سرویس: اخبار شهرضا ۱۹:۰۱ - شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۶

دادستان عمومی و انقلاب شهرضا خبر داد:

کشف ۲۰۰ گرم مواد مخدر روان‌گردان در شهرضا

محسنی اژیه، دادستان عمومی و انقلاب شهرستان شهرضا خبر از کشف ۷۰ کیلوگرم مواد مخدر در یک ماه گذشته در این شهرستان داد و گفت: ۲۰۰ گرم از این مواد مخدر، روانگردانها بودند.

به گزارش شهرضانیوز، دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر شهرستان شهرضا شامگاه امروز در جلسه این شورا که در محل فرمانداری شهرضا برگزار شد، عنوان کرد: نرخ شیوع مصرف این مواد در جمعیت ۱۵ تا ۶۴ سال ۵،۴ درصد معادل ۲ میلیون و ۸۰۲ هزار و ۸۰۰ نفر است که ۱۵۶ هزار نفر از این افراد را بانوان تشکیل می دهند.

محمدرضا نصاریپور اظهار کرد: هر چند میزان اعتیاد در بین بانوان کم است اما زنان ۶ سال زودتر از مردان به پایان خط اعتیاد و وابستگی شدید می رسند و شانس ابتلا به اعتیاد در دخترانی که اختلال خلق دارند چهار برابر و دخترانی که اختلال اضطراب دارند ۲ برابر بیش از دیگران است که نشان می دهد باید به جامعه زنان توجه بیشتر و جدی تر داشت.

وی اذعان کرد: گل و حشیش در کنار قرص های روان گردان در صدر مصرف مواد مخدر است و بر اساس اطلاعات علمی تمام انواع مواد مخدر خطرناک هستند و ماده گل نیز از مواد توهم زاست و حتی سیستم بدنی ضعیف را به جنون و خودکشی می کشاند.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر شهرستان شهرضا گفت: براساس تحقیق انجام شده در سال ۱۳۹۰ میزان اعتیاد در کشور سه میلیون و ۳۰۰ هزار نفر در سنین ۱۵ تا ۶۴ سال با نرخ شیوع ۶،۹ درصد بود که امروز نرخ شیوع اعتباد به ۵،۴ درصد کاهش یافته است.

انصاریپور تصریح کرد: از ابتدای انقلاب تاکنون ۱۰ هزار تن انواع مواد مخدر در کشور کشف و منهدم شده، سه هزار و ۸۰۰ نفر در مبارزه با این مواد شهید و ۱۲ هزار نفر جانباز شده و هفت میلیون نفر با ۳۰ درصد افراد تکراری دستگیر شده اند.

وی تأکید کرد: باید از اقدامات هیجانی و بدون مطالعه در مبارزه با مواد مخدر جلوگیری کرد.

رییس اداره تعاون کار و رفاه اجتماعی شهرستان شهرضا نیز در این جلسه عنوان کرد: امسال سهمیه‌ای معادل ۱۰۰ نفر برای اشتغال بهبود یافتگان از اعتاد در شهرستان تعیین شده است.

مصطفی اباذری ادامه داد: ۵۷ درصد از اعتبارات این بخش به کارفرمایان اختصاص خواهد یافت اما لازم است پیش از آن بانک اطلاعاتی جامعی از مشمولان دریافت این تسهیلات تهیه شود.

رییس اداره بهزیستی شهرستان شهرضا نیز در یان جلسه بیان کرد: از ابتدای امسال تاکنون آموزشهای مرتبط با اعتیاد برای ۹۳۰ کودک در ۲۲ مهد کودک اجرا شده است.

محمدعلی صادقی ادامه داد: در ۶ ماه گذشته ۲۳۰ نفر در ۳ مرکز سرپایی ترک اعتیاد و ۴۰۸ نفر در ۲ مرکز اقامتی ترک اعتیاد پذیرش شده‌اند.

وی تصریح کرد: ۱۵ نفر از خانواده‌های بی بضاعت پذیرفته شدگان در مرکز درمان سرپایی ترک اعتیاد در شهرستان و ۴۱ نفر از خانواده‌های پذیرفته شدگان در مراکز اقامتی ترک اعتیاد در شهرستان یارانه حمایتی با مبلغ ۵۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان دریافت کرده‌اند.

رییس اداره بهزیستی شهرستان شهرضا گفت: در همین مدت به ۱۳ نفر از بهبودیافتگان از اعتیاد که بیش از یک سال سابقه پاکی داشتند، تسهیلات اشتغالزایی به مبلغ ۱۱۰ میلیون تومان پرداخت شده است.

رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان شهرضا نیز در این جلسه بیان کرد: جمع آوری قلیان از قهوه خانه‌ها و تعطیلی مراکز عرضه این کالا در شهرستان اقدام قابل توجهی بود که بازتاب جهانی داشت.

حجت الله تنهایی تصریح کرد: از جمله دیگر اقدامات انجام شده در شهرستان برای مقابله با اعتیاد، ممنوعیت فروش سیگار به نوجوانان زیر ۱۸ سال و کودکان بوده است.

وی تأکید کرد: باید با تشدید نظارتها بر درمان اعتیاد به روش استفاده از گیاهان دارویی باید از احتمال سوء استفاده افراد سودجود جلوگیری شود، همچنین فروش متادون خیابانی و دیگر داروهای ترک اعتیاد به روش غیرمجاز و یا در واحدهای صنفی غیر از عطاریها باید با برخورد قاطع قانونی مواجه شود.

رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان شهرضا، اضافه کرد: موافقت اصولی تأسیس یک مرکز درمانی ترک اعتیاد در یکی از مناطق آسیب پذیر شهرستان اخذ شده است و در این رابطه به دنبال اخذ مجوز با پزشک درمانگر اعتیاد برای تصدی سمت مسئول فنی این مرکز هستیم.

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان شهرضا نیز در این جلسه خبر از کشف ۷۰ کیلوگرم مواد مخدر در یک ماه گذشته در این شهرستان داد و افزود: ۲۰۰ گرم از این مواد مخدر، روانگردانها بودند.

محمد محسنی اژیه اضافه کرد: ادارتی همچون آموزش و پرورش و بهزیستی باید مراقبتهای لازم برای جلوگیری از سوء استفاده احتمالی برخی از سوداگران مرگ از دانش آموزان و زنان جهت توزیع مواد مخدر را انجام دهند.

وی همچنین تأکید کرد: اعضای شوراهای اسلامی شهر و روستا بر اساس قانون وظیفه دارند تا در صورت مشاهده موارد کاشت خشاش و شاهدانه در حوزه استحفاظی خود، به نیروی انتظامی یا دادستانی شهرستان اطلاع رسانی کنند.

فرماندار شهرضا نیز در این جلسه با اشاره به جایگاه برتر استان اصفهان در مقابله با عرضه مواد مخدر، گفت: در میان شهرستانهای این استان نیز شهرضا در جایگاه نخست قرار دارد.

محسن گلابی تأکید کرد: باید آمار دقیقی در زمینه اعتیاد در شهرستان تهیه شود زیرا تا زمانی که آماری در این زمینه در دست نباشد نمی‌توان به درستی درباره میزان اثربخشی اقدامات انجام شده اظهار نظر کرد.

وی تصریح کرد: ضرورت دارد همه اقدامات انجام شده در راستای مبارزه با آسیبهای اجتماعی با همکاری مردم انجام شود زیرا تجربه ثابت کرده است که در هرکجا مردم وارد عمل شدند موفقیت کامل به دست آمده است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.