سرویس: اجتماعی ۲۰:۴۷ - پنج شنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۶

رییس اتحادیه صنف نانوایان شهرضا:

توزیع روزانه ۲۴ هزار قرص نان فاقد مجوز در اغذیه فروشی های شهرضا

رییس اتحادیه صنف نانوایان شهرضا گفت: روزانه ۲۰ تا ۲۴ هزار نان خانگی فاقد مجوز در سطح شهرستان توزیع می‌شود که ۱۲ هزار عدد آن از خارج شهرستان توزیع می‌شود.

به گزارش شهرضانیوز؛ غلامرضا آقاسی عصر امروز در جلسه کمیته سند ملی تغذیه و امنیت غذایی شهرستان شهرضا، با بیان اینکه تنورهایی که در منازل با آن نان پخت می‌شود مورد تأیید اداره استاندارد و بهداشت نیست، گفت: حدود یک ماه است که مجتمع پخت نان در شهرضا ایجاد شده و نان با تمام شرایط بهداشتی پخت و بسته‌بندی می‌شود.

وی با اشاره به توزیع نان‌های خانگی در سوپرمارکت‌های سطح شهر، گفت: روزانه ۲۰ تا ۲۴ هزار نان خانگی در سطح شهرستان توزیع می‌شود که ۱۲ هزار آن از خارج شهرستان توزیع می‌شود.

رییس اتحادیه صنف نانوایان شهرضا با اشاره به راه‌اندازی مجتمع پخت نان سلامت در شهرضا، اظهار کرد: برای نخستین بار در استان اصفهان شرکت تعاونی خبازان شهرضا اقدام به تأسیس محلی به مساحت ۷۵۰ مترمربع و با اختصاص اعتباری بالغ بر یک میلیارد و ۵۰۰ هزار تومان کرده است تا کسانی که تمایل به طبخ نان خانگی دارند در این محل مستقر شوند.

آقاسی گفت: با راه‌اندازی مجتمع پخت نان سلامت شهرضا بانوانی که در منزل اقدام به پخت نان می‌کنند می‌توانند در این مجتمع همان کار را ادامه دهند.

وی با بیان اینکه ۱۲ هزار نان در خود شهرضا و در منازل و توسط نانوایی‌های در سوپرمارکت‌ها توزیع می‌شود، اذعان کرد: براساس آمار بیش از ۱۲۰ نفر در منازل در شهرستان اقدام به پخت نان و توزیع در سوپرمارکت‌ها می‌کنند.

رییس دانشگاه آزاد شهرضا نیز در این جلسه اظهار کرد: دانشگاه شهرضا در سال ۹۵ برای اخذ مجوز استاندارد ایزو ۱۷۰۲۵، مجوز آزمایشگاه همکار سازمان دامپزشکی و مجوز آزمایشگاه همکار معونت غذا و دارو اقدام کرده است.

علی شریفزاده گفت: درخصوص اخذ مجوز استاندارد ایزو ۱۷۰۲۵ که به نوعی مجوز آزمایشگاه همکار سازمان دامپزشکی هم مشروط به اخذ آن است همه دوره‌های لازم برگزار شده است و در مرحله ارزیابی اولیه قرار دارد.

وی ادامه داد: درمورد مجوز آزمایشگاه همکار معاونت غذا و دارو باوجود تلاشها و پیگیریهای انجام شده با عدم همکاری این سازمان مواجه شده‌ایم به نحوی که ادامه کار متوقف شده است.

رییس دانشگاه آزاد شهرضا تصریح کرد: نامه نگاری های اولیه در سال ۹۵ انجام شده است ولی پس از دو نوبت نامه نگاری اعلام شده است که همه مراحل باید به صورت الکترونیکی انجام شود که پس از انجام این کار برخی مشکلات فنی در روند بارگذاری مدارک پیش آمد که بعد از آن مسئولان سازمان غذا دارو اعلام کردند نامه‌ها را به صورت دستی به مرکز ارسال می‌کنند اما عملا خبری در این زمینه با این دانشگاه ارائه نشده است.

رییس مرکز بهداشت شهرضا نیز در این جلسه با اشاره به ایجاد آزامایشگاه مواد غذایی در دانشگاه آزاد شهرضا، اظهار کرد: مکاتبات لازم با سازمان غذا و دارو انجام شده و منتظر جواب هستیم.

حجت الله موسوی تأکید کرد: آزمایشگاه مواد غذایی برای شهرستان نیاز است، اما در شرایط فعلی نیز بر اساس برنامه استان نمونه‌های مواد غذایی به موقع به استان فرستاده می‌شود و به وقت نتیجه آن به شهرستان اعلام می‌شود.

وی گفت: اگر نمونه‌های مواد غذایی مشکل داشته باشد با متخلفان برخورد می‌شود اما مشکلی که در زمینه نظارت بر مراکز فاقد مجوز طبخ نان وجود دارد این است که افرادی که بدون مجوز در منازل اقدام به پخت نان می‌کنند، شبکه بهداشت نمی‌تواند بر آنها نظارت کند، اجازه ورود به منزل را نداریم.

رییس مرکز بهداشت شهرضا تصریح کرد: در حال حاضر دو مجتمع پخت نان در شهرضا و یک مجتمع در شهرک رازی وجود دارد و توزیع نان در سوپرمارکت‌ها غیر از نان‌های این دو مجتمع ممنوع و غیربهداشتی است.

موسوی با تأکید بر اینکه کاهش مصرف نمک و مواد افزودنی غیرمجاز در نان‌ها باید نظارت شود، بیان کرد: باید تمام نان‌های موجود در سوپرمارکت‌ها جمع‌آوری شود و فقط نان‌های دو مجتمع پخت در مغازه‌ها توزیع شود.

رییس مرکز بهداشت شهرضا گفت: باید کیفیت نان و کاهش مصرف نمک در نان‌های بسته‌بندی شده نیز رعایت شود، همچنین این نانها باید تاریخ تولید و انقضا داشته باشند.

رییس اداره ورزش و جوانان شهرضا نیز در این جلسه اظهار کرد: بر اساس مصوبه کارگروه تغذیه شهرستان برای پیشگیری از توزیع مکمل‌ها و داروخهی نیروزای غیرمجاز در باشگاه‌های ورزشی شهرضا، باید کارگروهی مشترک از نمایندگان ادارات ورزش و جوانان، دادستانی، اصناف و نیروی انتظامی برای بازدید از باشگاه‌ها تشکیل می شد که متاسفانه این امر انجام نشد.

علی نقی انصاری تصریح کرد: بیشتر باشگاه‌های ورزشی در ساعات غیراداری کار می‌کنند، افزود: جلسه‌ای با مدیران باشگاه‌های ورزشی گرفته شد و موارد لازم و تخلفات را به آنها متذکر شدیم.

وی با بیان اینکه داروهای مجاز را به باشگاه‌های ورزشی اعلام کرده‌ایم، بیان کرد: دو مورد پلمپ باشگاه‌های ورزشی به دلیل نداشتن مجوز در شهرستان داشته‌ایم.

رئیس اداره ورزش و جوانان شهرضا گفت: نمی‌توانیم کیف شخصی افراد و صندوق عقب ورزشکاران را در باشگاه بازرسی کنیم، به دستگاه‌هایی که باید در بازدید همراه اداره ورزش باشند اعلام کردیم که یک رابط در بخش بانوان و آقایان برای بازرسی معرفی کنند تا به صورت سرزده از باشگاه‌ها بازدید و نظارت به عمل آید.

سرپرست فرمانداری شهرضا نیز در در جلسه در جلسه کمیته سند ملی تغذیه و امنیت غذایی شهرستان شهرضا اظهار کرد: دانشگاه آزاد شهرضا با امکانات مناسب و کادر علمی مجرب، موفقیت‌های بسیار خوبی در سطح کشور و استان به دست آورده است به همین دلیل وجود آزامایشگاه مواد غذایی در دانشگاه آزاد شهرضا فرصت خوبی برای شهرستان است که باید از آن حمایت شود.

محمد حسین داراب، بیان کرد: اگر بخواهیم امنیت غذایی مردم را تأمین کنیم باید با توزیع نان‌های خانگی در فروشگاه‌های مواد غذایی برخورد کنیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد:خانواده‌ها به دلیل اعتمادی که به اداره ورزش و جوانان دارند فرزندان خود را به باشگاه‌های ورزشی می‌فرستند و از آنجا که ممکن است توزیع مکمل‌های غیرمجاز مشکلاتی را به وجود آورد لازم است نظارتهای دقیقی بر این مسئله بشود.

سرپرست فرمانداری شهرضا با تأکید بر اینکه تجویز مکمل‌ها و داروهای نیروزا باید توسط پزشک باشد، گفت: کارگروه بازرسی و نظارت از باشگاه‌های ورزشی باید در اسرع وقت تشکیل شود.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.