سرویس: اخبار شهرضا ۲۰:۵۰ - دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶

معاون اداره کل جهاد کشاورزی استان اصفهان:

خشکسالی کشاورزی را در وضعیت بحرانی قرار داده است/حتی اگر بارندگی بشود بحران خشکسالی تمام نمی‌شود

معاون اداره کل جهاد کشاورزی استان اصفهان گفت: شرایط نامساعد اقلیمی و استمرار خشکسالی در ۱۰ سال اخیر کشاورزی را در معرض نابودی قرار داده است، این در حالی است که حتی اگر بارندگی به حد نرمال برسد باز هم ۵۰ درصد از بحرانهای موجود باقی خواهد بود.

به گزارش شهرضانیوز، گودرز صادقی شامگاه امروز در آیین تکریم و معارفه مدیران جهاد کشاورزی شهرستان شهرضا که در محل سالن اجتماعات فرمانداری شهرضا برگزار شد، اظهار کرد: در ۵۰ سال گذشته توسعه تکنولوژی در بخش کشاورزی بیشتر در حوزه سخت افزای بوده است که این مسئله در کنار آثار مثبت، اثرات منفی هم داشته است.

وی ، ادامه داد: به کاری گیری تکنولوژی همچون تراکتور و کمباین در بخش کشاورزی باعث بیکاری کارگران بخش کشاورزی شده است مگر اینکه این کارگران در بخش فن آوری و ساخت تجهیزات یا به کارگیری از تجهیزات مورد استفاده قرار بگیرند.

معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی اداره کل جهاد کشاورزی استان اصفهان ، تصریح کرد: شرایط نامساعد اقلیمی و استمرار خشکسالی در ۱۰ سال اخیر کشاورزی را در معرض نابودی قرار داده است، این در حالی است که حتی اگر بارندگی به حد نرمال برسد باز هم ۵۰ درصد از بحرانهای موجود باقی خواهد بود چون در دهه‌های اخیر از منابع آبی زیرزمینی استفاده کرده‌ایم.

صادقی ، اضافه کرد: خرده مالک بودن اراضی کشاورزی معضل دیگری است که به بحرانهای کشاورزی دامن زده است، این در حالی است که تعداد زیادی از بهره برداران بخش خرده مالک کشاورزی کهنسال هستند که این مسئله نیز ضریب نفوذ تکنولوژی در کشاورز را با چالش بیشتری مواجه کرده است.

وی ، اظهار کرد: مناسبات غیراصولی بعد از تولید محصول در بخش کشاورزی مشکل دیگری است که باعث ایجاد دلالی و بازار سیاه در این بخش شده است.

معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی اداره کل جهاد کشاورزی استان اصفهان ، گفت: ضعف بنیه مالی کشاورزان مانع بزرگی در مسیر اجرای طرحهای اصلاح الگوی کشت و آبیاری تحت فشار است.

صادقی ، اذعان کرد: مناسبات قدرت و ارتباطات فرابخشی به نفع بخش صنعت بوده و باعث شده تا هرگز بودجه قانونی مصوب در برنامه های بودجه به بخش کشاورزی اختصاص پیدا نکند.

وی ، اظهار کرد: از مشکلات دیگری که به بحرانهای بخش کشاورزی افزوده فاصله زیاد بین مراکز تولیدی و دانشگاهی است که باعث شده تا همتی برای استفاده از فن آوری در بخش کشاورزی وجود نداشته باشد و از سوی دیگر دانش اموختگان دانشگاهی این بخش توانایی کار میدانی نداشته باشند.

معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی اداره کل جهاد کشاورزی استان اصفهان ، در بخش دیگری از سخنان خود، تأکید کرد: لازم است الگوی کشت اصلاح شود و تکنولوژی های آبیاری برای حفظ منابع آبی موجود تغییر کند.

صادقی ، گفت: در حال حاضر در شهرضا پنج هزار هکتار از اراضی به سیستم آبیاری تحت فشار مجهز است، اسن در حالی است که اعتبارات اختصاص داده شده به این شهرستان در سال گذشته ۱۱ میلیارد تومان بوده و برای اختصاص این اعتبارات در آینده نیز هیچ محدودیتی وجود ندارد.

وی ، اضافه کرد: ۹۵ درصد از بودجه کل کشور در بخش عمرانی به صورت اسناد خزانه است این در حالی است که ۸۰ درصد از این اعتبارات در بخش آبیاری تحت فشار به صورت تسهیلات نقدی است.

معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی اداره کل جهاد کشاورزی استان اصفهان ، گفت: بعد از انقلاب بخش عمده ای از شرکتهای تعاونی کشاورزی و دامداری تجزیه شدند که ثمره آن افزایش کشاورزی خرده مالک و صرف اعتبارات زیاد برای احیای آنها بود.

صادقی ، اظهار کرد: یکی از ضروری ترین طرحها در بخش کشاورزی توسعه فعالیتهای ترویجی و پهنه بندی اراضی و اجرای طرح حضور مهندسان کشاورزی در مزارع است به همین دلیل از ۴۰ روز قبل برنامه آموزش کارشناسان در مرکز کبوترآباد آغاز شده است.

وی ، در ادامه با تأکید بر توسعه صنایع تبدیلی در بحش کشاورزی تصریح کرد: یکی از مهمترین دلایلی که باعث رفع بخشی از مشکلات تولیدکنندگان شیر در استان شده اجاید صنایع تبدیل به شیر خشک بوده است.

معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی اداره کل جهاد کشاورزی استان اصفهان ، گفت: از مجموع دو میلیارد تومان اعتبارات استانی در اردیبهشت و خردادماه امسال ۲۵۰ میلیارد تومان برای احیای قنوات شهرضا اختصاص یافت اما اختصاص این اعتبارات دیگر در اختیار ما نیست.

صادقی ، همچنین بیان کرد: مدیر جهاد کشاورزی شهرضا به خواسته خود شهرضا را ترک کرده است و امیدواریم در دوران مدیریت جدید خدمات انجام شده ادامه یابد.

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.