سرویس: اخبار شهرضا ۲۰:۵۵ - دوشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۶

شهرضانیوز بررسی می کند؛

جای خالی سازمان فرهنگی اجتماعی در شهرداری شهرضا/ افزایش سرانه پرداخت عوارض شهری به فرهنگ سازی های بلند مدت نیازمند است

بخش اعظمی از بودجه شهرداری شهرضا به بخش فرهنگ اختصاص یافته است، اما با این وجود، شاهد تغییرات ملموس فرهنگی در شهر نیستیم و کج سلیقی های در بحث مدیریت فرهنگی به وفور به چشم می خورد.

شهرضانیوز-آرمان دباغ/ برای فرهنگ تعریف ها و توضیحات متنوعی بیان شده است، اما یکی از بهترین تعاریفی که برای آن صورت گرفته، این است که فرهنگ همان هوایی است که نفس می کشیم؛ این تعریف، علاوه بر تاکید بر گستردگی بحث فرهنگ، بر ضروری بودن آن نیز تاکید می کند؛ به عبارت دیگر فرهنگ هر جامعه ای مشخص خواهد کرد که آن جامعه به سمت رشد و تعالی حرکت کند و یا درجا بزند و حتی عقب گرد داشته باشد.
اهمیت بحث فرهنگ موجب شده است که سازمان ها و نهادهای زیادی در سطج جامعه متولی امر فرهنگ باشند و بخش زیادی از بودجه های سازمان های مختلف، صرف پرداختن به این امر شود.
اما با وجود اینکه امر فرهنگ متولیان زیادی دارد و ردیف های بودجه ای زیادی از بودجه های نهادهای مختلف در آن هزینه می شود، اما اثرات این اقدامات در جامعه به چشم نمی خورد. شاید یکی از دلایلی که در رابطه با عدم محسوس بودن اقدامات فرهنگی به ذهن می رسد، این است که تغییرات فرهنگی در جامعه با سرعت کمی اتفاق می افتد و بررسی موفقیت یا عدم موقیت طرح ها در سطح جامعه در یک پروسه زمانی قابل بررسی است. اما نکته مهم تر در زمینه طرح های فرهنگی بسیاری از نهادهای جامعه،سطحی نگری این طرح ها است. بعبارت دیگر بسیاری از دستگاه های عریض و طویل در جامعه با وجود بودجه های کلان، توان برنامه ریزی فرهنگی صحیح ندارند و این عدم مهندسی مناسب و لزوم هزینه بودجه های عظیم آن ها را به کارهای روتین در سطح جامعه پیش می برد.
همین مشکلات در عرصه های فرهنگی موجب شده است که سازمان ها و ارگان های دارای درآمد در جامعه به سمت ایجاد سازمان های فرهنگی با مدیریت مدیران فرهنگی در کنار خود روی بیاورند که وطیفه آن ها برنامه ریزی، مدیریت و اجرای طرح های فرهنگی مد نظر سازمان های مطبوع خود است.
شهرداری ها یکی از نهادهای بزرگ و دارای بودجه های کلان محسوب می شوند که بنا بر قانون و بنا بر نیازهایی که در شهرها وجود دارد، بخشی از بودجه های خود را به کارهای فرهنگی اختصاص می دهند.
بالا بودن ارقامی که شهرداری ها برای بودجه های فرهنگی خود در نظر می گیرند موجب شده است که در اجرای برنامه های فرهنگی متنوع در سطح شهرستان، ارگان های مختلف دست یاری خود را به سوی این سازمان دراز کنند و به عبارت ساده تر بودجه ای که قرار بود صرف افزایش فرهنگ شهروندی و رعایت قوانین شهری شود، به هزینه های جاری همایش ها و کنفرانس ها و جشن ها خلاصه می شود.
این مشکلات که راندمان این بودجه را برای شهرداری ها کاهش داده است، آن ها را به چاره اندیشی واداشته و در این زمینه اقدامات مختلفی انجام داده اند.
یکی از اقداماتی که توسط شهرداری اصفهان اجرا شد و توانست الگویی برای دیگر شهرهای استان شود، بحث ایجاد سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری بود.
این سازمان به عنوان یکی از سازمان های وابسته به شهرداری اصفهان بوده که در سال ۷۶ فعالیت خود را آغاز کرده و با هدف رفع نیازهای فرهنگی، تفریحی، ورزشی و… شهروندان انجام وظیفه می کند؛ این سازمان با شناخت مناسب از نیازها و مشکلات واقعی مردم و اقدام برای حل آن ها زمینه مساعدی را برای ارتباط منطقی و صحیح و برآورده ساختن انتظارات شهرداری و شهروندان از همدیگر فراهم سازد.
احداث این سازمان و موفقیت هایی که در سال های گذشته داشت موجب شد که برخی از شهرهای استان از جمله شاهین شهر و کاشان نیز اقدام به تاسیس چنین سازمانی بکنند تا مدیریت فرهنگی شهر خود را به نهادی فرهنگی وابسته به شهرداری بسپارند تا در کنار کاهش بار مسئولیتی شهردار برای حل معضلات و مشکلات شهر در سایر زمینه ها، زمینه استفاده صحیح از بودجه درنظر گرفته شده برای امور فرهنگی در شهرداری را فراهم کنند.
شهرداری شهرضا نیز یکی از شهرداری هایی است که شاید بودجه آن متناسب با بودجه شهر اصفهان و یا حتی کاشان نباشد، اما نسبت به بسیاری از شهرهای استان با توجه به آمار جمعیتی شهر، بودجه کلانی محسوب می شود که باالطبع بودجه فرهنگی آن نیز کلان خواهد بود.
اما علی رغم وجود این بودجه کلان در طول سال های اخیر برنامه ریزی های فرهنگی خوبی صورت نگرفته است و این بودجه یا در اجرای برنامه سایر نهادها خرد شده است و یا به اقدامات میان مدت و کوتاه مدتی اختصاص پیدا کرده است که ثمرات خوبی نداشته و یا اقدامات ابتری بوده است.
گواه این مدعا هم، همین عدم وجود مبلمان شهری مناسب در شهرضا، زیباسازی نامناسب با فرهنگ شهر و هزینه کردهای سلیقه ای در بحث المان سازی بوده است که اعضای شورای شهر نیز به آن معترف بوده اند.
حال در این زمینه دو راه پیش پای شهرداری شهرضا وجود دارد که یکی ادامه مسیر فعلی و نهایت اصلاحات سطحی با استفاده از اتاق های فکر و کمیته های اندیشه ورزی است که با توجه به سیر تغییرات و محدودیت های مدیریتی در این ارگان، به سرنوشت اقداماتی از این دست توسط شوراها و شهرداران گذشته دچار می شود و یا تاسیس سازمانی مشابه با سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری اصفهان با صرف بخشی از بودجه شهر.
شاید در نظر اول تاسیس این سازمان از نظر بودجه ای غیر منطقی به نظر بیاید، اما نگاهی گذرا به سرانه عوارض شهری در شهرضا و مقایسه آن با شهرهای هم رده در سطح استان و حتی شهرهای کوچک به خوبی گواه این نکته است که افزایش مشارکت شهروندان در شهرداری و افزایش سطح پرداخت عوارض نیاز به اقدامات زیربنایی در سطح شهر است و تاسیس چنین سازمانی به خوبی می تواند خلا این زمینه را پر کند و زمینه رشد و توسعه شهر را با افزایش مشارکت شهروندان فراهم کند.
انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.