سرویس: اخبار شهرضا ۰۱:۱۴ - دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶

رییس مرکز بهداشت شهرضا خبر داد:

اپیدمی آنفولانزا در شهرضا تا ۲ ماه دیگر ادامه دارد

رییس مرکز بهداشت شهرضا گفت: اپیدمی آنفلوانزای فصلی از آذر ماه سال جاری آغاز شده و احتمالا تا دو ماه دیگر ادامه خواهد داشت.

به گزارش شهرضانیوز، آنفلوانزا یک بیماری ویروسی بسیار مسری عفونی و تنفسی ناشی از آلودگی با ویروس آنفلوانزا است و به سرعت می تواند از فردی به فرد دیگر منتقل شود.

این روزها شاهد افزایش موارد ابتلا به این بیماری در شهرضا هستیم، به همین دلیل جهت آگاهی از علائم خطر، راه‌های ابتلا و شیوه پیشگیری از آن و همچنین وضعیت شهرضا از نظر شیوع این بیماری به سید حجت الله موسوی ، رییس مرکز بهداشت شهرستان شهرضا گفت و گویی را انجام دادیم:

علائم اولیه ابتلا به بیماری آنفولانزا چیست؟

هر فرد با شروع ناگهانی تب بیشتر از ۳۸ درجه سانتیگراد دهانی  و سرفه یا ناراحتی گلو  به همراه چند علامت از علایم خستگی، لرز ، ضعف ، درد عضلانی  ،  ناراحتی گلو ، قرمزی مخاطات و تماس با فرد مشکوک به آنفلوانزا را در خود مشاهده کرد به شرط اینکه تشخیص دیگری مطرح نباشدباید نسبت به ابتلا به این بیماری احساس خطر کند.

تفاوت بین آنفلوانزای پرندگان ، فصلی و پاندمی آنفلوانزا چیست ؟

هر سه نوع بیماری توسط ویروسهای گروه آنفلوانزا ایجاد می شوند، بیماری اول در پرندگان ایجاد آنفلوانزا می‌کند و آنفلوانزای فصلی هر ساله در فصل زمستان و ماه های سرد سال رخ می دهد و در انسانها ایجاد آنفلوانزا می کند و دامنه آن محدودتر از پاندمی است که پاندمی آنفلوانزا هر ۳۰-۴۰ سال یکبار ایجاد می شود و بیماری وسیعی را ایجاد می کند که در جریان آن میلیونها نفر درگیر می شوند و در طی دو تا سه ماه سبب مرگ گسترده انسانها می شود .

دوره سرایت این بیماری از فردی به فرد دیگر چه مدت است؟

از یک روز قبل از بروز علایم تا ۷ روز بعد از آن؛ این دوره در کودکان زیر پنج سال و بیماران با ضعف ایمنی طولانی تر می شود .

علائم بالینی و نشانه های ابتلا فرد به آنفلوانزا چیست؟ 

این علامت ها شامل تب ، سردرد، سرفه ، گلودرد و اسهال واستفراغ در صد قابل توجهی از افراد آلوده ، آبریزش یا گرفتگی بینی ، بدن درد ، لرز و احساس خستگی هستند.

وضعیت شیوع این بیماری در شهرضا چگونه است؟

اپیدمی آنفلوانزای فصلی از آذر ماه سال جاری آغاز شده و احتمالا تا دو ماه دیگر ادامه خواهد داشت.

راههای انتقال این بیماری چیست؟

شایع ترین راه انتقال ویروس به صورت فرد به فرد به واسطه قطرات تنفسی بزرگ است  یعنی سرفه یا عطسه فرد بیمار؛ انتقال از طریق قطرات تنفسی بزرگ نیازمند تماس نزدیک بیمار و فرد سالم است چون این قطرات به صورت معلق درهوا باقی نمی مانند و عموماً فاصله ای کمتر از یک متر را طی می کنند.

انتقال از طریق سطوح آلوده به قطرات تنفسی آلوده نیز روش احتمالی دیگری برای سرایت است.احتمال انتقال عفونت از راه هایی مانند اشک یا بزاق هنوز نامشخص است اما تمام ترشحات تنفسی ومایعات بدن بیماران آلوده بطور بالقوه آلوده کننده و بیماریزا تلقی می شود.

آنفلوآنزا از راه دهان و بینی منتقل می شود چون یک بیماری مجاری تنفسی است ، همچنین انتقال انسان  به انسان مى تواند اتفاق بیفتد.

انتقال انسان به انسان اساساً رو در رو و به وسیله سرفه کردن یا عطسه انسانها ی آلوده با ویروس آنفلوانزا اتفاق می افتد .  با دست زدن به چیزهایی که  با ویروس‌هاى انفلوانزا آلوده است و سپس دست زدن به دهانشان ممکن است آلوده بشوند.

بیشترین امکان آلودگی محیطی در وسایلی است که به نحوی با دست و صورت انسان در تماس هستند همانند دستگیره درها، میز و صندلی، شیرآلات، نرده  پله ها، بالشت و ملافه، اسباب بازی ها ، وسایل آشپزی و آشپزخانه و سایل عمومی که مورد استفاده مشترک هستند همانند اسکناس، اسناد و مدارک دست به دست شده.

لازم است که پس از تماس با هر فرد یا اشیاء مشکوک دست و صورت خود را با آب و صابون شستشو دهیم.

آیا آنفولانزا برای بیماری خاصی خطرات جانی را افزایش می دهد؟

بله سنین بالای ۶۵ سال ، کودکان زیر ۱۰ سال ، زنان باردار ، افراد دچار بیماری طبی مزمن ریوی-کلیوی- قلبی ، افراد دچار نقص ایمنی ، افراد با سن کمتر از ۱۹ سال که به هردلیل آسپیرین به مدت طولانی مصرف نمایند، بیماران مبتلا به سرطان فعال ، مبتلایان به نارسایی مزمن کلیه ، بیماریهای کبدی شامل سیروز کبدی ، بیماری دیابت کنترل نشده ، هموگلوبینوپاتی به ویژه تالاسمی و کم خونی داسی شکل و مصرف کنندگان داروهای سرکوب گر  ایمنی و استروئیدهای سیستمی و افرادیکه قادربه دفع ترشحات تنفسی نیستند نظیر بیماران دارای ضایعات نخاعی در شمار اینگونه از بیماران قرار دارند.

آیا داروی خاصی برای درمان این بیماری وجود دارد؟

داروی اختصاصی آنفلوانزا با نام oseltamivir یا تامیفلو به صورت کپسول ۷۵ میلی گرمی برای بیماران بستری یا مبتلایان آنفلوانزا که یکی از زمینه های فوق الذکر را دارند قابل تجویز است. دوز توصیه شده ۷۵ میلی گرم دو بار در روز به مدت پنج روز است.

چه راههایی برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری وجود دارد؟

ساده ترین راه اجتناب از گرفتن آنفلوانزا اجتناب از مکانهای شلوغ است به همین دلیل اکیداً توصیه می شود در صورت داشتن علائم مشکوک به آنفلوآنزا تا بهبودی کامل و برای جلوگیری از انتقال عفونت به دیگران از حضور در اماکن عمومی خودداری شود.

تا برطرف شدن کامل وضعیت بیماری آنفلوآنزا، از دست دادن و مصافحه با یکدیگر خودداری کنند و در موقع سرفه و عطسه، حتماً با دستمال تمیز یک بار مصرف، جلوی بینی و دهان خود را پوشانده و به هیچ وجه دستمال آلوده را در محیط رها ننمایید.

لازم است دست را در طول روز مرتب با آب و صابون به مدت حداقل ۳۰ ثانیه بشویند زیرا این عمل، بویژه در مواقعی که با افراد مشکوک تماس مستقیم داشته اید ضرورت دارد.

افراد باید آب دهان خود را در محیط رها نکنند و نسبت به بهداشت آن، دقت و توجه کافی اعمال کنند، خادم  اماکن عمومی  باید نسبت به نظافت مرتب سرویس های بهداشتی و وضوخانه ها، بویژه تعبیه مایع دستشویی توجه ویژه ای داشته باشد.

باید تا جای ممکن جهت پذیرایی از مردم در مساجد و دیگر اماکن مذهبی از ظروف یکبار مصرف استفاده شود و در غیر این صورت، کلیه ظروف و لیوان های مصرفی حداقل به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه قبل از مصرف در وایتکس رقیق شده نگهداری شود.

انتهای پیام/

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.