سرویس: اجتماعی ۱۹:۲۳ - شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۶

کارشناس طب سنتی:

انسان های صفروای از مشاغل سخت و پرهیجان لذت می برند/ سردی و خشکی مفرط عامل اصلی افسردگی از نظر طب سنتی است

کارشناس طب سنتی گفت: یک انسان بلغمی حتی به ذهنش خطور هم نمی کند که از طریق مشاغل سخت مانند رانندگی خودروهای سنگین، امرار معاش کند؛ اما انسان های صفروای از این مشاغل پرهیجان لذت می برند و البته سختی های آن را هم تحمل می کنند.

سید علی حجازی در گفت و گو با خبرنگار شهرضانیوز در رابطه با مشاغل مناسب برای افراد صفراوی مزاج، اظهار کرد: خداوند انسان ها را طوری خلق کرده است تا فعالیت های مختلف از انسان های مختلف با توجه به مزاج های آن ها به بهترین نحو، صورت پذیرد.

انسان های صفراوی در ذبح حیوانات موفق هستند
کارشناس طب سنتی با بیان اینکه برخی فعالیت ها برای مزاج های صفروای مناسب است، تصریح کرد: یکی از فعالیت های مناسب برای این طبع قصابی است؛ این قصابی به معنای فروش گوشت نیست و در رابطه با ذبح حیوانات است.
وی ادامه داد انسان های گرم مزاج به گونه ای هستند که از ذبح حیوانات رنجش کم تری را درک می کنند، زیرا حرارت زیاد این قضیه را برای آن ها حل می کند.

افراد های گرم مزاج با دیدن خون منقلب نمی شوند
حجازی با بیان اینکه افراد های گرم مزاج با دیدن خون منقلب نمی شوند و از هوش نمی روند، خاطرنشان کرد: این حرارات در بدن افراد صفروای این جرات ذبح را به آن ها می دهد و آن ها شجاعت این کار را دارند.
کارشناس طب سنتی جراحی و کالبد شکافی را از دیگر مشاغل مناسب برای صفروای ها دانست و عنوان کرد: این شغل هم مانند قصابی با شکافتن بدن ها و استفاده از چاقو همراه است و لذا افراد دارای حرارت بالا چون هم دقت بالایی دارند و هم شجاعت لازم، در موقعیت های مختلف این شغل، موفق اند و وسط کار این شغل را رها نمی کنند.

صفراوی ها برای رانندگی خودروهای سنگین به دلیل خطرات این شغل مناسب هستند
وی با بیان اینکه رانندگی بین شهری از جمله مشاغلی است که با توجه به سختی های موجود در آن برای افراد صفروای مناسب است، خاطرنشان کرد: این مشاغل که شختی هایی در حد بالا دارد از جمله تصادفات، تعویض وسایل بزرگ، روزها و شب ها تنها در جاده ها ماندن، قدرت و حرارتی نیاز دارد که رانندگان را از انتخاب شغل خود پشیمان نمی کند.
حجازی تاکید کرد: یک انسان بلغمی حتی به ذهنش خطور هم نمی کند که از طریق رانندگی خودروهای سنگین، امرار معاش کند؛ اما انسان های صفروای از این مشاغل لذت می برند و البته سختی های آن را هم تحمل می کنند.
کارشناس طب سنتی با بیان اینکه مشاغلی مانند رانندگی در دسته بندی های اخلاقی حتی به عنوان یک فداکاری هم شناخته می شود، خاطرنشان کرد: افراد صفروای با توجه به مزاجشان مردانه فداکاری کرده، در کنار لذت از این هیجانات، آن را انتخاب می کنند.

افراد صفراوی برای فرماندهی میدان جنگ مناسب هستند
وی دیگر شغل مناسب برای صفراوی مزاج ها را فرماندهی جنگ دانست و گفت: البته فرماندهی جنگ به معنای مدیریت بهتر است با دموی مزاج ها باشد؛ زیرا این افراد علاوه بر تسلط در برخی مواقع انعطاف هم دارند.
حجازی افزود: اما معاون فرمانده و آن کسی که کارهای اجرایی و  آموزشی را انجام می دهد که شغل او نیازمند جسارت و خشونت بیشتر است بهتر است بر عهده صفراوی ها گذاشته شود.
کارشناس طب سنتی تاکید کرد: به صورت کلی هر نقشی در جامعه که با استقامت، مقاومت، شجاعت و ادامه دار بودن سروکار داشته باشد می توانیم آن را به انسان های صفراوی بدهیم.
وی در رابطه با بیماری های روانی و ارتباط آن ها با مزاج ها، اظهار کرد: بیماری هایی که تحت عنوان بیماری های افسردگی در جامعه شناخته می شود و نوعا به عنوان بیماری های روانی محسوب می شود و کم تر به جنبه جسمانی آن ها پرداخته می شود، اول باید از لحاظ جسمی درمان شود و سپس براساس راهکارهایی مانند تلقین، اطلاع رسانی های مثبت روان آن ها درمان شود.

سردی و خشکی مفرط عامل اصلی افسردگی در طب سنتی است
حجازی با بیان اینکه سودا یا سردی و خشکی مفرط عامل اصلی افسردگی در طب سنتی است، خاطرنشان کرد: برای درمان سردی از گرمی و برای درمان خشکی از رطوبت در طب سنتی استفاده می کنیم.
کارشناس طب سنتی تصریح کرد: می توان از دو راه برای درمان بیماران افسرده استفاده کرد یا از انسان های صفراوی به دلیل اینکه حرارت بالایی دارند، استفاده کرد یا با افزودن صفرا در بدن افراد افسرده آن ها را درمان کرد.

خارج کردن سردی از بدن افسردگی را کاهش می دهد
وی ادامه داد: در جنبه انسانی می توان از الفاظ گرم، برخورد خوب و جوشش و خروش انسان های صفراوی برای درمان انسان های افسرده استفاده کرد.
حجازی افزود: البته مهم  قبل از درمان  خارج کردن سردی از بدن ، تعدیل مزاج و سرانجام استفاده از عامل انسانی و خوراکی و در نهایت در صورت سختی بیماری استفاده از داروست .
کارشناس طب سنتی تاکید کرد: در مرحله دوم از صفراساز ها و غذاهای گرم مانند عسل، شیره، دارچین، زنجبیل و امثال آن ها می توان استفاده کرد و میزان گرما و صفرای آن ها را افزایش داد تا به بهبودی کامل برسند و به آغوش جامعه شاد برگردند .
وی با بیان اینکه بحث غذا در طب سنتی اعم از غذاهای خوراکی است، تصریح کرد: وقتی از غذاهای گرم صحبت می کنیم، منظور ما علاوه بر خوراکی های گرم، موارد دیداری گرم مانند عکس های گرم، صحنه های گرم، موارد شنیداری گرم مانند صحبت های گرم صداهای گرم، و جذبی همانند مکان گرم و لباس های گرم است.

افزایش صفرا در بدن موجب ایجاد جوشش و خروش در بدن می شود
حجازی ادامه داد: این غذاهای گرم کم کم موجب تولید صفرا به صورت یک خلط و یک حرارت کلی در بدن فرد می شود که هم آن خلط موجب  برگشتن شادی و حرارت و جوشش در فرد می شود و هم آن حرارت کلی در بدن این فرد او را وادار به جوش و خروش می کند.
کارشناس طب سنتی اظهار کرد: به صورت کلی صفرا در بدن می تواند عامل جوشش، شادابی، خروش و فرهح در فرد باشد که به عنوان یک وسیله درمانی از آن ها استفاده کنیم.

هرمون های ایجادکننده شادی در بدن از طیف هرمون های گرم هستند
وی در رابطه با ارتباط هورمون ها با خلط صفرا در طب سنتی، عنوان کرد: آن هورمون هایی که موجب شادی در بدن می شوند از طیف هورمون گرم خواهد بود و در مقابل هورمون هایی که سبب گرفتن شادی از انسان می شوند و حرارت را از بدن می گیرند از طبع های سرد خواهد بود.
حجازی تاکید کرد: می توانیم این تحلیل را داشته باشیم که صفرا در لباس های مختلفی جلوه می کند که یکی از این جلوه ها، جلوه های هورمونی است و البته جلوه های دیگری دارد.
کارشناس طب سنتی تاکید کرد: وجود دست های گرم، آب دهان گرم، شیره معده گرم، ادرار و مدفوع دارای حرارت و کبد داغ همه از تجلیات صفرا است.
وی با بیان اینکه هرچه غذای گرم بیشتر به فرد داده شود، هورمون های گرم نیز بیشتر ترشح خواهد شد، خاطرنشان کرد: البته این هورمون ها از نظر مزاجی تابع صفرا هستند اما به لحاظ خاصیت و جنس ممکن است تابع دیگر مواد معدنی پیرامون خود باشند که باید به صورت جزئی مورد بررسی قرار گیرند.
حجازی با بیان اینکه این دید همان نقطه اتحاد طب سنتی و طب مدرن است، تصریح کرد: این نگاه موجب می شود که هم جزئی نگری را به عنوان خاصیت مورد توجه قرار دهیم و به صورتی که در طب کلاسیک نیز هست مورد بررسی قرار  دهیم.
وی ادامه داد: برای مثال رازیانه این خاصیت را دارد که ترشح هورمون های زنانه را بیشتر می کند و به لحاظ مزاجی نیز گرم است لذا موجب اعتدال مزاج زنان و برون رفت یاس و افسردگی از آن ها می شود.

انتهای پیام/

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.