سرویس: اخبار شهرضا ۰۰:۲۳ - دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶

دکتر امینی، واقفی که فرهیختگی را به دیگران هدیه کرد

۲۶ اذر سالروز درگذشت محقق و پژوهشگر شهرضایی، دکتر خلیل الله امینی است که در دوران حیات و پس از مرگ خود، فرهیختگی را به دیگران هدیه کرد.

به گزارش شهرضانیوز -صادق کاتب/ والاترین اعمال در دین مبین اسلام کشب دانش و آموختن است و به همین در بیان ائمه(ع) دلیل کسانی که در این راه فعالیت می کنند یا خدمتی ارائه می دهند نیز از جایگاه والایی برخوردار هستند.

زنده یاد دکتر خلیل اله امینی یکی از پژوهشگران شهرضایی است که در دوران حیات خود فرهیختگی و دانش را به دیگران اهدا کرد.

او فرزند مرحوم محمدحسین در دوم فروردین ۱۳۰۹ شمسی به دنیا آمد. تحصیلات ابتدایی را در مدرسه ملی شهرضا گذرانید و در اسفند ۱۳۳۱ به استخدام آموزش و پرورش درآمد و پس از هشت سال خدمت معلمی در سال ۱۳۳۹در رشته زبان و ادبیات عرب دانشگاه اصفهان پذیرفته شد.

وی در سال ۱۳۴۳ موفق به اخذ مدرک کارشناسی از دانشگاه اصفهان شد و سه سال بعد از دانشکده الهیات تهران مدرک کارشناسی ارشد را دریافت کرد و در سال ۱۳۵۶ موفق به اخذ مدرک دکترا از دانشگاه الگیز هندوستان شد.

در سال ۱۳۶۱ پس از ۳۰ سال خدمت شرافتمندانه در آموزش و پرورش بازنشسته شد. همزمان دفتر تالیفات بین المللی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایشان را به همکاری دعوت کرد و بعد از آن، در دانشگاه های تهران، شهید بهشتی و دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان استاد مشغول به کار بودند.

شادروان دکتر امینی در ۲۶ آذر ۱۳۸۷ بر اثر بیماری سرطان دار فانی را وداع  کرد و در جوار امامزاده  شاهرضا به خاک سپرده شد.

دکتر امینی منزل شخصی خود را به عنوان کتابخانه و مرکز فرهنگی پژوهشی، وقف کرد و هدف خود را از این وقف، اعتلای فرهنگ مقدس اسلام و ایران و تجلیل از مقام والای پژوهشگران و فرهیختگان کشور، بویژه دانشجویان عزیز و محققان عالیقدر موطن فرهنگ دوست خود، شهرضا و نواحی اطراف آن عنوان کرد.

رییس کتابخانه‌های عمومی شهرستان شهرضا ، در گفت و گو با خبرنگار شهرضانیوز، عنوان کرد: کتابخانه و مرکز فرهنگی پژوهشی دکتر خلیل اله امینی ۱۳۸۱ تأسیس و از ان سال زیر نظر نهاد کتابخانه های عمومی کشور اداره می شود.

فاطمه پورخاقان ، گفت: این کتابخانه دارای ۳۶۲متر مربع مساحت و ۳۰۸ متر مربع زیربنا است.

وی، بیان کرد: کتابخانه دکتر امینی شهرضا دارای بیش از ۱۷ هزار نسخه کتاب در موضوعات مختلف است و از سال گذشته تاکنون ۹۳۶ نسخه کتاب به آن افزوده شده است که ۳۷۹ نسخه از این کتا بها اهدایی از سوی مردم و بقیه، کتابهای ارسالی از طرف نهاد کتابخانه ها بوده است.

پورخاقان ، اضافه کرد: این کتابخانه دارای کافی نت است که شادروان دکتر امینی در آخرین سال حیات خود با هزینه شخصی خویش، این بخش را دایر کردند.

وی، اظهار کرد: بخش نشریات این کتابخانه نیز دارای بیش از ۴۰ عنوان مجله است که دارای مجلات مفید از موضوعات متنوع از جمله اطلاعات عمومی، ادبی، دانستنیها، آشپزی و خیاطی و هنری و مجلات بسیار خوب برای کودکان و نوجوانان می باشد.

رییس کتابخانه‌های عمومی شهرستان شهرضا، اظهار کرد: بخش کودک این کتابخانه بسیار غیر از کتاب های بسیار مفیدی که برای این رده سنی در اختیار دارد، کلاس های نقاشی و قصه گویی و کتابخوانی را در هر هفته و به طور مستمر برای کودکان برگزار می‌کند.

پورخاقان، بیان کرد: کتابخانه دکتر امینی دارای بخش ویژه ای به نام بخش نوجوانان است که کتابهای مخصوص این رده سنی، در این بخش چیده شده است.

وی ، عنوان کرد: این کتابخانه قبلا تنها دارای سالن مطالعه خواهران بود که با جابجایی ها و تلاشهایی که انجام شد، سالن مطالعه برادران آن نیز دایر شد که هر دو سالن در تمامی روزها و ساعات کار کتابخانه فعال است.

رییس کتابخانه‌های عمومی شهرستان شهرضا، بیان کرد: کتابخانه دکتر امینی شهرضا دارای بیش از ۸۰۰ نفر عضو فعال است که ۷۲ نفر زیر ۱۱ سال، ۱۱۹ نفر در رده سنی ۱۱ تا ۱۴ سال و سایرین بیش از ۱۴ سال سن دارند و شمار اعضای آن نسبت به سال گذشته حدود ۱۵ درصد افزایش داشته است.

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.