سرویس: اجتماعی ۱۹:۰۸ - یکشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۶

کارشناس طب سنتی:

حالت تعادل در مزاج ها باعث طولانی شدن عمر می شود/ مزاج بدن انسان، ترکیبی است

کارشناس طب سنتی با بیان اینکه بررسی این چهار مزاج اصلی، تکلیف مزاج معتدل را نیز روشن خواهد کرد، گفت: اگر مزاج در حالت معتدل قرار گرفت و آن ماده اصلی که در بدن وجود دارد تامین شد، عمر طولانی خواهد شد.

حجت الاسلام سید علی حجازی در گفت و گو با خبرنگار شهرضانیوز در رابطه با مزاج شناسی (مطالب قبلی را این جا را بخوانید)، اظهار کرد: مزاج تاثیر مستقیم بر خصوصیات جسمی و روحی افراد دارد که موجب می شود هر مزاج را به صورت خصوصی و ویژه بررسی کنیم.
کارشناس طب سنتی با بیان اینکه ما از چهار مزاج صفرا، دم، بلغم و سودا در طب سنتی صحبت می کنیم، تصریح کرد: در برخی از مکتوبات ۹ مزاج برای انسان متصور می شوند که علاوه بر این چهار مزاج، مزاج خشک، تر، سرد، گرم و معتدل را نیز مود بررسی قرار می دهند.

مزاج ها در انسان ترکیبی است
وی ادامه داد: در انسان بسیار کم اتفاق می افتد که یکی از چهار مزاج تر، گرم، خشک و سرد اتفاق بیافتد؛ در انسان معمولا مزاج ها ترکیبی است که به بررسی آن ها میپردازیم .
حجازی در رابطه با مزاج معتدل در انسان ها، گفت: بنابر عقیده شیعه، مزاج معتدل تنها در اهل بیت(ع) یافت می شود و نمی توان هیچ مزاجی پیدا کنیم که گرمی، سردی، تری و خشکی آن در حد نرمال باشد.

حالت تعادل مزاج ها باعث طولانی شدن عمر می شود
کارشناس طب سنتی با بیان اینکه بررسی این چهار مزاج اصلی، تکلیف مزاج معتدل را نیز روشن خواهد کرد، خاطرنشان کرد: اگر مزاج در حالت معتدل قرار گرفت و آن ماده اصلی که در بدن وجود دارد تامین شد، عمر طولانی خواهد شد.
وی ادامه داد: بنا بر همین اصل است که ما معتقد هستیم که اگر اهل بیت(ع) را به شهادت نمی رساندند می توانستند تا ابد به همین صورت زندگی کنند، مگر اینکه به حکم خدا این ماده اصلی ادامه پیدا نکند.
حجازی تاکید کرد: این خود یکی از توجیهات بیان شده برای عمر زیاد امام زمان(عج) است که طولانی شدن عمر، یک متد طبیعی است به شرطی که مزاج در تعادل باشد و چهار ماده مورد نیاز بدن به اندازه وجود داشته باشد.
کارشناس طب سنتی با بیان اینکه بیشتر افراد از مزاج مرکب برخوردار هستند، خاطرنشان کرد: البته می توان بیش از این نه مزاج، مزاج در نظر گرفت، زیرا میزان این چهار مزاج، نسبی و درصدی است و هر میزان از آن ها در بدن، مزاج خاصی را به وجود می آورد.
وی صحبت از این چهار مزاج را مشخص کننده همه مزاج ها دانست و تایید کرد: یکی از مزاج های موجود در بدن، مزاج صفراوی است که مزاجی گرم و خشک است.
حجازی ادامه داد: وقتی فردی را صفراوی می نامیم، گرمی و خشکی به نسبت دو عنصر رطوبت و سردی بیشتر در بدن فرد یافت می شود.

عناصر اربعه در ساخت هر عضو از بدن تاثیر می گذارند
کارشناس طب سنتی این عامل موجب می شود که گرمی و خشکی هم در صفات و هم در خصوصیات بدنی او بیشتر نمود پیدا کند، تصریح کرد: عناصر اربعه علاوه بر تولید وضعیت کلی بدن، در ساخت هر عضو نیز دخالت دارند و فرایند ساخت یک عضو در بدن به این صورت است که عناصر اربعه در ترکیب با یکدیگر اخلاط را تولید می کنند که این اخلاط عبارت از چهار خلط بلغم صفرا، سودا و دم هستند و این اخلاط هرکدام بسته به درصدی عضو را ایجاد می کنند.

مغز از مزاج بلغم ایجاد شده است
وی با بیان اینکه مغز از خلط بلغم ایجاد شده است، تصریح کرد: قلب و گوشت از خلط دم و خون تشکیل شده است، لذا قرآن می فرماید که خون ابتدا بسته شده و سپس تبدیل به گوشت می شود؛ لذا هر که ورزش بیشتری کند، حرارت بیشتری در خون خود دریافت می کند و لذا خون بیشتری بسته شده و به گوشت تبدیل می شود.
حجازی با بیان اینکه خلط سودا درساخت دندان ها و استخوان ها دخالت دارد، گفت: خلط صفرا هم در کمک به خون در ایجاد شادی، فرح در بدن ایجاد حرکت در بدن و بازگشایی مسیر خون در بدن نقش دارد.
کارشناس طب سنتی با طرح این سوال که آیا صفرا در بدن شخص صفرایی بیشتر تولید می شود و یا به صورت کلی حرارت و گرمی دربدن شخص صفرایی بیشتر است، گفت: هر دو عامل در بدن فرد صفراوی وجود دارد؛ براساس گرمی و آتشی که در بدن شخص صفراوی است، میزان صفرای موجود در بدن فرد صفراوی به نسبت دیگر انسان ها نیز بیشتر است و آثار خلط صفرا در بدن او نیز بیشتر یافت می شود.
وی در رابطه با تاثیر حرارت و خشکی در بدن فرد صفراوی، گفت: یک انسان صفراوی ویژگی هایش بسیار شبیه به آتش است.

تاثیر مستقیم سردی و گرمی در بدن فرد صفراوی
کارشناس طب سنتی با بیان اینکه خصوصیات خشکی هم در سوداوی و هم در صفرایی است، عنوان کرد: در بدن صفرا هم ویژگی های گرمی و آتشین مورد بحث قرار گیرد و هم ویژگی های خشکی بررسی میشود.

انتهای پیام/ م.ت

همچنین بخوانید:

پاسخی بگذارید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.