سرویس: اجتماعی ۱۸:۲۹ - یکشنبه ۰۳ دی ۱۳۹۶

رئیس اداره هواشناسی شهرضا:

شهرضا چهارشنبه هفته جاری بارانی خواهد بود/ دمای هوا از اواخر هفته کاهش می یابد

رئیس اداره هواشناسی شهرضا گفت: وضعیت سیستم های هواشناسی در صبح امروز به گونه ای بود که احتمال بارش برای انتهای هفته وجود خواهدداشت.

ستار سبزعلی عصر امروز در نشست خبری در جمع خبرنگاران با بیان اینکه مرکز پیش بینی استان از احتمال بارش باران در انتهای هفته خبرداده است، اظهار کرد: وضعیت سیستم های هواشناسی در صبح امروز به گونه ای بود که احتمال بارش برای انتهای هفته وجود خواهدداشت.

رئیس اداره هواشناسی شهرضا با بیان اینکه امیدواریم این شرایط حفظ بشود، تصریح کرد: تجربه تلخ ما نشان می دهد که هرچقدر به روزهای بارانی نزدیک می شویم از فعالیت بارشی سیستم ها بر روی منطقه ما کاسته می شود.

وی ادامه داد: این کم شدن فعالیت سیستم ها بر روی منطقه به دلیل افزایش دمایی است که حاصل مسائل متعددی است.

سبزعلی تصریح کرد: زمانی که یک سیستم بارشی در کشورهای همسایه، دریای مدیترانه و یا دریای سرخ تشکیل می شود و به سمت ایران می آید براساس پیش بینی ها و تجربه های سالیان دور، نشان می دهد که این سیستم در کشور بارندگی خواهد داشت اما افزایش دما و سایر پارامترهای جوی به واسطه گرمایش کل زمین، باعث می شود عملکرد قابل انتظاری از سیستم هایی که به منطقه ما وارد می شود، وجود نداشته باشد.

رئیس اداره هواشناسی شهرضا با بیان اینکه براساس پیشبینی ها ما برای چهارشنبه احتمال بارش خواهیم داشت، گفت: البته این یک پیشبینی است و پیشبینی یک علم است که از ایستگاه های هواشناسی سطح زمین و بالای جو، رادار و ماهواره و تحلیل ها استفاده می کند که همه این فرایندها می تواند با خطا مواجه شود.

وی با بیان اینکه نمونه های این خطاها بارها مشاهده شده است، گفت: براساس الگوهای فعلی نقشه ها، در پایان هفته بارش خواهیم داشت تا حداقل از این عدم بارش خارج شویم.

سبزعلی با اشاره به روند افزایش دمایی که از هفته آخر آذرماه در شهرستان ایجاد شده است، خاطرنشان کرد: امروز پیش بینی شده است که دمای هوا تا ۲۲ درجه سانتی گراد برسد و حداقل دما نیز در روز جاری شش درجه سانتی گراد بود.

رئیس اداره هواشناسی شهرضا با بیان اینکه کمینه دمای هوا در فردا براساس پیش بینی ها شش درجه سانتی گراد خواهدبود، خاطرنشان کرد: شاید به دلیل پوشش ابری که در منطقه وجود دارد این کمینه دما بیش از این هم باشد.

وی با بیان اینکه به محض ورود سیستم بارانی به منطقه و خروج آن، دما با کاهش مواجه خواهد شد، خاطرنشان کرد: این دما با این کاهش به شرایط معمول این فصل سال نزدیک خواهد شد.

سبزعلی ادامه داد: پیشبینی بلندمدت ما، دمای نرمال تا اواسط زمستان را نشان می داد که هم اکنون شاهد دمایی بیشتر حد از نرمال در منطقه هستیم، اما در ادامه دی ماه این دما اصلاح خواهدشد.

رئیس اداره هواشناسی شهرضا با بیان اینکه هرچقدر دما کاهش پیدا کند، سیستم های بارشی بهتر عمل خواهد کرد، تاکید کرد: با توجه به افزایش دمای موجود، بارش های آخر هفته به صورت باران خواهد بود و تنها درمناطق کوهستانی و مستعد استان که شاید مناطقی مانند کهرویه و هونجان شهرستان نیز جزء آن ها باشند، احتمال بارش برف وجود خواهد داشت.

انتهای پیام/

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.