سرویس: اجتماعی ۲۰:۲۶ - سه شنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۶

کارشناس طب سنتی:

تولید خون زیاد در افراد دموی سبب سرخ بودن صورت آن ها می شود/ دموی مزاج ها در ورزش بدنسازی موفق خواهندبود

کارشناس طب سنتی با بیان اینکه تولید خون زیاد در افراد دموی سبب سرخ بودن صورت آن ها می شود، گفت: این سرخی به صورتی است که گویی خون در صورت آن ها خودش را نشان می دهد.

حجت الاسلام سیدعلی حجازی در گفت و گو با خبرنگار شهرضانیوز در رابطه با ویژگی های مزاج دم، اظهار کرد: مزاج دموی پس از مزاج صفرا بالاترین مزاج در نظام خلقت محسوب می شود.

مزاج صفرا بالاترین مزاج در عالم هستی است
کارشناس طب سنتی با بیان اینکه مزاج صفرا به عنوان بالاترین مزاج در عالم هستی شناخته می شود، عنوان کرد: آتش به دلیل سبکی که دارد، در عالم ماده بالاترین جایگاه را به خود اختصاص داده است.
وی ادامه داد: به همین دلیل اجنه که از جنس آتش هستند سبک بوده در آسمان سیر میکنند .
حجازی صفرا را ترکیب حرارت و خشکی دانست و گفت: پس از این مزاج یک مرحله پایین تر ترکیب حرارت و رطوبت است که مزاج دم نامده می شود.

نماد حرارت و رطوبت در عالم خارج هوا است
کارشناس طب سنتی با بیان اینکه نماد حرارت و رطوبت در عالم خارج هوا است، عنوان کرد: وقتی می خواهیم ویژگی های دموی مزاج ها را مورد بررسی قرار دهیم باید ویژگی های هوا یعنی گرمی و رطوبت را در بدن انسان های دموی مورد بررسی قرار دهیم.
وی در رابطه با دلیل دموی نامیدن مزاج گرم و تر با وجود اینکه مصداق این مزاج در طبیعت هوا است، گفت : به این دلیل به اشخاص گرم و مرطوب دموی می گوییم که بیشترین حرارت و رطوبت در بدن آن ها است، و از این رو خلط دم در برابر سه خلط بلغم، سودا و صفرا در این بدن بیشتر است .

تولید خون زیاد در افراد دموی سبب سرخ بودن صورت آن ها می شود
کارشناس طب سنتی با بیان اینکه تولید خون زیاد در افراد دموی سبب سرخ بودن صورت آن ها می شود، اظهار کرد: این سرخی به صورتی است که گویی خون در صورت آن ها خودش را نشان می دهند.
وی با بیان اینکه انسان هایی که در بین مردم «لپ گلی» شناخته می شوند، معمولا دموی مزاج هستند، خاطرنشان کرد: این که در قدیم افراد مسن به جوانان پیشنهاد می کردند که به دنبال همسران لپ سرخ بروند به این دلیل است که وقتی فوران خون را در صورت آن ها می دیدند، متوجه دموی مزاج بودن آن ها می شدند.

دموی ها بهترین و قابل تحمل ترین صفات را در خود دارند
حجازی ادامه داد: چون انسان های دموی مزاج به لحاظ روحیات و صفات بهترین و قابل تحمل ترین صفات را در خود دارند، بزرگ ترها به دنبال چنین همسرانی برای فرزندان خود بودند.
کارشناس طب سنتی با بیان اینکه رطوبت و حرارت سبب برجسته شدن برخی یژگی ها در افراد دموی است، خاطرنشان کرد: چشم های گشاده، لب های کلفت از ویژگی های دموی مزاج ها است.
وی با بیان اینکه افراد دموی دارای حرارت هستند، تصریح کرد: لمس دست ها وبدن افراد دموی مانند افراد صفراوی سبب حس شدن حرارت می شود.

افراد دموی نسبت به صفرا و سودا چاغ تر هستند
حجازی با بیان اینکه حرارت به همراه خشکی در افراد صفراوی سبب لاغری این افراد می شود، تصریح کرد: اما افراد دموی نسبت به صفرا و سودا چاغ تر هستند؛ البته چاقی افراد دموی نسبت به چاقی افراد بلغمی کم تر است.
کارشناس طب سنتی ادامه داد: چاقی در دموی ها به خاطر وجود گوشت است اما در بلغمی ها به خاطر چربی است؛ انسان های دموی به این دلیل که خون بیشتری در بدن خود دارند و حرارت هم دارند، این خون هر مقدار بیشتر حرارت ببیند بسته می شود و به گوشت تبدیل می شود.

انسان های دموی در ورزش بدنسازی موفق خواهندبود
وی با بیان اینکه در ورزش های بدن سازی موفق ترین انسان ها، انسان های دموی هستند، تصریح کرد: این موفقیت به این دلیل است که فرایند تولید گوشت در آن ها بیشتر است.
کارشناس طب سنتی با بیان اینکه چاقی افراد دموی سیبی شکل خواهد بود، خاطرنشان کرد: افراد دموی پس از چاقی دارای بالا تنه پهن و قسمت پایینی لاغرتر هستند که افراد صفراوی برخلاف این ها لاغر و یک دست هستند.
وی ادامه داد: افراد بلغمی همانند گلابی چاق می شوند و این به دلیل این است که در قسمت های پایینی بدن آن ها رطوبت زیادتر است و این زیادتر بون به دلیل نشست رطوبت و تبدیل شدن آن به چربی انباشت شده است.

تحرکات انسان های دموی نامحسوس است
کارشناس طب سنتی خاطرنشان کرد: به دلیل بیشتر بودن رطوبت و حرارت در بدن افراد دموی، تحرکات آن ها نیز یک تحرکات بسیار نامحسوس و اثر گذار است.
وی ادامه داد: زمانی که در خانه ای پنجره ای بسته باشد، احساس وجود هوا وجود ندارد، زیرا هوا کاملا نامحسوس است و انسان های دموی نیز حرکاتی هموار با وقار و طمانینه دارند.
حجازی با بیان اینکه تحرکات افراد دموی همراه با طمانینگی است، تصریح کرد: افراد دموی اهل تکه انداختن و صبحت های نیش و کنایه دار نیستند .
وی اظهار کرد: انسان های دموی بسیار ساده عمل می کنند زیرا چیزی برای مخفی کردن ندارند و لذا حرکات آن ها بسیار ساده و قابل رویت است.

رگ ها در پوست افراد دموی مشخص است
وی با بیان اینکه رگ ها در پوست افراد دموی مشخص است، عنوان کرد: دموی ها رگ های خونی بسیار ظاهری دارند و این به دلیل حرکت زیاد خون در بدن آن ها است.
حجازی در پاسخ به سوال خبرنگار ما در رابطه با تفاوت رگ ها در افراد دموی و صفراوی، گفت: صفراوی ها رگ های درشتی دارند اما چون خون کم تری نسبت به دموی ها در آن ها جریان دارد، رگ های آن ها سرخ دیده نمی شود، اما حرکت خون در رگ های برخی از افراد دموی حتی قابل رویت است.

عصبانیت صفراوی ها و دموی ها به دلیل وجود گرمی بالا در آن ها است
حجازی اظهار کرد: عصبانیت صفراوی ها و دموی ها به دلیل وجود گرمی بالا در آن ها است اما وقتی دموی ها عصبانی می شوند، رگ های آن ها بیشتر دیده می شود.
کارشناس طب سنتی ادامه داد: این تعبیر که در عام به کار برده می شود، تحت عنوان اینکه فلان شخص «رگ های گردنش از عصبانیت بیرون زد»، در دموی ها بیشتر از صفراوی ها دیده می شود, عصبانیت افراد صفراوی در صورت آن ها بیشتر خود را نمایان می کند و با پرخاش و حالت بر افروختگی است .
وی با بیان اینکه ما دو نوع عصبانیت داریم، عنوان کرد: یک عصبانیت که همانند انسان های درنده مانند شیر و پلنگ است و در جهت نعره زدن و پاره کردن گوشت است که حرکات آشکار انجام می دهند، اما در عصبانیت سودایی که عصبانیت عقرب گونه است، وقتی فرد عصبانی می شود با نوک، نیش و کنایه طرف مقابل خود را آزار می دهد و چنگ و دندان نمی کشد.
حجازی با بیان اینکه این عصبانیت گرم در صفرا و دم مشترک است، تصریح کرد: البته این نوع عصبانیت در این دو مزاج یک تفاوت دارد و آن این است که افراد صفراوی، هنگام عصبانیت تمام عصبانیت خود را بیرون می ریزد، صورتش کاملا این عصبانیت را نشان می دهد و زرد میشود اما افراد دموی در هنگام عصبانیت به اصطلاح داغ می کنند و صورتشان سرخ میشود .
کارشناس طب سنتی ادامه داد: به همین دلیل تحرکات در افراد دموی هنگام عصبانیت کم تر است، اما افراد صفراوی در عصبانیت زیاد به زد و خورد هم می رسند، دموی ها به دلیل رطوبت بیشتر خشونت کم تری نسبت به افراد صفراوی دارند .

انتهای پیام/

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.