سرویس: اخبار شهرضا ۰۶:۰۴ - پنج شنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۶

مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری اصفهان:

شهرضا با معضل حاشیه نشینی مواجه است/اختصاص ۲۰۰ میلیارد برای ساماندهی سکونتگاه‌های غیررسمی در استان اصفهان

ابراهیمی، مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری اصفهان گفت: شهرستانهای کاشان ، شهرضا ، خمینی شهر و نجف آباد با مشکل حاشیه نشینی مواجه هستند به همین دلیل در سال گذشته دولت برای مقابله با آسیبهای حاشیه نشینی و ساماندهی این مناطق اعتباری بالغ بر ۱۰۰ میلیارد تومان تصویب کرد که این میزان امسال به ۲ برابر افزایش می‌یابد.

به گزارش شهرضانیوز، مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری اصفهان امشب در جلسه کارگروه فرهنگی اجتماعی فرمانداری شهرضا که با هدف بازآفرینی مناطق حاشیه‌نشین و سکونت‌گاه‌های غیررسمی تشکیل شد، بیان کرد: در استان اصفهان ۴ آسیب طلاق ، اعتیاد ، حاشیه نشینی و مفاسد اخلاقی و اجتماعی به عنوان آسیبهای اجتماعی شناخته شده است که از این میان طلاق مهمترین آسیب اجتماعی محسوب می‌شود ، هر چند آمار خوبی در این زمینه وجود ندارد اما استان اصفهان در جایگاه ۱۸ در این زمینه قرار دارد.

محمود ابراهیمی اعتیاد را معضل دیگر کشور و استان اصفهان برشمرد و افزود: میانگین رشد این آسیب اجتماعی در کشور ۲٫۵ درصد و در استان اصفهان ۱٫۹ درصد است که از این نظر هم استان از وضعیت مطلوب تری برخوردار است.

وی عنوان کرد: در کشور ۱۱ میلیون حاشیه نشین وجود دارد و این در حالی است که این تعداد در استان اصفهان ۴۵۰ هزار نفر است.

مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری اصفهان اظهار کرد: در سالهای اخیر در حوزه فعالیتهای عمرانی تلاش های زیادی شده و مسئولان سعی کرده‌اند تا طرح هایی را برای ساخت راه‌ها و توسعه معابر و ارائه خدمات عمومی در مناطق حاشیه ای اجرا کنند اما در بخش فعالیت ها فرهنگی کم توجهی شده است.

ابراهیمی گفت: شهرستانهای کاشان ، شهرضا ، خمینی شهر و نجف آباد با مشکل حاشیه نشینی مواجه هستند به همین دلیل در سال گذشته دولت برای مقابله با آسیبهای حاشیه نشینی و ساماندهی این مناطق اعتباری بالغ بر ۱۰۰ میلیارد تومان تصویب کرد که این میزان امسال به ۲ برابر افزایش می‌یابد.

۵۰ هکتار از مساحت شهرضا خارج از محدوده است

فرماندار شهرضا نیز در این جلسه گفت: ۵۰ هکتار مساحت خارج از محدوده خدماتی شهرستان است و در این مناطق منازلی ساخته شده که به دلیل قرار گرفتن در خارج از محدوده شهری شهرداری نمی‌تواند به آنها پروانه ساخت بدهد به همین دلیل منازل ساخته شده در این محدوده بر اساس اصول شهرسازی نیست.

محسن گلابی با اشاره به بازنگری طرح جامع شهرضا و تصویب آن در مرکز استان، بیان کرد: شورای عالی شهرسازی این طرح را تصویب نمی‌کند، نمی‌توان همه خانه‌ها را به دلیل اینکه در محدوده شهری نیستند تخریب کرد، عدم تصویب طرح جامع شهری شهرضا مشکل بزرگ شهرستان است.

وی اذعان کرد: متأسفانه در حال حاضر شهرداری نمی‌تواند بودجه‌ای برای ارائه خدمات به این مناطق تصویب کند، در دوران مختلف شهرداری مناطق حاشیه‌نشین ساخته شدند ولی اینکه این مناطق در شورای عالی شهرسازی جزو شهرستان تصویب نشود کار درستی نیست.

شهرضا در شمار ۱۲ شهر برتر کشور در بازآفرینی بافت فرسوده شهری

شهردار شهرضا نیز در جلسه کارگروه فرهنگی اجتماعی فرمانداری شهرضا که با هدف بازآفرینی مناطق حاشیه‌نشین و سکونت‌گاه‌های غیررسمی تشکیل شد، بیان کرد: در شهرضا، مطالعات اولیه بر روی سکونتگاه‌های غیر رسمی از سال ۹۴ آغاز شد، شهرضا به عنوان یکی از ۱۲ شهر کشور کشور است که در سال گذشته طرح بازآفرینی بافت فرسوده آن به تصویب شورای عالی شهرسازی رسید.

رحیم جافری تصریح کرد: در حال حاضر یک پنجم جمعیت شهرضا در سکونتگاه‌های غیر رسمی سکونت دارند که جمعیتی معادل ۲۶ هزار ۶۵۴ نفر هستند که در ۲۶۳٫۲ هکتار از مساحت شهری ساکن هستند.

طرح تحول در نظام سلامت باعث گسترش خدمات بهداشتی به مناطق مختلف شد شد

رییس مرکز بهداشت شهرستان شهرضا در این جلسه اظهار کرد: طرح تحول در نظام سلامت امکان دسترسی مناطق حاشیه‌ای به خدمات سلامت را فراهم کرد.

حجت الله موسوی گفت: تاکنون بیش از ۶۰ درصد از ساکنان مناطق حاشیه شهر شهرضا از خدمات طرح ایراپن استفاده کرده‌اند اما متأسفانه برخی از این افراد به دلیل فقر مالی قادر به ادامه مراحل درمان نبوده‌اند.

شهرضا نیازمند سالن اجتماعات استاندارد است

رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان شهرضا در این جلسه با اشاره به عدم تدارک زیرساختهای لازم در مناطق حاشیه‌ای این شهرستان، تصریح کرد: باوجود این، برنامه‌های همچون اعطای کتاب و اجرای هنرهای زمینی برگزار شده است.

محمدعلی جعفری ادامه داد: برای اجرای جُنگها و کنسرتهای موسیقی سالن اجتماعات استاندارد نیاز است ، در حال حاضر برخی از برنامه ها در حسینیه ها برگزار می شود اما برنامه هایی همچون کنسرت موسیقی در اینگونه اماکن قابلیت اجرا ندارد.

وی اضافه کرد: تلاش شده تا خیران فرهنگ دوست را به ساخت سالنهای ۱۰۰ نفره در مناطق حاشیه شهرستان تشویق کنیم از سوی دیگر باوجود آنکه بعد از شهر اصفهان ، تنها سالن نمایش بخش خصوصی با اختصاص اعتباری بالغ بر ۲۰۰ میلیون تومان در شهرضا ساخته شده است ، اما هیچ ابزار تشویقی در این زمینه وجود ندارد.

انتهای پیام/

همچنین بخوانید:

یک دیدگاه برای “شهرضا با معضل حاشیه نشینی مواجه است/اختصاص ۲۰۰ میلیارد برای ساماندهی سکونتگاه‌های غیررسمی در استان اصفهان”

  1. معاد گفت:

    ………………………. آقای جعفری با این دیدگاه
    یعنی مبلغ دین اند.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.