سرویس: اخبار شهرضا ۰۹:۴۲ - چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۶

شهرضانیوز بررسی می کند؛

احداث کارخانه بازیافت زباله در شهرضا؛ فرصت ها و تهدیدها/ سرپرست فرمانداری: نگرانی های مردمی را از طریق استانداری پیگیری می کنیم

احداث کارخانه بازیافت در مرز سه شهرستان شهرضا، دهاقان و مبارکه یکی از پروژه های بزرگ بازیافت در منطقه محسوب می شود که برای مردم نگرانی هایی در خصوص کاهش سطح بهداشت و ایجاد بوی نامطبوع در منطقه به همراه داشته است و موجب ایجاد برخی اعتراضات در محافل مختلف شده است.

به گزارش شهرضانیوز؛ شهرداری ها در نظام شهری موجود دارای وظایف و کارکردهای متعددی هستند که موفقیت یا عدم موفقیت در هر یک از این کارکردها، عامل موفقیت در کل سیستم شهری به شمار می رود.

جمع آوری زباله ها و دفع آن ها یکی از مهم ترین وظایفی است که از قدیم تا کنون برعهده سیستم شهرداری بوده و میزان مکانیزه شدن سیستم جمع آوری زباله ها و دفن آن ها هم در ارزیابی میزان پیشرفت شهری و هم در بهداشت عمومی تاثیر مستقیم داشته است.

شهرداری شهرضا علی رغم عمر بالا، تا سال ها از داشتن چنین سیستمی برخوردار نبود و زباله ها به شیوه سنتی و از طرق کامیون ها و وانت های غیراستاندار جمع آوری و سپس به شیوه سنتی در حاشیه شهر دپو می شد.

اما در دهه گذشته شاهد تجهیز ناوگان موتوری شهرداری به کامیون های مخصوص حمل زباله بودیم که اولین قدم در بحث مدرن کردن جمع آوری زباله محسوب می شد؛ برخی اقدامات در تفکیک زباله های خشک و تر در مبدا، بدون توجه به موفقیت یا عدم موفقیت آن ها نیز از جمله دیگر اقدامات شهردای در این زمینه در طول سال های گذشته بود.

اما متاسفانه چرخه جمع آوری و دفع زباله در سطح شهرستان علی رغم توسعه این صنعت در کشور، هنوز ناقص است و محل مناسبی برای بازیافت زباله ها در سطح شهرستان وجود ندارد که همین امر سبب به وجود آمدن مشکلاتی در سطح شهرستان شد که در بسیاری از مواقع این مشکلات در بعد ملی و حتی در رسانه های ضدانقلاب هم بازتاب هایی به همراه داشت.

همین مشکلات سبب شد که راه اندازی یک سایت بازیافت زباله در شهرستان پیگیری شود و با توجه به بعد هزینه ای در این زمینه، رایزنی هایی برای همکاری شهرستان های اطراف در ساخت این سایت بازیافت نیز انجام شد.

شهرداری شهرضا، دهاقان و مبارکه در این زمینه به توافق رسیدند تا اولین کارخانه بازیافت زباله را در هشت کیلومتری شهرضا در جاده شهرضا-مبارکه در حدود کوه های «هفت یکی» احداث کنند.

این اقدام اما با اعتراض اهالی روستاهای اطراف این منطقه به ویژه روستاهای «قهه» و «پوده» مواجه شده است؛ اهالی این روستاها دراعتراضات خود بیان کرده اند که احداث این کارخانه و بوی نامطبوعی که در منطقه ایجاد می کند، زندگی در این منطقه را تحت الشعاع قرار می دهد.

از طرفی براساس آنچه اهالی این منطقه بیان می کنند، احداث این کارخانه رشد برخی حشرات و حیوانات موذی از جمله پشه مالاریا را افزایش می دهد که بهداشت کل منطقه را به خطر می اندازد و ممکن است به یک اپیدمی تبدیل کند.

کارخانه مجوزهای لازم را دریافت کرده است

اما رحیم جافری در این رابطه به خبرنگار شهرضانیوز گفت: مکان یابی این کارخانه در دوره های قبلی انجام شده است و مربوط به بالغ بر ۱۰ سال پیش است.

شهردار شهرضا با اشاره به صورتجلسه مکان یابی این کارخانه، تصریح کرد: براساس صورت جلسه، دستگاه های ذی ربط مرتبط، مجوز تاسیس این کارخانه را صادر کرده اند.

نگرانی های مردمی را از طریق استان پیگیری می کنیم

محمدحسین داراب نیز در این رابطه در گفت و گو با خبرنگار شهرضانیوز با بیان اینکه این کارخانه خارج از محدوده شهرستان است، عنوان کرد: ما در حوزه کاری فرمانداری شهرضا، کارشناس فنی خود را برای بررسی ایجاد این کارخانه به محل احداث اعزام کرده ایم و مسائل مرتبط با این کارخانه را به استان منعکس کرده ایم.

سرپرست فرمانداری شهرضا با بیان اینکه ما توان پیشگیری مستقیم را نداریم، خاطرنشان کرد: شهرستان از طریق استانداری و فرمانداری دهاقان این موضوع را دنبال خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه علی الظاهر این کارخانه مجوزهای اداره کل محیط زیست و مجوزهای مرتبط با امنیت و سلامت منطقه را اخذ کرده اند، عنوان کرد: با این وجود ما در زمینه بررسی بیشتر موضوع مدعی هستیم تا وضعیت شهرستان را تحت تاثیر قرار ندهد.

داراب با اشاره به مکاتبه هایی که با حوزه های سیاسی امنیتی و معاونت عمرانی انجام شده است، خاطرنشان کرد: از آن جایی که این کارخانه جنب مراکز نظامی ما قرار دارد بررسی ها در این زمینه صورت گرفته است تا در صورت وجود احتمال مشکلات بعی، اعتراضات شدید خود را ابلاغ کنیم.

سرپرست فرمانداری شهرضا با بیان اینکه نتایج بررسی های استان هنوز به شهرستان ابلاغ نشده است، تصریح کرد: در جلسات حوزه مشترکی که با دهاقان برگزار می شود، تمام موارد پیگیری خواهدشد.

وی ادامه داد: هیچ پسماندی در کارخانه باقی نمی ماند که بویی ایجاد کند و یا ضایعات آن ها در زمین نفوذ پیدا کند.

حال باید منتظر ماند و دید که آیا این کازخانه به سرنوشت کارخانه پساب فاضلاب شهرضا در کنار منطقه منوچهرآباد تبدیل شده و معضلی برای شهرستان ایجاد خواهد کرد و یا این بار مسئولان در بحث سلامت و وضعیت بهداشتی مردم شهرستان پافشاری خواهند کرد و اجازه احداث کارخانه در صورت وجود مشکلات احتمالی را نخواهند داد.

گزارش از آرمان دباغ

انتهای پیام/

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.