سرویس: اخبار شهرضا ۱۸:۲۸ - چهارشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۶

کارشناس رسانه و فضای مجازی:

ضعف در اعتقادات مذهبی آسیب‌های جنگ نرم را افزایش داده است/ والدین اصول روانشناسی رفتار با فرزندان را بیاموزند

کارشناس رسانه و فضای مجازی، گفت: یکی از مهمترین موادری که آسیبهای جنگ نرم و فضای مجازی را افزایش داده ضعف در اعتقادات مذهبی و بی قیدی و بی توجهی برخی از خانواده‌ها به این امور است.

به گزارش شهرضانیوز، یوسف گیاهچین، در جلسه کارگروه تخصصی زنان و خانواده شهرستان شهرضا، عنوان کرد: یکی از مهمترین تهدیدهایی که در حوزه مسائل اجتماعی با آن مواجه هستیم، آسیبهای فضای مجازی و عدم وجود سواد رسانه ای در شیوه استفاده از ان است.

وی تأکید کرد: والدین، معلمان و استادان، باید بدانند که نمی توانیم در مقابل توسعه فن آوری اطلاعات و استفاده از امکانات رسانه‌ای دیجیتال همچون تلگرام و اینترنت مقاومت کنیم بنابراین باید فرهنگ استفاده از ان را نهادینه کنیم.

کارشناس رسانه و فضای مجازی، تصریح کرد: والدین وقتی به دامنه گسترده تهدیدات فضای مجازی شنا می شوند ممکن است با اتخاذ رویکردهای ساده انگاری، خوش بینانه یا بدبینانه با آن برخورد کنند در حالی که واقعیت این است که هراندازه از فراگیری سواد رسانه و شیوه استفاده از آن دوری کنیم به همان اندازه آسیبهای بیشتری متوجه افراد و خانواده ها خواهد بود.

گیاهچین اظهار کرد: عضویت در کانالهای تلگرامی و استفاده از تلفن همراه و انجام بازیهای رایانه ای بد نیست به این شرط که والیدن همراه فرزندان خود باشند و در زمانی که آنها قصد استفاده از این امکانات را دارند فرزندان را به حال خود رها نکنند.

وی تأکید کرد: والدینی که از ابزار سرکوب برای قطع ارتباط فرزندان خود با فضای مجازی استفاده می کنند باید بدانند که در آینده نزدیک با آسیبهای بسیار بزرگتری در این حوزه مواجه خواهند شد.

کارشناس رسانه و فضای مجازی، در بخش دیگری از سخنان خود، اظهار کرد: بر اساس یافته های روانشناسی و علمی کودکان در فاصله سنی سه تا ۱۴ سال نباید از گوشی تلفن همراهی که دارای رمز و پسوورد ورودی است استفاده کنند زیرا با افزایش سن حریم امنیتی آنها بزرگتر می شود تا جایی که والدین اصلا امکان نفوذ به آن را نخواهند داشت.

گیاهچین تصریح کرد: فرزندان در محیط خانواده می توانند از رایانه استفاده کنند اما لازم است صفحه نمایشگر آن در مکانی باشد که والیدن امکان نظارت بر آن را داشته باشند.

وی عنوان کرد: پدران و مادران که تا سن ۱۴ سالگی از تربیت فرزندان خود در شیوه استفاده از فضای مجازی غفلت کرده اند باید بدانند که تنها روش آموزش آنها در این سن تکریم شخصیت آنها و خودداری از تحقیر فرزندان است.

کارشناس رسانه و فضای مجازی تأکید کرد: والدین باید همانگونه که در فضای حقیقی همراه فرزندان خود هستند در فضای مجازی نیز همراه فرزندان خود باشند و اطلاعات خود را با آنها به اشتراک بگذارند و اجازه دهند تا روابط دوستانه بین آنها در این زمینه مستحکم شود.

گیاهچین اظهار کرد: طراحان شبکه های تلگرامی با استفاده از اخرین یافته های علم روانشناسی اقدام به فضاسازی مناسب و بیان مطالب اصلی در قالب طرح لطیف ها یا سوالاتی می کنند که به صورت غیرمستقیم بر مخاطب اثر می گذارد.

وی در ادامه این مطالب افزود: در فضای مجازی از احساسات مخاطبان استفاده شده و در مواقع حساس آنها به انجام کارهایی همچون خودکشی یا انجام اقدامات خرابکاری یا ترویج شبهات اعتقادی وادار می کنند.

کارشناس رسانه و فضای مجازی، اظهار کرد: والدینی که از تکریم فرزندان خود و بیان عبارات دوستانه و عاشقانه نسبت به آنها خودداری می کنند باید بدانند که شیادانی که در فضای مجازی حضور دارند این عبارات را مطرح و به این وسیله فرزندان را در دامهای شیطانی گرفتار می کنند.

گیاهچین گفت: یکی از مهمترین نیازهای فرزندان تخلیه هیجانی است بنابراین نباید با شیطنتهای کودک برخورد شود بلکه بهتر است برای این منظور آنها را به باشگاه های ورزشی یا برنامه های کوهنوردی خانوادگی بفرستیم.

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.