سرویس: اخبار شهرضا ۱۴:۴۲ - چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۶

مدیر مدرسه علمیه معصومیه شهرضا:

هفته وحدت فرصتی برای مقابله با دسیسه‌های تفرقه افکن استکبار جهانی است

مدیر مدرسه علمیه معصومیه شهرضا گفت: باید بدانیم که تفرقه بین شیعه و سنی از مهمترین اهداف استکبار جهانی برای تسلط بر منابع و ذخایر کشورهای اسلامی است به همین دلیل باید با هوشیاری مراقب دسیسه های کشورهای استکبارگر باشیم و با حفظ وحدت مانع تحقق اهداف آنها در منطقه شویم.

به گزارش شهرضانیوز؛ بعد از انقلاب صنعتی اروپا کشورهای صنعتی برای یافتن منابع و ذخایر جدید سوختی و مواد اولیه کارخانجات خود اقدام به دست درازی به منابع طبیعی دیگر کشورهای جهان کردند. بعد از این دوران کشورهای استعمارگر جهان همچون اسپانیا و پرتقال و بعدها انگلستان و آمریکا متوجه منطقه خاورمیانه و غرب آسیا و ذخایر بزرگ نفت و گاز آن شدند اما از آنجا که مسلمانان که ساکنان اصلی این مناطق بودند با همه توان در برابر نفوذ بیگانه ایستادگی می‌کردند، رهبران استعمارگر جهان به دنبال یافتن راهی برای ایجاد تفرقه و شکاف اجتماعی در جوامع مسلمان برامدند.
اتخاذ این رویه استعماری باعث ایجاد و تشدید اختلافات قومی و مخصوصا مذهبی شد، اما پس از گذشت حدود دو سه دهه موج بیداری اسلامی در جوامع اسلامی ایجاد و رهبران آن خواستار همبستگی جهان اسلام در برابر کشورهای متجاوز شدند. پرنفوذترین شخصیت اسلامی در این زمینه امام خمینی(ره) بود که با طرح نظریه «وحدت» خواستار اتحاد جهان اسلام در برابر جهان استکبار شد.
برای آشنایی بیشتر با ابعاد مختلف هفته وحدت و مبانی اعتقادی آن و همچنین نقش خواهران مبلغ حوزه علمیه در این زمینه با اکرم السادات قریشی – مدیر حوزه علمیه معصومه شهرضا گفت و گویی را انجام دادیم:
علت نامگذاری هفته وحدت چیست؟
بر اساس روایات مورد پذیرش اهل سنت ولادت پیامبر اسلام(ص) در ۱۲ ربیع الاول واقع شده و طبق روایات مورد پذیرش شیعیان این واقعه در ۱۷ ربیع الاول اتفاق افتاده است؛ امام خمینی(ره) فاصله بین ۱۲ تا ۱۷ ربیع الأول را به عنوان هفته وحدت نامگذاری کردند.
ایشان استقلال ،آزادی و عدالت را لازمه و زمینه ساز وحدت می‌دانستند و در مقابل بر برائت از مشرکان تأکید می‌کردند. بنیان گذار انقلاب اسلامی از هر امکانی برای ایجاد وحدت میان مسلمانان بهره می‌گرفتند بنابراین آرمان وحدت امام موجب پیروزی و رمز بقای امت اسلامی شده است.
هفته وحدت تا چه اندازه توانسته در تحکیم همبستگی میان کشورهای اسلامی مؤثر باشد؟
در این هفته همانگونه که از نامش پیداست باید کارهایی بشود تا شیعه و سنی با شناخت مشترکات اعتقادی خود بتوانند اختلافات خود را کنار بگذارند بشناسند.
در حال حاضر موارد مشترک بین شیعه و سنی توحید و نبوت و معاد است و تنها مسئله مورد اختلاف آنها ولایت است که شیعه معتقد به ولایت بلافصل ائمه است و نظر اهل سنت با آن متفاوت است و ان ها بحث امامت را جزء اصول دین نمی شمارند اما در هفته وحدت بر این نکته تأکید می‌شود که باید بیش از هرچیزی بر موارد مشترک بین مذاهب تأکید شود.
تبلیغ طلاب در این هفته باید چگونه باشد؟
مبلغان مذهبی در ایام محرم و صفر و مخصوصا در دهه آخر صفر که به ماه ربیع الأول نزدیک می شود باید در مراسم های مختلف مواردی که باعث ایجاد اختلاف بین مذاهب اسلامی می شود و در حقیقت نوعی بدعت است را تشریح و از انجام انها باز دارند.
اقداماتی مثل دهه محسنیه و عیدالزهرا در شأن شیعه نیست، اما بسیاری از افراد این مسائل را نمی دانند و باید برای آن ها بیان شود زیرا این موارد باعث اختلاف بیشتر بین شیعه و سنی خواهد شد در مقابل باید از فرصت هفته وحدت استفاده و بر مشترکات مذهبی تأکید شود.
برنامه های تبلیغی خواهران طلاب مدرسه معصومیه شهرضا در هفته وحدت چیست؟
طلاب برنامه های تبلیغی در مراسمات در مدارس و جلسات خانگی دارند که این مسائل را بیان می کنند.
وجود وحدت در زمینه تحقق آرمان های انقلاب اسلامی مانند آزادی قدس چه تاثیراتی دارد؟
با توجه به این که بیشتر مردم فلسطین اهل سنت هستند این که ما ارمان مردم فلسطین اهمیت بدهیم و این که ایده ضد استکبار داشته باشیم خودش باعث وحدت بین شیعه و سنی می شود.
بحث وحدت و وحدت بین شیعه و سنی که در حال حاضر در منطقه مورد توجه واقع شده و تقریبا هم شیعه و هم سنی درک کرده اند که باید وحدت داشته باشند بویژه با ایجاد گروهک تروریستی داعش که چندین سال منطقه را درگیر آشوب کرد این مسئله بیش از پیش مورد توجه و قبول واقع شده است.
اما در این شرایط هم مبلغین باید مردم را آگاه کنند. باید بدانیم که تفرقه بین شیعه و سنی از مهمترین اهداف استکبار جهانی برای تسلط بر منابع و ذخایر کشورهای اسلامی است به همین دلیل باید با هوشیاری مراقب دسیسه های کشورهای استکبارگر باشیم و با حفظ وحدت مانع تحقق اهداف آنها در منطقه شویم.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.