سرویس: سیاسی ۰۷:۲۹ - پنج شنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۶

رییس مجلس شورای اسلامی؛

مجلس و دولت باید روی ثروت آفرینی و اقتصاد کشور تمرکز کنند/توجه به حل و فصل مشکلات اقتصادی باید در اولویت قرار گیرد

همه نمایندگان بر این موضوع اتفاق نظر دارند که رفتار آمریکا شرورانه است و در این موضوع تردیدی نیست.

به گزارش شهرضانیوز، علی لاریجانی در ادامه جلسه علنی روز چهارشنبه مجلس در پاسخ به اخطار اسدالله عباسی نماینده مردم رودسر مبنی بر این که در گزارش ۶ ماهه سوم کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی به بندهای ۹ ‌گانه دستورات رهبر معظم انقلاب (گشایش اقتصادی، بهبود معیشت، رفع معضلات فعلی) توجه لازم قرار نشده است، افزود: مسایل داخلی و توجه به حل و فصل مشکلات اقتصادی باید در اولویت قرار گیرد و این حرف متینی است.
وی ادامه داد: در صحبت های نمایندگان در خصوص گزارش کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی از روند اجرای برجام روی این موضوع اتفاق نظر بود که رفتار آمریکا امروز یک رفتار شرورانه است و در این موضوع تردیدی نیست.
رییس قوه مقننه یادآور شد: با نگاهی به گذشته می توان فهمید که مذاکرات با دو نامه رییس جمهوری آمریکا مورد توافق قرار گرفت و مذاکرات در چارچوب ۱+۵ به نتیجه رسید اما اکنون آمریکایی ها برخی از تعهداتش را انجام نمی دهد که این موضوع و موارد نقض در گزارش آمده است.
لاریجانی افزود: نمایندگان مجلس باید در جریان این گزارش باشند و هم اقداماتی در برابر این رفتارها داشته باشند.
وی ادامه داد:مجلس و دولت باید به مسایل داخلی کشور به خصوص جنبه های ثروت آفرینی و اقتصادی کشور تمرکز داشته باشند که ان شاءالله در بودجه سال آینده و تصمیمات مجلس مورد توجه قرار می گیرد.
اسدالله عباسی نماینده مردم رودسر در مجلس در اخطاری با استناد به ماده ۱۵۱، ۱۵۲،۱۵۳ و ۱۵۴ قانون اساسی اظهارکرد: در شرایطی که سومین گزارش ۶ ماهه سوم کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی قرائت شد که بیشتر بندهای این گزارش همان گزارش دولت است و به نظر می رسد در آن به بندهای ۹ ‌گانه دستورات رهبر معظم انقلاب مورد توجه لازم قرار نگرفته است.
وی افزود: در این بندها به بحث گشایش اقتصادی، بهبود معیشت، رفع معضلات فعلی تاکید شده است و مجلس باید به مشکلات اصلی جامعه در مورد اقتصاد، تقویت تولید ملی و اجرایی شدن اقتصاد مقاومتی توجه می کرد.

**برای مقابله به مثل با تضییع حقوق ملت ایران دولت چه تدابیری اندیشیده است
کاظم دلخوش نماینده مردم صومعه سرا در مجلس شورای اسلامی نیز در تذکری با استناد به اصول ۱۵۲ و ۶۷ قانون اساسی گفت: در اصل ۶۷ نمایندگان مجلس قسم خوردند که همواره به استقلال و اعتلای کشور و خدمت به مردم پایبند باشند.
وی ادامه داد: در ارتباط با دو میلیارد دلار و آن جاسوسی که به آمریکا رفت و ۸۳ میلیون دلار از حقوق ملت ایران برداشته شد، ضروری بود که دولت، هیات رییسه و کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با توجه به تحریم ‌های آمریکا و خصومتش برخورد کنند.
نماینده مردم صومعه سرا در مجلس گفت: چه تدبیری اندیشیده شد تا بتوانیم مقابله به مثل و از تضییع حقوق‌ مان جلوگیری و از حقوق ملت پاسداری کنیم.
علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی نیز در پاسخ به این تذکر گفت: همانطور که در گزارش کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس آمده درمورد بعضی از سرقت‌ هایی که آمریکایی‌ ها انجام دادند متناسب با اقدامات آنها راهکارهایی اتخاذ می ود و کمیسیون این موضوع را پیگیری می ‌کند.

** گزارش کمیسیون امنیت ملی از روند اجرای برجام با همان قلم دولت نوشته شده است
حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده مردم شاهین شهر در مجلس شورای اسلامی نیز در تذکری شفاهی با استناد به بند هفت ماده ۴۹ آیین نامه داخلی مجلس گفت: بر اساس این بند از آیین نامه مجلس در گزارش‌ ها باید نکات مثبت و منفی، نحوه اجرای قوانین و پیشنهادات مطرح شود اما به نظر می ‌رسد در گزارش کمیسیون امنیت مجلس در مورد روند اجرای برجام که در صحن علنی مجلس قرائت شد، به نوعی با همان قلمی نوشته شده که دولت گزارش داده است.
وی افزود: در واقع در این گزارش باید مواردی که آمریکایی ‌ها در آن زمینه به ما فشار آورده بررسی و لحاظ می‌ شد نه اینکه امروز گزارشی به مجلس ارایه شود که همان گزارشی ارایه شده از سوی دولت است.
علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این تذکر گفت: گزارش کمیسیون امنیت ملی مجلس از باب اهمیت موضوع بود و اگر دقت کنید در پایان گزارش تجزیه و تحلیل ‌ها و نواقص موجود به هم ذکر شده و پیشنهادات مورد بررسی قرار گرفته است.

انتهای پیام /خبرگزاری ایرنا

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.