سرویس: اجتماعی ۱۳:۲۰ - پنج شنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۶

رییس کتابخانه‌های عمومی شهرستان شهرضا خبر داد:

اهدای بیش از ۲ هزار جلد کتاب به کتابخانه های شهرضا

رییس کتابخانه‌های عمومی شهرستان شهرضا با اشاره به امانت ۱۰۵ هزار و ۵۹۲ نسخه کتاب از سوی اعضای کتابخانه‌های این شهرستان در یکسال گذشته، گفت: در همین مدت دو هزار و ۲۲۳ جلد کتاب نیز به کتابخانه‌های شهرضا اهدا شده است.

به گزارش شهرضا نیوز، فاطمه پورخاقان در حاشیه بازدید مدیرکل کتابخانه‌های استان از کتابخانه های عمومی شهرستان شهرضا، در جمع خبرنگاران، از وجود ۱۱ باب کتابخانه در این شهرستان خبر داد و افزود: در حال حاضر در این کتابخانه‌ها ۱۰۴ هزار و ۳۷۰ نسخه کتاب موجود است که مورد استفاده شش هزار و ۵۸۶ نفر از اعضای آنها قرار دارد.

وی، همچنین با اشاره به امانت ۱۰۵ هزار و ۵۹۲ نسخه کتاب از سوی اعضای کتابخانه‌های این شهرستان در یکسال گذشته، اظهار کرد: در همین مدت دو هزار و ۲۲۳ جلد کتاب نیز به کتابخانه‌های شهرضا اهدا شده است.

رییس کتابخانه‌های عمومی شهرستان شهرضا، زیربنای کتابخانه‌های عمومی این شهرستان شهرضا پنج هزار و ۸۲۱ متر مربع اعلام کرد و گفت: چهار واحد کتابخانه جدید نیز در بخشهای مختلف شهرستان در دست احداث است.

پورخاقان، در بخش دیگری از سخنان خود، عنوان کرد: کتابخانه روستایی هونجان با همت مسولان جانمایی شده در حال جابجایی است، کتابخانه روستای کهرویه با کمک خیرین راه اندازی شد و به دنبال راه اندازی کتابخانه روستای وشاره با کمک دهیاری روستا هستیم.

وی، از بهره برداری کتابخانه خیر ساز روستای قصرچم تا پایان سال جاری خبر داد و افزود: مراحل عملیاتی و اجرایی ساخت کتابخانه‌های محله سروستان با ۸۰۰ متر مربع زیر بنا، بخش منظریه با ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی و خمینی آباد که توسط شهرداری شهرضا ساخته می شود نیز در حال پیگیری است.

رییس کتابخانه‌های عمومی شهرستان شهرضا، در بخش دیگری از سخنان خود، اظهار کرد: کتابخانه و مرکز فرهنگی پژوهشی «دکتر خلیل اله امینی» در سال ۱۳۸۱ تأسیس شد و در حال حاضر دارای ۳۶۲ متر مربع مساحت و ۳۰۸ متر مربع زیربنا است که ساختمان آن از سوی زنده یاد دکتر خلیل اله امینی وقف و کتابخانه شخصی یکهزار جلدی ایشان نیز از سوی بازماندگان در سال ۱۳۹۲ به این کتابخانه اهدا شد.

پورخاقان، اضافه کرد: در یک سال گذشته برنامه های فرهنگی زیادی در حوزه کتاب و کتابخوانی در شهرستان اجرا شده که از جمله آنها می‌توان به برگزاری همایش فروغ دانایی و رونمایی از ۵۰ کتاب نویسندگان شهرضا در هفته فرهنگی،شب شعر شهدای مدافع حرم با حضور شاعران کشوری و استانی و برگزاری بیش از ۵۰ نشست کتابخوان کتابخانه ای  و ۳۰ نشست کتابخوان مدرسه ای اشاره کرد.

وی، گفت: بخش نشریات این کتابخانه نیز دارای بیش از ۴۰عنوان مجله است که دارای مجلات مفید از موضوعات متنوع از جمله اطلاعات عمومی، ادبی، دانستنیها، آشپزی و خیاطی و هنری و مجلات بسیار خوب برای کودکان و نوجوانان است.

رییس کتابخانه‌های عمومی شهرستان شهرضا با اشاره به وجود بزرگترین کتابخانه روستایی این در روستای اسفرجان، بیان کرد: این کتابخانه دارای مساحتی بالغ بر یکهزار و ۲۰۰ متر و زیربنای ساختمان ۱۹۵ متر است.

پورخاقان، تصریح کرد: این کتابخانه در حال حاضر دارای بیش از ۱۷ هزار نسخه کتاب است و از سال گذشته تاکنون ۹۳۶ نسخه کتاب به آن افزوده شده است که ۳۷۹ عدد از این نسخه‌ها از سوی مردم اهدا شده و بقیه آنها از طرف نهاد کتابخانه‌ها ارسال شده است.

وی، گفت: سال ۱۳۹۵ حدود ۶۰۰ نسخه و در شش ماه اول امسال ۴۰۰ نسخه کتاب به این کتابخانه اهدا شده که تاکنون سابقه نداشته است.

رییس کتابخانه‌های عمومی شهرستان شهرضا، اضافه کرد: تعداد اعضای کتابخانه شهید صدر روستای اسفرجان ۴۲۰ نفر و اعضای فعال آن که هم‌اکنون کارت آنان دارای اعتبار است ۳۰۵ نفر هستند، این در حالی است که تنها در مهرماه امسال ۷۷ نفر به اعضای این کتابخانه اضافه شده‌اند که این آمار نسبت به مهرماه سال گذشته که شمار اعضای پذیرش شده ۱۴ نفر عضو بودند تقریبا پنج برابر بیشتر است.

پورخاقان،  گفت: تعداد اعضای جدید این کتابخانه در شش ماهه سال جاری ۶۰ نفر بود و این در حالی است که آمار اعضای جدید این کتابخانه در شش ماه سال گذشته ۳۷ نفر  بوده است.

وی، بیان کرد: در حال حاضر این کتابخانه دارای ۱۶ هزار و ۶۳۹ جلد کتاب است و تعداد امانت شش ماهه سال جاری  یکهزار و ۷۸۸ نسخه بوده که در مقایسه با مدت مشابه در سال ۹۵ که تعداد یکهزار و ۳۳۲ جلد بوده افزایش داشته است.

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.