سرویس: اخبار شهرضا ۱۴:۱۴ - شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۶

شهردار شهرضا:

آتشنشانان در صف مقدم تأمین ایمنی شهروندان هستند

شهردار شهرضا گفت: آتشنشانان در صف مقدم تأمین ایمنی شهروندان هستند، هرکجا مردم آتش سوزی را ببینند تلاش می کنند تا خود را از آتش دور می کنند اما آتشنشان در همان شرایط خود را به آتش نزدیک می کند و برایش مهم نیست که آنچه نجات می دهد به چه کسی تعلق دارد.

به گزارش شهرضانیوز، رحیم جافری در کارگاه آموزشی اعلام و اطفاء حریق سازمان های آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداریهای جنوب اصفهان عنوان کرد: فواید آتش در صنعت و خدمات و در زندگی روزمره بسیار روشن و غیرقابل انکار است تا جایی که زندگی انسان از پخت غذا گرفته تا گرم کردن خانه و صنعت و تکنولوژی محتاج اتش است.

وی تصریح کرد: باوجود اهمیت آتش در زندگی بشر، وقتی این عنصر طبیعی از کنترل خارج شود به یک تهدید حیاتی برای انسانها تبدیل می شود.

شهردار شهرضا بیان کرد: خداوند در قرآن نیز در جایی که قصد بیم دادن بندگان خود را دارد از آتش نام می برد پس آتش نماد خطر و ترس است.

جافری در بخش دیگری از سخنان خود، اظهار کرد: بنیان گذار آتش نشانی در ایران میرزا تقی خان معروف به امیرکبیر است که به دنبال توسعه و پیشرفت خدمات ایمنی شهر این اقدام را انجام داد.

وی اضافه کرد: آتشنشانی برای نخستین بار برای تأمین ایمنی قهوه خانه ها تاسیس شد و دلیل آن نگهداری مقدار زیادی از سوخت در این مکانها بود اما در همان زمان امیرکبیر دستور العمل هایی را برای مواجه با خطر احتمالی صادر کرد.

شهردار شهرضا گفت: اولین ایستگاه آتش نشانی در تبریز ساخته شده که مجهز به خاک و آب پاش بود و بعدها برجی نگهبانی برای اطلاع دادن آتش سوزی ساخته شد و بعد از آن انگلیسی ها در مسجد سلیمان و آبادان به خاطر وجود پالایشگاه نفت ایستگاه آتش نشانی ایجاد کردند.

جافری بیان کرد: هرکجا مردم آتش سوزی را ببینند تلاش می کنند تا خود را از آتش دور می کنند اما آتشنشان در همان شرایط خود را به آتش نزدیک می کند و برایش مهم نیست که آنچه نجات می دهد به چه کسی تعلق دارد.

شهردار شهرضا اذعان کرد: متاسفانه آتش نشانی به عنوان شغلی پر خطر تعریف نشده است در حالی که استرس همراه همیشگی یک آتش نشان است.

جافری اضافه کرد: از زمانی که یکی از شهروندان با شماره ۱۲۵ تماس می‌گیرد تا وقتی مأموران آتشنشانی به محل حادثه برسند و آتش را خاموش کنند هر لحظه احتمال است که انفجاری رخ دهد یا حادثه ای در کمین باشد بنابراین آتشنشان و خانواده های آنان همیشه در معرض استرس قرار دارند.

وی، تصریح کرد: یک آتشنشان باید بداند کجا و چقدر و چگونه آتش گرفته و امکانات در دسترس برای رفع حادثه چیست، حتی دانستن همه اینها فشارهای روانی این حرفه را افزایش می دهد.

شهردار شهرضا، تأکید کرد: لازم است مسئولان تسهیلات و درجه ای را برای آتش نشانان، در نظر بگیرند هرچند هیچ تشکری پاسخگوی فشار روحی وارد شده بر یک آتشنشان نیست.

جافری، در بخش دیگری از سخنان خود، گفت: جالب آنجاست که بعضی سازمانهای آتش نشانی در کشور هنوز با گذشت دو دهه هنوز چارت سازمانی خاصی ندارند و در برخی موارد دیده می شود که افرادی مسن را که توانایی کار در سازمان دیگر ندارند، در این سازمان به کار می گیرند در حالی که این سازمان نیاز به جوانانی توانا و امکانات و ابزار مناسب دارد.

وی، اظهار کرد: اداره آتش نشانی شهرضا بخش مهمی از مسیر شاهراه شمال به جنوب کشور پوشش داده ولی ما به حداقل ها راضی نیستیم و نیازمند امکانات و تجهیزات بیشتر هستیم.

شهردار شهرضا، ادامه داد: یکی از مواردی که اختصاص امکانات بهتر و بیشتر به سازمان آتشنشانی شهرضا را دوچندان می کند ساختمانهای بلند مرتبه ای است که در بخشهای مختلف شهر همچون خانه های سازمانی یا مسکن مهر ساخته شده است زیرا برای امداد رسانی و اطفاء حریق در آن پیش بینی های لازم نشده است.

جافری، تأکید کرد: لازم است سازمان مدیریت بحران استان و استانداری اصفهان تجهیز آتش نشانی های استان را در دستور کار خود قرار دهند زیرا این سازمان به اندازه کافی آزمون و خطا و تجربه داشته است که یکی از مهمترین موارد آن که در رسانه‌ها نیز مطرح شد حادثه پلاسکو بود.

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.