سرویس: اخبار شهرضا ۲۲:۳۲ - جمعه ۰۵ آبان ۱۳۹۶

شهرضانیوز گزارش می دهد؛

حال وخیم خانه آیت الله مدرس در شهرضا/ میراث این شهید ملی در معرض ویرانی کامل قرار دارد

خانه تاریخی شهید مدرس در شهرضا این روزها حال و روز خوبی ندارد، از آن شکوه گذشته تنها بنای نیمه خرابی مانده که آن هم اگر وضع به همین شیوه پیش برود، در آینده نزدیک به خراب آبادی تبدیل می‌شود.

به گزارش شهرضانیوز؛ زمان را عقب برمی‌گردانیم، به گذشته می‌رویم، سالهای انتهایی سده یکهزار و دویست و سالهای آغازین سده یکهزار و ۳۰۰ شمسی که مجلس شورای ملی پس از زد و خوردهای فراوان و پشت سر گذاشتن دوران استبداد محمدعلی شاه و خیانت لیاخوف روسی، کم کم داشت رنگ و لعاب یک مجلس درست و حسابی را می‌گرفت.
تاریخ هزار رنگ مجلس را که ورق بزنیم و مجلس دوم برسیم ردّ پای مدرس را می‌بینیم که با نطق‌های غرای خود شور حال خاصی به فضای سیاسی آن روزهای ایران می‌داد.


«ترقی و تعالی هر قوم این خواهد شد که جامع میان خودشان را نگهداری کنند و به واسطه ترقی آن جامع، ترقی کنند.»
«غرض اصلی ما یک جامعه ای است که یک قسمت بزرگ دنیا در آن جامعه شرکت دارد و آن اسلام است. ما خیلی همبستگی اسلامی خود را از دست دادیم، بالاخره باید بیدار شده هوشیار شویم و جامعه خودمان را حفظ کنیم.»
اینها و ده‌ها جمله دیگر از مردی است که بر حسب اسناد تاریخی و نسب نامه‎ای که حضرت آیت‌الله العظمی مرعشی نجفی تنظیم کرده، از سادات طباطبایی زواره است که نسبش پس از سی‌و‌یک نسل به حضرت امام حسن مجتبی(ع) می‎رسد.


سید حسن مدرس از طایفه میرعابدین است که در دهکده ییلاقی «سرابه» اقامت داشتند. سیداسماعیل طباطبایی پدر سیدحسن در این منطقه به تبلیغات دینی و انجام امور شرعی مردم مشغول بود.
دوران کودکی سید حسن در زواره و سرابه سپری شد و با مهاجرت به قمشه، پدرش وی را به سید عبدالباقی (جد مدرس) سپرد تا به تعلیم و تربیت فرزند خویش بپردازد. سید عبدالباقی بیشترین نقش را در تعلیم سید حسن داشت و او را در مسیر علم و تقوا هدایت کرد و به هنگام مرگ در ضمن وصیت‌نامه‎ای سید حسن را بر ادامه تحصیل علوم دینی تشویق و سفارش کرد. زمانی که سید عبدالباقی دارفانی را وداع گفت مدرس چهارده ساله بود.
پدر سیدحسن مدرس در روستای اسفه از توابع بخش مرکزی قمشه (شهرضا) سکونت گزید، و در این روستا خانه‌ای بنا کرد.


تصمیم گرفتیم با تیم خبری شهرضانیوز و تعدادی از خبرنگاران شهرضا به این روستا برویم و سری به خانه مردم مجلس بزنیم. با ذوق و شوق فراوانی نشأت گرفته از شادمانی و غرور ناشی از وجود خانه تاریخی مرد طراز اول تاریخ مجلس ایران در شهرضا، روانه این روستا شدیم.
در ابتدا با استقبال گرم آقای کیوان اسماعیلی – دهیار روستا و مرتضی کاظمی – عضو شورای اسلامی این روستا قرار گرفتیم. دهیار روستا با آقای حیدرعلی کاظمی که کلید خانه تاریخی مدرس را در اختیار دارد هماهنگ کرده بود تا در را برای ما باز کند.
اما داخل که شدیم دنیایی متفاوت از آنچه در نظرمان بود دیدیم، در نظرمان شوکت و عظمتی از خانه مردم مجلس ایران تصور می کردیم که وقتی از نزدیک آن را دیدیم کاملا با پندار ما متفاوت بود.
سقف هایی فروریخته، ایوان‌هایی خراب، درهایی شکسته و غباری از غم که سراپای این خانه تاریخی را فراگرفته بود.


«مدرس به همراه پدرش – سید اسماعیل، به شهرضا آمد، آنها ۲ ماه در شهرضا بودند و بعد به روستای اسفه آمدند؛ پدر شید مدرس بار دیگر همسری از این روستا برگزید.»
اینها را حیدرعلی کاظمی از افراد محلی که اطلاعات خوبی از تاریخچه خانه مدرس داشت برایمان گفت. او در ادامه صحبتهایش گفت:«شهید مدرس در این منطقه ساخت و سازهای دیگری هم کرده که یکی از آنها بنای «آسیاب شاه» بین دو روستای اسفه و پرزان است.
از او خواستیم تا اندکی درباره وضعیت و تاریخچه ساختمان خانه مدرس توضیح دهد:«مجموع زمین عمارت و باغ مجاور آن ۷ هزار متر است، منزل تاریخی که به عنوان منزل مدرس شناخته می‌شود در حدود ۱۵۰ سال قبل به دست پدر ایشان ساخته شده است.»


حیدرعلی کاظمی به نکته جالبی درباره بازسازی بنای خانه شهید مدرس اشاره کرد، او گفت:«حدود ۱۰ سال قبل بودجه‌ای برای بازسازی این بنا اختصاص دادند که با آن اقدامات جزئی همچون ایزوگام بخشی از سقف انجام شد و از آن زمان به بعد دیگر هیچ اقدامی برای بازسازی این بنا یا جلوگیری از تخریب آن انجام نشده است.»
برایمان جالب بود بدانیم اداره میراث فرهنگی چرا تاکنون تلاشی برای بازسازی این بنا نکرده است، چرا میراثی اینچنین گرانقدر با قدمتی در حدود ۱۵۰ سال باید پیش چشمان همه از گزند باد و باران هر روز بیشتر تخریب شود.
«۱۰ سال قبل بودجه‌ای برای بازسازی این بنا اختصاص یافت که بسیار اندک بود و با آن اقدامات بسیار جزئی انجام شد، بعد از آن از طرف اعضای شورای روستا پیگیری‌های زیادی برای جذب اعتبارات بیشتر انجام شد که به نتیجه‌ای نرسید.»


مرتضی کاظمی – عضو شورای روستای اسفه پس از بیان این سخنان آهی کشید و گفت: «در زمانی که دکتر حیدرپور نماینده مردم شهرستان در مجلس بودند، نامه‌نگاری‌های زیادی با دکتر لاریجانی – رییس مجلس شورای اسلامی انجام شد؛ در روز عاشورای امسال سرکار خانم محمودی – نماینده مردم شهرستان در مجلس شورای اسلامی از این محل بازدید کردند و قول پیگیری برای تعیین تکلیف و مرمت آن دادند.»
کیوان اسماعیلی – دهیار روستای اسفه نیز با اشاره به بازدید خانم محمودی از این روستا و قول مساعد ایشان مبنی بر پیگیری مرمت آن گفت:«این روستا بناهای تاریخی دیگری نیز همچون مسجد جامع و امامزاده سید کاظم را نیز دارد که امیدواریم با توجه بیشتر مسئولان به آنها شاهد رونق صنعت گردشگری در این منطقه باشیم.»
از محمدحسن شبانی – رییس اداره میراث فرهنگی شهرضا در گفت و گو با شهرضانیوز اظهار کرد: «چند سال قبل مبلغی بیش از ۷۰ میلیون تومان برای تعمیرات بخشی از بنای تاریخ شهید مدرس شامل سقف و کف اختصاص داده شد و از از آن پس دیگری اعتباری در این خصوص تخصیص داده نشده است.
تملک این بنای تاریخی در اختیار مجلس شورای اسلامی است، اما از طرف مجلس هم هنوز اعتباری برای بازسازی این بنا اختصاص پیدا نکرده است.
در دوره نماینده قبل شهرستان چند بار پیگیری هایی انجام شد تا شاید اعتباری برای بازسازی این بنا اختصاص داده شود که متأسفانه به نتیجه نرسید.
در حال حاضر با خانم محمودی – نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، رایزنی هایی انجام شده تا اعتباری برای بازسازی این بنا جذب شود.»


سمیه محمودی – نماینده مردم شهرستان شهرضا در مجلس شورای اسلامی نیز در این خصوص به خبرنگار شهرضانیوز گفت: متأسفانه بنای تاریخی خانه شهید مدرس در حال تخریب است که باید برای جلوگیری از این وضعیت اقدامات جدی انجام شود.
وی ادامه داد: بنابر اظهار اهالی محل تملک این خانه در اختیار مجلس شورای اسلامی است، به همین دلیل باید اداره میرث فرهنگی شهرستان سند تملیکی این بنا را در اختیار ما قرار دهد تا بر اساس آن اقدامات بعدی انجام شود.
عضو کمیسیون گردشگری مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: باید بنای تاریخ شهید مدرس بازسازی و بخش خصوصی واگذار شود تا زمینه رونق صنعت گردشگری در این منطقه بیشتر فراهم شود.
به امید آنکه این تلاشها به زودی و پیش از آنکه این بنای تاریخ بیش از این ویران شود، به ثمر بنشیند و شاهد احیا و بازسازی خانه مرد مجلس ایران در شهرضا باشیم. این پایگاه خبری همچنان مراحل اداری انجام شده در این خصوص را پیگیری می‌کند.

انتهای پیام/

همچنین بخوانید:

یک دیدگاه برای “حال وخیم خانه آیت الله مدرس در شهرضا/ میراث این شهید ملی در معرض ویرانی کامل قرار دارد”

 1. فرهاد خاکسار گفت:

  با سلام مجدد
  با سلام و احترام
  بنده با برخی از همکاران از اساتید دانشگاه مشورت نمودم ایشان که هر کدام متخصص و با تجربه در امور معماری ومرمت و بازسازی اند حاضر به همکاری بعنوان بخش خصوصی در این اثر می باشند در صورت امکان مسیری را مشخص و باطلاع حقیر رسانده تا در اولین فرصت پیگیری صورت پذیرد.
  کمال مسرت است اگر این امر محقق گردد
  ارادتمند
  فرهاد خاکسار
  مدرس دانشگاه
  ۹۱۳۸۲۲۱۶۳۶

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.