات سیاسی، اجتماعی، معیشتی، اقتصادی و… ایجاد می کنند، باز مردم کشورهایی مانند کشور ما با مشکلات کنار می آیند و با سختی ها می سازند.
وی با بیان اینکه کشور ما در دوره هایی مانند اواخر قاجار که وضعیت معیشت و زندگی مردم بسیار سخت شد، با مشکلات کنار آمدند، خاطرنشان کرد: در همین دوره فعلی که داد مردم از سختی های اقتصادی بالا است اگرچه اعتراض می کنند، اما راهپیمایی و تظاهرات نمی کنند و اگر مسئولان بتوانند شرایط را مدیریت کنند، مردم نیز کنار می آیند.
حجازی با بیان اینکه این نوع رفتارها طبیعت مزاج های گرم است، عنوان کرد: اما اگر کار به جایی برسد که کارد به استخوان این جوامع خورد، دیگر هیچ چیز جلودار آن ها نخواهد بود؛ یعنی آن زمانی که نارضایتی ها به حدی زیاد بشودکه حتی یک دموی هم نتواند با آن ها کنار بیاید؛ انسان های دموی ناگهان متحد می شوند و این اتحاد تا تغییر حکومت ها هم پیش می رود.کارشناس طب سنتی گفت: انسان های گرم مزاج با مشکلات کنار می آیند ولی اگر به درجه ای برسد که دیگر قابل تحمل نخواهد بود، سبب ایجاد شورش های وسیع و انقلاب ها می شود.
وی ادامه داد: نمونه های این رفتارها را به خوبی در بحث بیداری اسلامی در کشورهایی مانند لیبی و تونس دیدیم که مردم خود حکومت ها را سرنگون کردند.
حجازی تاکید کرد: این سرنگونی حکومت ها به این دلیل بود که کار به جایی رسید که برای مردم هیچ طاقتی باقی نماند.

اگر صبر مردم دموی مزاج به پایان رسید، نتیجه ای جز شورش و انقلاب نخواهدداشت
کارشناس طب سنتی با بیان اینکه این ویژگی را باید به صورت دقیق مورد توجه قرار داد، اظهار کرد: مناطق دم، توان صبوری و کنار آمدن با مشکلات را دارند، اما این صبر آن ها هم درجه ای دارد و اگر از حد بگذرد موجب انقلاب ها می شود.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.